صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ / ۱۲:۴۲
کد خبر: 14293
گزارشگر: 213
۵۴۹
۰
۰
۱
هشدار دولت به هزینه تمام شده بنزین

شروع زمینه سازی برای گران کردن بنزین

شروع زمینه سازی برای گران کردن بنزین
با وجود آنکه مسئولان دولتی در روزهای اخیر اعلام کرده‌اند که قیمت بنزین در سال ۱۴۰۲ افزایش نمی‌یابد؛ ولی پاره ای زمینه سازی های دولت در خصوص هزینه تولید بنزین از احتمال گران شدن بنزین نشان دارد.

به گزارش آسیانیوز، با وجود آنکه مسئولان دولتی در روزهای اخیر اعلام کرده‌اند که قیمت بنزین در سال 1402 افزایش نمی‌یابد. ولی سیگنال‌های جدید دولت برای افزایش قیمت بنزین نشان از این موضوع ندارد.

استمرار رو به رشد و نگران‌کننده مصرف بنزین در کشور، همچون روند سال‌های قبل؛ درحالیکه در سال گذشته مصرف بنزین در کشور رشد ۲۰ درصدی را به ثبت رساند.

امسال نیز مصرف بنزین نسبت به پارسال از رشد ۱۱درصدی حکایت داشته است، هر چند که بر اساس پیش‌بینی‌ها، قرار بود تا رشد مصرف بنزین در کشور در محدوده بین ۷ تا ۱۰ درصد باشد.

گفته می‌شود که به صورت میانگین روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده که بیم آن می‌رود با ادامه این روند، نتیجه‌ای جز ناترازی در تأمین سوخت به دنبال نداشته باشد.

سعید مداح مروج، عضوهیأت مدیره و مدیر هماهنگی و نظارت بر عملیات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درگفت‌و‌گویی آخرین وضعیت صنعت پالایشی را به تصویر کشیده که با هم مرور می‌کنیم:

وضعیت تولید فرآورده‌های نفتی در کشور چگونه است؟
درمجموع معادل 2،3 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی توسط 10 پالایشگاه کشور، پالایش و انواع فرآورده‌های نفتی تولید می‌‌شود، بطوری که ازاین 2،3 میلیون بشکه شامل 1،8 میلیون بشکه نفت خام و 500 هزار بشکه میعانات گازی است که علاوه بر تأمین بخش قابل توجهی از انرژی مورد نیاز کشور، سهم وسیعی در تولید پایدار برق و گاز دارد.
450 هزار بشکه در روز میعانات گازی به صورت پیوسته در پالایشگاه ستاره خلیج فارس مصرف و روزانه بیش از 40 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند.
تنوع کیفیت بنزین تولیدی در پالایشگاه‌های کشور زیاد است، به طور مثال پالایشگاه شازند 17،5 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 4 تولید می‌کند.
با هدف تأمین سوخت استاندارد مورد نیاز کشتی‌های کشور، تولید بنزین یورو در این پالایشگاه را به حدود 15 میلیون لیتر رساندیم. مشابه همین طرح در پالایشگاه اصفهان توسط پیمانکاران داخلی در حال اجرا است.
انتظار می‌رود تا پایان سال 1404 این طرح به بهره‌برداری برسد و تولید نفت کوره کم گوگرد روزانه 90 هزاربشکه در روز خواهد بود. نیاز سوخت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در شرایط بدون تحریم 1،5 میلیون تن در سال برآورد شده که با اجرای کامل طرح فوق، سوخت کم گوگرد در اصفهان تولید خواهد شد که بیش از 3 برابر نیاز کشتیرانی کشورخواهد بود.

برای تولید هر لیتر فرآورده نفتی، چه میزان سرمایه‌گذاری در ساخت پالایشگاه در کشور نیاز است؟
برای پالایش هر بشکه خوراک حدود 30 تا 35هزار دلار سرمایه‌گذاری نیاز است به عبارتی برای ساخت یک پالایشگاه 200 هزاربشکه‌ای نفت خام حدود 6 تا 7 میلیارد دلارسرمایه نیاز خواهد بود و درشرایط فعلی، تولید هر لیتر بنزین 18 هزار تومان هزینه در بردارد که این رقم برای هر لیتر نفتگاز 18 تا 20 هزار تومان است. البته برای تولید هرلیتر نفت کوره استاندارد (کم گوگرد) 30 تا 32 هزار تومان است. برخی شرکت‌های دانش‌بنیان مدعی هستند با قیمت‌های پایین‌تر امکان تولید وجود دارد، لذا امکانات مورد نیاز در اختیار برخی ازشرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفته است.

بنزین تولیدی و توزیعی در کشور دارای چه استانداردهایی است؟
ما گریدهای مختلفی از بنزین را متناسب با توانمندی شرکت‌ها تولید می‌کنیم. به عبارتی بنزین ۸۷، ۹۱ و بنزین ۹۵ تولید و توزیع می‌شود.این بنزین‌ها به لحاظ عدد اکتان، با هم متفاوت هستند اما به لحاظ دیگر مشخصات با هم فرقی ندارند.(روزنامه ایران)

 

گرانی بنزین و جمع آوری کارت های سوخت آزاد از پمپ بنزین ها

این در حالی است که از هفته گذشته طرح جمع‌آوری کارت سوخت آزاد از پمپ بنزین‌های تهران اجرا می شود که در این خصوص اسدالله قلی زاده رئیس صنف جایگاهداران کشور گفته است: از این به بعد هر جایگاه تنها یک کارت سوخت خواهد داشت و مردم حتما کارت سوخت را به همراه داشته باشند.


اسدالله قلی زاده رئیس صنف جایگاهداران کشور گفت: تعداد کارت‌های آزاد سوخت تا ۷۰ درصد در جایگاه‌ها کمتر می‌شود به طوری که متقاضیان حتما برای سوختگیری باید از کارت شخصی خود استفاده کنند.

وی همچنین با انتقاد از این طرح گفت: زمانی که مسوولان بدون حق نظر مشورتی از متخصصان تصمیماتی در مورد توزیع سوخت می گیرند و چون خودشان در میدان عمل قرار ندارند، طبیعی است که مردم و جایگاهداران با مشکلاتی روبرو می شوند.

وی افزود: جمع آوری کارت های آزاد بنزین از جایگاه های سراسر کشور سرعت گرفته و این موضوع بر اساس قانون در حال انجام است، اینکه مردم از کارت سوخت شخصی استفاده کنند خوب است ولی ما مخالف روش های اجباری و جمع آوری کارت ها به صورت سریع هستیم چرا که موجب ایجاد مشکلات زیاد برای مردم و جایگاهداران می شود.

همچنین کسانی که کارت سوخت دریافت نکرده اند، باید برای و کارت‌های المثنی خود اقدام کنند چرا که در حال حاضر در هر سکوی نازل سوختگیری یک عدد کارت سوخت وجود دارد./

https://www.asianews.ir/u/a15
اخبار مرتبط
مدیر سامانه هوشمند سوخت اعلام کرد کارت‌های سوخت اضطراری از امروز، بر اساس میزان مراجعه مردم، میان جایگاه‌های سوخت تقسیم می شود.
اجرای حذف کارت‌ سوخت آزاد پمپ بنزین‌ها در تهران از امروز آغاز می‌شود.
رئیس صنف جایگاهداران کشور گفت:ما مخالف روش های اجباری و جمع آوری کارت ها به صورت سریع هستیم؛ چرا که موجب ایجاد مشکلات زیاد برای مردم و جایگاهداران می شود.
رئیس انجمن صنفی سی ان جی کشور گفت: برای افزایش جایگزینی بیشتر بنزین با استفاده از سی‌ ان جی طرحی برای توزیع رایگان آماده شد.
غیر از ثبت قیمت‌های بالاتر پس از سوخت‌گیری،کشیدن مبالغ اضافه از کارت برخی مشتریان و فروش مکمل های غیر مجاز، اخیرا جعل و از اعتبار خارج کردن کارت های سوخت، حضور در برخی جایگاه های سوخت را ناامن کرده است.
یک نماینده مجلس در توییتی نوشت: آلودگی هوا، مصرف دو برابر بنزین و قتل هزاران نفر در جاده ها کافی نیست؟
در نخستین ماه بهار ۱۴۰۲، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین ماهانه به کارت‌های هوشمند سوخت شخصی واریز خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید