صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۵ اسفند ۱۴۰۱ / ۲۳:۵۶
کد خبر: 13627
گزارشگر: 213
۱۷۴۶
۱
۱
۲
بزرگ‌ترین طرح عرضه خودرو در اسفند

عرضه خودروهای وارداتی از فردا آغاز می‌شود+جزئیات خرید در طرح بزرگ‌ فروش خودرو

عرضه خودروهای وارداتی از فردا آغاز می‌شود+جزئیات خرید در طرح بزرگ‌ فروش خودرو
در هفته پیش رو بزرگ‌ترین طرح عرضه خودرو به اجرا درمی آید که بخشی از این طرح به خودروهای وارداتی مربوط می‌شود و از ساعت 12 ظهر فردا متقاضیان با ورود به سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به آدرس saleauto.ir برای خرید این خودروها ثبت‌نام کنند.

به گزارش آسیانیوز،در هفته پیش رو بزرگ‌ترین طرح عرضه خودرو به اجرا درآید. بخشی از این طرح به خودروهای وارداتی مربوط می‌شود. بدین ترتیب از ساعت 12 ظهر فردا متقاضیان با ورود به سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به آدرس saleauto.ir برای خرید این خودروها ثبت‌نام کنند.

البته در حال حاضر این سایت در دسترس قرار ندارد و آن‌طور که در صفحه اصلی آن ذکر شده از فردا، ششم اسفند 1401 در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

به نوشته تجارت نیوز، داشتن گواهینامه، نداشتن پلاک فعال خودرو و عدم خرید خودرو در ۴۸ ماه گذشته از جمله شرایط لازم برای ثبت‌نام‌کنندگان است و تا یک سال امکان انتقال سند برای متقاضیان وجود ندارد.

دلار جذاب‌تر است یا خودروهای وارداتی؟
حضور در این طرح به سرمایه‌ای حداقل 500 میلیون تومانی نیاز دارد که تا مشخص‌شدن نتایج این پول در حساب مشتریان بلوکه می‌شود. گرچه وزارت صمت با این روش قصد دارد تقاضا را به سمت مشتریان واقعی هدایت کند، اما بازار خودرو از چنان جذابیتی برخوردار است که سودجویان به هر روشی این مبلغ را در حساب خود نگه دارند.

--------------

بیشتر بخوانید

بزرگ‌ترین پیش فروش ایران خودرو در اسفندماه/ثبت نام و عرضه انبوه خودرو بدون قرعه کشی

----------------------------------

اما این شرط ویژه با توجه به شرایط بازار ارز و طلا تا حدی از جذابیت ورود به بازار خودروهای وارداتی با دید سرمایه‌ای می‌کاهد. با توجه به قیمت کنونی دلار در بازار آزاد و روند فزاینده آن، هر 1000 تومانی که بر قیمت دلار افزوده شود، کسانی که 500 میلیون تومان پول بلوکه‌شده دارند باید عدم‌النفع 10 میلیون تومانی را بپذیرند. هر چه بر رقم افزایش نرخ دلار افزوده شود، میزان این عدم‌النفع بالاتر هم می‌رود.

حال با فرض اینکه یک میلیون نفر در طرح فروش خودروهای وارداتی ثبت‌نام کنند و نرخ دلار هم فقط 1000 تومان افزایش یابد، در واقع وزارت صمت عدم‌النفع 10 هزار میلیارد تومانی را به شرکت‌کنندگان در این طرح تحمیل می‌کند. به عبارت دیگر دولت با این روش چنین سودی را برای خود می‌خرد.

صدها هزار خودرو در صف فروش
با توجه به شرایط بازارهای موازی و تضمین سود کوتاه‌مدت و حتی بلندمدت آن، بعید است کسانی که حداقل سرمایه‌ای 500 میلیون تومانی دارند از این طرح استقبال کنند.

طرحی که امروز سخنگوی وزارت صمت آن را بزرگ‌ترین طرح فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو بدون قرعه‌کشی تعبیر کرد که چند صد هزار خودرو عرضه خواهد شد.

 ظهر امروز امید قالیباف اعلام کرد: تا پایان امسال دیگر قرعه‌کشی خودرو نخواهیم داشت. علت آن را هم باید در رشد جهش‌وار تولید خودرو جستجو کرد.

----------------

بیشتر بخوانید

ثبت نام خودروهای وارداتی از اسفند+شرایط و جزئیات

---------------------------------------


ساعتی نگذشت که او در توئیتی تکمیلی توضیح داد: متقاضیان خرید خودروهای وارداتی فردا (شنبه، ۶ اسفند ماه) از ساعت ۱۲ به سامانه یکپارچه تخصیص خودرو مراجعه کنند.

پیش از این مدیر طرح واردات خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در طرح ثبت‌نام برای خرید خودروهای وارداتی با توجه به تعداد ثبت نام، در خصوص میزان عرضه خودروی خارجی تصمیم‌گیری خواهد شد، اما دست‌کم 100 هزار دستگاه خودرو در بازه زمانی شش‌ماهه عرضه می‌شود.

آن‌طور که از گفته‌های مسئولان وزارت صمت پیداست، تا کنون برای واردات 85 هزار خودرو شرکت‌های مربوطه ثبت سفارش انجام داده‌اند. با توجه به اینکه بارها تأکید شده حداقل نصف مبلغ نهایی باید در حساب مشتریان باشد، به نظر می‌رسد خودروهایی وارداتی که قرار بود اقتصادی و ارزان باشند، میلیاردی خواهند بود.

بازگشت فروش خودرو به سامانه یکپارچه از سوی وزارت صمت جایگزین عرضه خودرو در بورس کالا معرفی شده است. از سوی دیگر تا کنون واردات خودرو و فروش آن تغییری در قیمت خودرو در بازار داخلی به وجود نیاورده و بسیاری از محصولات در هفته اخیر رکوردهای عجیبی را بر جای گذاشته‌اند. موضوعی که حتی صدای اعتراض برخی از نمایندگان مجلس و دولتمردان را درآورده و به نظر بار دیگر استیضاح وزیر صمت کلید خورده است.

اطلاعیه شرایط عرضه خودروهای وارداتی
بر اساس اطلاعیه‌ای که اخیراً جمعه‌شب منتشر شد فرآیند فروش خودروهای وارداتی، در سه مرحله انجام خواهد شد:

۱-ثبت‌نام متقاضیان و انجام فرآیند نوبت‌دهی

۲- انتشار آگهی عرضه خودروهای وارداتی و اقدام به خرید توسط متقاضیان حائز شرایط طبق نوبت

۳– تحویل خودروهای وارداتی به خریداران

همچنین وجه خودرو در ۳ مرحله پرداخت می‌شود:

مرحله نخست: به صورت علی‌الحساب در زمان ثبت‌نام (۵۰۰ میلیون تومان)

مرحله دوم: در زمان عقد قرارداد (در مرحله تخصیص خودرو) شامل قیمت خودرو و هزینه‌ها تا ورود خودرو به گمرک

مرحله سوم: در زمان تحویل خودرو شامل هزینه‌های مربوط به مالیات، عوارض و حقوقی گمرکی، شماره‌گذاری و سایر موارد.

در ضمن با افتتاح حساب وکالتی و ثبت‌نام اولیه در سامانه یکپارچه هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد شد./


https://www.asianews.ir/u/9ix
اخبار مرتبط
در هفته پیش رو بزرگ‌ترین طرح فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو و بدون قرعه کشی انجام خواهد شد.
سرانجام پس از حواشی بسیار شرایط ثبت نام برای خودروهای وارداتی اعلام شد. بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثبت نام خودروهای وارداتی از روز شنبه (ششم اسفند) شروع می‌شود.
ثبت نام از متقاضیان خرید خودروهای وارداتی در سامانه یکپارچه فروش خودرو از هفته آینده انجام خواهد شد.
گروه خودروسازی سایپا به مناسب مبعث رسول اکرم (ص)، از امروز (چهارشنبه سوم اسفند ماه) چهار محصول خود را در قالب پیش‌فروش یکساله برای متقاضیان عادی آغاز کرد.
شاید شما نیز جز آن دسته افرادی باشید که با مزایده آشنایی نداشته باشید، اما مطمئنا حداقل فیلم آن را دیده‌اید. شاید در فیلم دیده باشید هنگامی که کالایی به مزایده گذاشته می‌شود، یک قیمت پیشنهادی برای آن اعلام می‌شود.
ثبت‌نام پیش‌فروش محصولات سایپا برای متقاضیان عادی و مادران به روز چهارشنبه ۳ اسفند ماه موکول شد.
گروه خودروسازی سایپا چهار محصول خود را در قالب پیش‌فروش یک ساله برای دو گروه متقاضیان عادی و مادران عرضه می کند.
متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت فروش سایپا به نشانی اینترنتی saipa.iranecar.com نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
مراسم قرعه‌کشی طرح بزرگ پیش فروش محصولات ایران خودرو با حضور نهادهای نظارتی برگزار شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
amir
۱۴۰۱/۱۲/۰۶
0
0
0

اگه مسئولین ما مسلمان باشند، در خرید و فروش ثمن و مثمن باید مشخص باشه، در قانون معاملات فقهی و اسلامی، در صورتی که یک طرف از ثمن و مثمن مشخص نباشند، آن معامله باطل و به عبارتی مثل ربا که از نظر اسلام مشکل داره، این نوع معامله هم ایراد داره. مشخص است که مسئولین ما نه عقل دارند و عرف میشناسند و نه دین دارند و حتی مسلمان اند. خدا ازشون نگذره که با شعور مردم ایران دارند بازی میکنند، مردمی که بابت این انقلاب شهید دادند و از جان گذشتند. حالا باید اینجوری ماشین بخرند.


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید