صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ / ۱۰:۳۳
کد خبر: 14087
گزارشگر: 213
۶۷۵
۰
۰
۳
به دنبال افت قیمت اسکناس آمریکایی در روزهای اخیر

آیا دلار ارزان می ماند؟/تصمیمات جدید بانک مرکزی برای فروش ارز

آیا دلار ارزان می ماند؟/تصمیمات جدید بانک مرکزی برای فروش ارز
بازار ارز در اولین روز پس از تعطیلات نوروز، روندی نزولی را تجربه کرد؛ در حالی که یک کارشناس گفت آنچه از رشد واقعی قیمت دلار جلوگیری می کند، رفع تحریم هاست.
به گزارش آسیانیوز، با تصمیم جدید بانک مرکزی، سهمیه فروش ارز با کارت ملی از ۵۰۰۰ یورو به ۲۰۰۰ یورو کاهش یافت.
بازار ارز دیروز و در اولین روز از معاملات پس از سیزده‌به‌در، سه کانال به عقب برگشت و روندی نزولی را تجربه کرد.

به گزارش خبرآنلاین، فعالان بازار اعتقاد دارند که قیمت‌ها در بازار ارز در حال اصلاح شدن است. این گروه باور دارند که با شروع جدی معاملات ارزی، می توان انتظار داشت که سمت عرضه قدرت بیشتری بگیرد و به همین دلیل اسکناس آمریکایی بخشی از افزایش قیمت دوران تعطیلات را از دست داد.

در این میان، با تصمیم جدید بانک مرکزی، از دیروز فروش دلار دولتی با کارت ملی از روش پرداخت اسکناس به خریدار، به روش واریز به حساب ارزی خریدار تغییر کرد.

در بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی تاکید شده است: از روز دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۴، روش فروش ارز صورت اسکناس در سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد ۵۶ به متقاضیان از روش پرداخت مستقیم اسکناس به متقاضی، به روش واریز به حساب ارزی متقاضی نزد بانک‌ها تغییر می‌کند.

در این بخشنامه آمده است که جزییات فرایند مذکور به زودی اعلام خواهد شد.

همچنین در ادامه اطلاعیه خطاب به صرافی‌ها قید شده است: صرافی‌هایی که در روزهای گذشته اقدام به خرید اسکناس از بازار متشکل معاملات ارزی کرده اند، با قید تسریع نسبت به فروش اسکناس‌های مذکور در سرفصل تامین نیازهای ضروری کد ۵۶ طبق روال قبلی اقدام کرده و وضعیت بازاری خود را در روز جاری صفر کنند.

در همین حال، با تصمیم جدید بانک مرکزی، سهمیه فروش ارز با کارت ملی از ۵۰۰۰ یورو به ۲۰۰۰ یورو کاهش یافت.

پیش از این صرافی‌ها می توانستند به هر متقاضی تا سقف ۵ هزار یورو و یک بار در سال بفروشند، اما طبق تصمیم جدید این سهمیه به ۲ هزار یورو کاهش یافته است.

در همین رابطه، حسین محمودی‌اصل، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره سیاست‌های ارزی بانک مرکزی می‌گوید: تغییر روند سیاست‌ها به‌طور معمول التهاب‌زاست. بانک مرکزی دوباره تغییر شیوع عرضه می‌دهد و ۵ هزار سهمیه برای هر فرد را ۲ هزار تا می‌کند و به جای اسکناس، به حساب ارزی واریز می‌شود. این اقدام باعث کاهش اسکناس در بازار و رشد قیمت ارز می‌شود.

وی می‌افزاید: در نبود چشم‌انداز روشن از مذاکرات، شاید موضوع سفارت عربستان و... برجسته شود، اما آنچه اقتصاد و تجارت نیاز دارد، رفع تحریم‌هاست.


این کارشناس اقتصادی تصریح می‌کند: البته بنده با ارزپاشی مخالف هستم، اما شرط حذف آن، افزایش حاشیه سود تولید و هدایت منابع به سمت تولید و بورس است. همچنین قانون مالیات بر عایدی و دلالی در جهت محدودسازی دلالی اجرا شود.

قیمت‌های قبلی غیرواقعی بود
محمودی‌اصل در عین حال متذکر می‌شود: بعد از چند روز تعطیلی، دیروز بازارساز با عرضه سنگین، درصدد کاهش قیمت‌ها بود؛ البته در تعطیلات افزایش قیمت‌ها واقعی نبود و در نبود معاملات معقول، نرخ‌سازی صورت گرفته بود. کاهش و تثبیت، روند بازار را در دو روز آینده مشخص می‌کند./
https://www.asianews.ir/u/9vj
اخبار مرتبط
خرید ارز سهمیه‌ای با کارت ملی که بر اساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی، با شرایطی مجاز بود با تغییراتی مواجه شده است.
بازار امروز شاهد روند نزولی قیمت طلا و ثبات قیمت دلار است.
در اولین روزهای سال ۱۴۰۲، نرخ دلار چهار هزار و ۵۰۰ تومان گران تر شد.
دولت کانادا به بهانه مسائل حقوق بشری و تولیدات دفاعی ایران از جمله پهپادها و موشک‌های بالستیک، هشت فرد و ۲ نهاد حقوقی جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌های جدید این کشور ایران قرار داد.
یک کارشناس اقتصادی گفت: اگر در سیاست خارجی تنش بالا برود، قیمت دلار بار دیگر از ارزش ذاتی فاصله معناداری می‌گیرد و قیمت آن افزایش می یابد.
قیمت طلا امروز پنجشنبه، ۲۵ اسفند در سراسر جهان افزایش یافت.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: برجام در دستور کار نیست و آنچه در اولویت است، همکاری با متحدان اروپایی و خاورمیانه برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران و اعمال فشار بیشتر بر ایران است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید