صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۶ تیر ۱۴۰۲ / ۲۳:۳۴
کد خبر: 15658
گزارشگر: 213
۳۷۱۱
۱
۰
۲
پیشنهاد جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی

پریود شدن نام جدید پیدا کرد!

پریود شدن نام جدید پیدا کرد!
فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ابلاغیه ای به رئیس انجمن علمی پزشکی حقوقی ایران نام جدیدی برای پریود شدن اعلام کرده است.

به گزارش آسیانیوز، فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ابلاغیه‌ای به رئیس انجمن علمی پزشکی حقوقی ایران اعلام کرد که به جای کلمات پریود و قاعدگی از کلمات «دَشتان» یا «ماهینگی» استفاده شود.

این فرهنگستان در این ابلاغیه برای برخی از کلمات تخصصی در پزشکی زنان معادل‌های فارسی را پیشنهاد کرده است.

در این پیشنهاد آمده است که به جای کلمه قاعدگی، Menstruation،‌ کلمات «دَشتان» یا «ماهینگی»، به جای کلمه Anovular Menstruation، از «دَشتان بی‌تخمک» و «ماهینگی بی‌تخمک»، به جای Difficult Menstruation، از «دَش‌دَشتانی» و «ماهینگی دردناک» و به جای Amenorrhea از کلمات «بی‌دَشتانی» و «بی‌ماهینگی» استفاده شود.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی یکی از چهار فرهنگستان ایران است که حوزه‌های علمی، ادبی و هنری گوناگون را در ایران و قلمرو زبان فارسی از جنبه‌های موضوعی مختلف پوشش می‌دهد و ریاست آن اکنون برعهده غلامعلی حداد عادل است.

 گروه واژه‌گزینی این فرهنگستان سعی می‌کند واژگان «همسنگ» با «واژگان بیگانه» در زبان فارسی را جست‌وجو، پیدا و جایگزین کند.

همچنین شهلا زرلکی،‌ پژوهشگر ادبی برای اولین بار از کلمه «دَشتان» در یکی از کتاب‌های خود استفاده کرده است.

او در یک پست اینستاگرامی با استقبال از پیشنهاد این کلمه از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی نوشته که برای پیدا کردن تاریخچه پریود «به اوستا رسیدم و دشتان را یافتم».

در ابلاغیهٔ فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی به رئیس انجمن علمی پزشکی حقوقی ایران اشاره‌ای به ریشه و دلایل انتخاب کلمات پیشنهادی نشده و همچنین مشخص نیست که آیا استفاده از کلمات پیشنهادی الزام‌آور است یا خیر.

در سال‌های گذشته برخی پیشنهادهای این فرهنگستان برای جایگزینی «واژگان بیگانه» با واکنش‌های بسیاری از سوی شهروندان ایرانی، شخصیت‌های شناخته شده و حتی برنامه‌‌های طنز تلویزیونی روبرو شده است./

https://www.asianews.ir/u/b23
اخبار مرتبط
در این مقاله تصمیم گرفتیم اطلاعاتی را درمورد مراکز درمانی و خدماتی که ارائه می‌دهند در اختیار شما قرار دهیم.
خون ریزی زیاد در پریودی یکی از معضلات بزرگ خانم‌ها است که باعث آشفتگی آنها می‌شود. در زمان پریودی معمولا اکثر افراد مقداری خونریزی دارند که طبیعی است اما برخی افراد، خون بسیار زیادی از دست می‌دهند که باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی در زندگی آنها می‌شود. در این مقاله سعی داریم تا در مورد علت این خونریزی بیش‌ازحد، راه‌های درمان آن و همچنین معرفی بهترین دکتر‌های متخصص در این زمینه، صحبت کنیم.
در این مقاله به بررسی خواص زعفران برای دوران قاعدگی می پردازیم و در ادامه نحوه و نکات دم کردن چای زعفران را برای نتیجه مطلوب و پریود شدن آورده‌ایم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ناشناس
۱۴۰۲/۰۴/۲۷
0
0
0

سالانه میلیارد ها تومان خرج ساختن لغات بی مصرف ومسخره می شود.


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید