صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۵ آذر ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۹
کد خبر: 6870
گزارشگر: 213
۱۱۵۳
۰
۰
۹
حمله نیروهای پلیس به مردم و کشاورزان معترض به بی آبی

پرتاب گاز اشک‌آور به تجمع کنندگان بستر خشک زاینده‌رود/مجروح شدن چند شهروند

پرتاب گاز اشک‌آور به تجمع کنندگان بستر خشک زاینده‌رود/مجروح شدن چند شهروند
ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود متتشر شده حاکی از حضور نیروهای پلیس و یگان ویژه در محل تجمع و شلیک گاز اشک‌آور برای جلوگیری از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود است.

به گزارش آسیانیوز، روز جمعه، پنجم آذرماه، عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است حاکی از تجمع نیروهای پلیس و یگان ویژه و شلیک گاز اشک‌آور برای جلوگیری از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود.

یکی از این ویدئوها حمله نیروهای پلیس به سوی مردمی را نشان می‌دهد که صبح جمعه به بستر زاینده‌رود رفته‌اند. چندین ویدئو نیز حاکی از پرتاب گاز اشک‌آور به قصد متفرق کردن مردم معترض است.

--------------

بیشتر بخوانید:

«زاینده رود را پس بدین»!؛ شعار تجمع گسترده مردم اصفهان در اعتراض کشاورزان به بی‌آبی+فیلم

------------------------------------------------------------

عکس‌هایی که از این محل در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر منتشر شده حاکی از حضور تعداد قابل توجهی از مردم است. در پس‌زمینه این عکس‌ها و در اطراف بستر زاینده‌رود نیز حضور عده‌ زیادی نمایان است که مشخص نیست نیروهای پلیس هستند یا مردم که نظاره‌گر صحنه‌اند.

 در ویدئویی دیگر فردی توضیح می‌دهد که نیروهای لباس‌شخصی در حوالی پل خواجوی اصفهان بر بستر زاینده‌رود حضور یافته‌اند تا مانع حضور مردم معترض شوند.

شلیک گاز اشک‌آور به تجمع کنندگان بر بستر خشک زاینده‌رود/5 آذر 1400 asianews

 ویدئویی دیگر در توییتر نیروهای پلیس را در یک سو و مردم معترض را در سوی دیگر از بستر زاینده‌رود نشان می‌دهد، فضا پر از دودی است که به نظر می‌رسد گاز اشک‌آور باشد. در مقابل عده‌ای از مردم شعار «بی‌شرف» سر می‌دهند.

---------------

بیشتر بخوانید:

«بردن آب محاله، اینجا چهارمحاله!»/شعار مردم در ادامه اعتراض ها
-----------------------------------

«اصفهانی باغیرت، حمایت، حمایت» و «هموطن به‌پاخیز، ایران فلسطین شده» و «تا آب نیاد تو رودخونه، برنمی‌گردیم به خونه» از جمله دیگر شعارهایی است که روز جمعه در اصفهان سر داده شده است.

در همین حال ویدئویی هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که شلیک مستقیم برخی نیروها را به سوی مردم را نشان می‌دهد که در یکی از آنها مجروح شدن یا به کما رفتن عده ای گزارش شده است.

 پیشتر در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه فراخوانی در تلگرام منتشر شده بود که مردم را به حضور دوباره بر بستر زاینده‌رود در اعتراض به وضعیت آب در منطقه در روز جمعه دعوت می‌کرد.


خبرگزاری فارس، روز جمعه این فراخوان را به «ضدانقلاب» نسبت داده و از «مخالفت پلیس» با برگزاری تجمع نوشته است. 

در این فراخوان که گفته می‌شود از سوی کشاورزان اصفهان منتشر شده بود، آنها برای روز جمعه، ۵ آذر۱۴۰۰، ساعت ۹ صبح مقابل پل خواجو فراخوان داده‌ و از همه مردم دعوت کرده‌ بودند که مثل هفته گذشته در حمایت از آنها به صورت گسترده در این تجمع شرکت کنند.

 در مقابل پیامکی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که برای بسیاری از شهروندان اصفهان ارسال و از آنها خواسته شده بود که «با توجه به این که صنف کشاورزان استان امروز پایان تجمع خود را اعلام کرده‌اند، لطفا مراقبت فرمایید حضور شما در این محدوده مورد سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه و معاندان قرار نگیرد.»

 روز جمعه هفته گذشته هزاران نفر از مردم اصفهان در کنار کشاورزان معترض به عدم دسترسی به حق‌آبه‌شان جمع شدند.

نیروهای امنیتی از روز پنج‌شنبه تلاش خود را برای پاک‌سازی محل تجمع چندین روزه کشاورزان و مردم آغاز کرده بودند. به نظر می‌رسد که هدف آنها جلوگیری از به راه افتادن تجمع گسترده‌ دیگری در روز جمعه، پنجم آذر، بود.

کشاورزان شرق و غرب اصفهان از روز ۱۷ آبان‌ماه در اعتراض به بی‌توجهی به خواسته‌هایشان و بلاتکلیفی هر ساله برای کشت پاییزه در بستر خشکیده زاینده‌رود و در جوار پل خواجو چادر اعتراضی برپا کرده بودند. کم‌کم مردم نیز به این کشاورزان ملحق شدند.

با آن که تلویزیون  و برخی رسانه‌ها این تجمعات را پوشش می‌دادند و به مقایسه آن با اعتراضات آبان ۹۸ می‌پرداختند، بامداد پنج‌شنبه نیروهای یگان ویژه به چادرهای معترضان و کشاورزان بر بستر خشک زاینده‌رود حمله کرده و برای مجبور کردن آنها به پایان تحصن، آنها را آتش زدند.

هفته گذشته تجمع‌هایی هم در شهرکرد در اعتراض به وضعیت آب برگزار شد./

https://www.asianews.ir/u/4fe
اخبار مرتبط
بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه های اجتماعی، نیروهای انتظامی و امنیتی بامداد پنجشنبه به کشاورزان متحصن در بستر زاینده‌رود حمله کرده و چادرهای آنها را آتش زدند.
در ادامه پیوستن تظاهرات مردم شهرهای مختلف به اعتراضات گسترده مردم اصفهان، امروز نیز در تجمعی وسیع در شهرکرد، معترضان شعارهایی چون «بردن آب محاله، اینجا چهارمحاله» و «دولت خودش مافیاست» را سر دادند.
براساس گزارش ها در شبکه های اجتماعی صبح روز جمعه، ۲۸ آبان‌ماه، انبوهی از مردم اصفهان در کنار کشاورزان زحمتکش و محروم از آب استان، بر بستر خشک زاینده‌رود تجمع کرده‌اند و شعارهایی در دفاع از حق آبه خود سر دادند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید