صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۶ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۱
کد خبر: 5628
گزارشگر: 213
۶۰۳
۰
۰
۲
بیشترین تراکنش شستا و کاما در بازار سرمایه ۶ شهریور

رکورد رشد شاخص کل/سهام عدالت را نگه دارید!

رکورد رشد شاخص کل/سهام عدالت را نگه دارید!
امروز نماد سپید، شستا و کاما بیشترین تراکنش را ثبت کردند؛ این در حالی است که به گفته برخی کارشناسان افزاد سبد سهام عدالت خود را نگه دارند و با شرکت در مجامع ۳۶ شرکت بورسی سالانه سودی را کسب کنند و از سهام عدالت به عنوان دارایی در پرتفوی خود سالانه انتفاعی را ببرند.

به گزارش آسیانیوز، امروز بازار سهام با تحرکات مثبت شاخص کل آغاز به کار کرده است. ارزش معاملات بورس امروز در نیمه اول بازار هچنین به حدودا شش هزار میلیارد تومان رسیده است.

بازار سهام امروز با تحرکات مثبت شاخص کل آغاز به کار کرد. شاخص کل بورس امروز مقاومت یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحدی را رد کرد و در کانال یک میلیون و ۵۷۲ هزار واحد قرار گرفته است. شاخص هم‌وزن هم امروز در کانال ۴۶۶ هزار واحد قرار گرفته و ۱۰ هزار واحد منفی را به ثبت رسانده.

تجارت نیوز نوشت وامید، کچاد و پارسان امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص گذاشتند همچنین در نیمه اول معاملات بازار امروز سپید، شستا و کاما بیشترین تراکنش را ثبت کردند. امروز رکورد ارزش معاملات بورس در نیمه اول بازار شکسته شده است و ارزش معاملات به شش هزار میلیارد تومان رسیده است.

دیروز خبر فروش سهام عدالت منتشر شد و هنوز دقایقی از انتشار این خبر نگذشته بود که روابط عمومی سازمان بورس آن را تکذیب کرد. پیش از این هم به کسانی که سفارش فروش سهام عدالت خود را داده بودند مهلت داده شده بود تا لغو سفارش کنند تا در زمان فروش دارایی خود را از دست ندهند.

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه درباره این موضوع می‌گوید: یکی از عوامل محدود کننده بازار سهام در حال حاضر چگونگی آزاد سازی سهام عدالت است. او می‌گوید: نحوه آزاد سازی سهام عدالت اگر متناسب با شرایط بازار نباشد و مقتضیات بازار در نظر نگرفته شود ضربه بزرگی به آن زده می‌شود. بنابراین باید برای کسانی که نیاز به نقدینگی دارند و فروشنده سهام عدالت‌اند، تمهیداتی در نظر گرفته شود که به وضعیت بازار ضربه‌ای وارد نشود.

اشتیاقی افزود: در فروش سهام عدالت باید رویه‌ای پیش گرفته شود که فشار فروش به بازار تحمیل نشود. در رویه فعلی هم فروشندگان ضرر می‌کنند و هم بازار متضر می‌شود.

این کارشناس بازار در توصیه به سهامداران برای فروش یا نگه‌داری سهام عدالت گفت: بهتر است افزاد سبد سهام عدالت خود را نگه دارند و با شرکت در مجامع ۳۶ شرکت بورسی سالانه سودی را کسب کنند و هم با نگه‌داری سهام عدالت ارزش دارایی خود را حفظ کنند و از سهام عدالت به عنوان دارایی در پرتفوی خود سالانه انتفاعی را ببرند.

وی همچنین افزود: سهام ۳۶ شرکت بورسی که در سهام عدالت حضور دارند از جمله نمادهای ارزنده و بنیادی بازار هستند که سهامداری در آن‌ها به سود افراد خواهد بود.

او می‌گوید: بهتر است قبل از آزاد سازی سهام عدالت افراد را توجیه کنند تا از دارایی خود حفاظت کنند و بعد از آن متناسب با شرایط بازار با درصدهای متفاوت سهام عدالت را آزاد کنند. آزادسازی یکباره سهام عدالت زیان بزرگی به سهامدار و بازار وارد می‌کند.

اشتیاقی همچنین درباره روند بازار سرمایه گفت: بورس در حال حاضر در شرایط مناسبی قرار دارد و مشکل خاصی آن را تهدید نمی‌کند. وی در این باره تشریح کرد: با توجه به شرایط کلان اقتصادی و شکل‌گیری انتظارات تورمی به واسطه کسری بودجه، بیشتر سهم‌ها در وضعیت خوب و ارزنده‌ای قرار دارند.

وی افزود: شاخص کل در روزهای گذشته با ثبات در محدوده یک میلیون و ۵۵۰ و عبور از مقاومت خود روند جدیدی را در بازار شکل داده است. نرخ دلار هم نشان می‌دهد که با فرض احیای برجام از محدوده ۲۳ هزار تومان کمتر نمی‌شود و این موضوع سیگنال مثبتی را به بازار داده است.

وی در بخش دیگری در این گفتگو گفت: در قیمت‌های فعلی بیشتر سهم‌ها، ارزنده هستند و جریان نقدینگی وارد شده به بازار در روزهای گذشته، نشان می‌دهد اعتماد از دست رفته افراد در حال ترمیم است./

https://www.asianews.ir/u/3i6
اخبار مرتبط
دیروز ۴۳۸ سهم بورسی و فرابورسی بازار معادل ۹۲ درصد نمادها رشد قیمت داشتند و شاخص هم وزن بیشترین رشد در ۶ ماه گذشته را ثبت کرد؛ این در حالی است که شرکت فرابورس ایران نیز از آغاز عملیات بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج در شرکت آتیه داده پرداز خبر داد.
در روز گذشته نشانه هایی دیده می‌شود که حاکی از سبز شدن بورس تا پایان هفته و روزهای آینده است.
شرکت‌های سیمانی موظف شده‌اند تا تمام محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند؛ اما برخی از شرکت‌ها از این دستور پیروی نمی‌کنند.
برخی از کارشاسان بازار سهام معتقدند تا پایان سال برآیند کلی از بازار مثبت است و احتمال رسیدن شاخص به مرز دو میلیون واحد بر فرض پایین نیامدن دلار و فروش نفت زیاد است، اما باید توجه داشت که برای تحلیل دقیق، شرایط مختلفی را باید در نظر بگیریم.
درحالی که بسیاری از سهامداران سهام عدالت از سقوط سنگین شاخص بورس در یک سال اخیر متضرر شده‌اند اما آنها در این مدت حتی امکان فروش سهام خود را نداشتند. در این وضعیت رئیس سازمان بورس خبر جدیدی را اعلام کرده است.
کنار کارخانجات، دلالان بیتوته کرده‌اند و حتی کارهای بارگیری کامیون را انجام می‌دهند. اعدادی هم که در فرآیند واسطه‌گری بازار سیمان به دست می‌آید بزرگتر از آن است که برخی به راحتی از آن عبور کنند.
معاون سازمان بومعاون سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اکنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری بالغ بر ۵۱۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی در اختیار دارند که عدد قابل توجهی است؛ براین اساس تنوع بخشی به صندوق‌های سرمایه گذاری در دستور کار قرار گرفته تا صندوق‌ها به لحاظ بازدهی و ریسک از سطح تنوع بالایی برخوردار باشند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید