صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی

افغانستان

آرایشگاه افغانی (معرفی بهترین‌ها)
سالن زیبایی افغانی
آرایشگاه افغانی محلی است که امروزه علاقه‌مندان میکاپ افغانی برای انجام این نوع آرایش به دنبال آن هستند. این سبک‌ از آرایش مخصوص کشور افغانستان بوده و در کنار میکاپ بر روی صورت عروس، شکل‌ها و اشکال خاصی هم کشیده می‌شود. از آنجایی که در ایران مهاجران افغانی بسیار زیاد وجود دارد و خیلی از ایرانی‌ها به این سبک از میکاپ علاقه نشان داده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص آرایش افغانی و بهترین آرایشگاه افغانی صحبت کنیم.
 
۸۰ درصد خبرنگاران زن در افغانستان از کار دست کشیدند
سازمان ملل در روز جهانی آزادی مطبوعات اعلام کرد:
بخش زنان سازمان ملل در روز جهانی آزادی مطبوعات اعلام کرد ۸۰ درصد از زنان خبرنگار در افغانستان به دلیل محدودیت‌ها از کار دست کشیده‌اند.
 
۶۰ درصد ساکنان محله جوادیه اتباع هستند!
عضو شورای شهر تهران:
عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این که دغدغه مهم و اصلی شهروندان محله جوادیه سکونت اتباع بیگانه است، گفت: شرایط به گونه‌ای است که ۶۰درصد از ساکنان این محلات را اتباع تشکیل می‌دهند. ۱۰تا ۳۰درصد دانش‌آموزان مدارس این محله نیز از اتباع هستند.
 
تاریخ‌سازی افغانستان؛ صعود به جام جهانی فوتسال برای اولین بار
با برتری برابر قرقیزستان
افغانستان توانست با برتری برابر قرقیزستان به جام جهانی راه یابد.
 
گروه‌های افراطی در افغانستان گردهم آمده‌اند
چالش بزرگ
گروه‌های الشباب و بوکو حرام از گوشه‌های مختلف جهان در افغانستان گردهم آمده‌اند و حکومت طالبان برای کشورهای منطقه تبدیل به یک «چالش بزرگ» شده است.
 
مقایسه قیمت خودرو در ایران و افغانستان
ماشین‌های خارجی
خودرو‌های چینی در ایران قیمت‌شان تا ۹ میلیارد تومان رسیده قیمت لوکس‌ترین خودرو‌ها در افغانستان نهایتا ۶ میلیارد تومان است.
 
جمع آوری اتباع غیرمجاز از سطح تفریحگاه‌های تهران
تا پایان تعطیلات
سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران گفت: اتباع غیرمجاز در ادامه اجرای طرح جمع‌آوری و بازگشت اتباع غیرمجاز از سطح تفرجگاه‌های استان تهران جمع‌آوری شده و در طرح جهت بازگشت به اردوگاه مراقبتی تحویل داده شدند.
 
طالبان جشن نوروز را حذف کردند؟
قانون جدید در افغانستان؛
طالبان درحالی مراسم آغاز سال جدید آموزشی را در روز نخست سال جدید خورشیدی برگزار می‌کنند که پیش از برگشت این گروه به قدرت، این‌روز به دلیل فرا رسیدن نوروز، تعطیل عمومی بود.
 
صنعت مد زنان در افغانستان
در دوران پادشاهی
افغانستان در دوران پادشاهی‌ یکی از مقاصد گردشگری در آسیا بود و گردشگران غربی به این کشور رفت‌وآمد می‌کردند. این موضوع به صنعت مد در افغانستان هم رونق بخشید
 
اگر هیرمند افزایش یابد حق‌آبه ایران را  پرداخت می‌کنیم!
شرط طالبان؛
معاون سیاسی وزیر خارجه طالبان افزود: «آن‌ها بعضی اوقات سخنان تندی دارند، ما در مقابل این صحبت‌های تند چیزی نمی‌گوییم، تنها می‌گوییم که وقتی آب اضافه شود، به برادران ایرانی خود حق‌آبه را می‌دهیم.»
 
ماجرای «طرح زنجیره تامین» برای اتباع افغانستان چیست؟
اقامت در ایران
ویدیویی از صف طولانی افغان‌ها در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها منتشرشده که به گفته این رسانه‌ها برای دریافت سپرده اقامت ایران است. افغانی‌ها برای دریافت دفترچه اقامت و مزایایش، باید یک سپرده صدمیلیونی در بانک بگذارند
 
سرمایه گذاری افغانستان در چابهار امروز رسما آغاز شد
اجرای پروژه تجاری، مسکونی و اداری؛
معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزادچابهار نیز گفت: پروژه فاخر با سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیون دلار و پنج هزار میلیارد ریال به عنوان بزرگترین و مرتفع ترین برج جنوب شرق کشور به همت گروه سرمایه گذاری ستارگان خراسان مهاجر از کشور افغانستان، امروز رسما آغاز شد.
 
طالبان مسئول «شدیدترین و وحشتناک‌ترین» وضعیت حقوق بشری در جهان هستند
نشست امنیتی مونیخ وزرای خارجه ۱۲ کشور:
وزرای خارجه این ۱۲ کشور عملی شدن «تبعیض سیستماتیک» از سوی طالبان را تائید کرده و طالبان را مسئول یکی از «شدیدترین و وحشتناک‌ترین وضعیت حقوق بشری» در جهان دانسته‌اند.
 
ادامه سرکوب رسانه‌ها؛ طالبان ۳ روزنامه‌نگار را بازداشت کردند
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران:
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تلاش‌های غیرقانونی مستمر طالبان برای ارعاب و ساکت کردن رسانه‌های افغانستان را محکوم کرد
 
بکارگیری اتباع بیگانه فاقد مجوز ممنوع است
برابر ماده ۱۲۰ قانون کار؛
برابر ماده ۱۲۰ قانون کار، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.
 
منبع درآمد طالبان از کجا تامین می‌شود؟
بررسی تاریخی نشان می‌دهد؛
وبگاه بررسی تحولات افغانستان نوشت: بیش از دو سوم بودجه ملی نظام پیشین افغانستان توسط کمک‌های خارجی تأمین می‌شد و در طول دو دهه‌ گذشته، دولت وقت افغانستان موفق نشد که کسری بودجه ملی خود را از طریق جمع‌آوری درآمدهای ملی و صادارات جبران کند.
 
طالبان بنزین بی‌کیفیت ایران را بازگرداند
اداره استاندارد افغانستان اعلام کرد؛
اداره استاندارد افغانستان دو روز پیش نیز از بازگرداندن ۱۲ تانکر تیل بی‌کیفیت به ایران خبر داده بود و یک روز قبل از آن گفته بود که ۴۳ تانکر تیل بی‌کیفیت به آن کشور بازگردانده شده است.
 
۸.۵ کیلوگرم اورانیوم قاچاق در افغانستان کشف شد
پلیس:
پلیس افغانستان در ولایت غزنی از بازداشت شخصی که قصد انتقال اورانیوم قاچاق به پاکستان را داشت خبر داد.
 
بازار کار؛ در تصرف مهاجران
یادداشت| سعید کاکاآقازاده
افغانستان از زمانی که دچار بحران جنگ داخلی شد، تبعات چنین جنگی باعث گردید تا بسیاری از شهروندان این کشور اقدام به مهاجرت کنند و ایران به علت همجواری، تاکنون بیشترین مهاجران افغانستانی را در خود پناه داده است.
 
برخورد طالبان با مخالفینشان
فضای رعب وحشت بین فعالان فرهنگی افغانستان؛
از زمان روی کار آمدن طالبان فضای هراس و نگرانی بین فعالان و روشن فکران جامعه افغانستان ایجاد شد.
 
کمک‌های بشردوستانه امارات برای زلزله‌زدگان هرات ارسال شد
به دستور محمد بن زاید آل نهیان؛
این کمک‌ها به همکاری وزارت خارجه امارات متحده عربی و سازمان‌های بشردوستانه اماراتی از جمله هلال‌احمر امارات، بنیاد خیریه و بشردوستانه زاید بن سلطان آل نهیان و بنیاد خلیفه بن زاید آل نهیان ارسال شده است.
 
در خواست احمد مسعود از مقام‌های فرانسوی
در دانشگاه «ساینس پو» پاریس؛
آقای مسعود روز پنجشنبه در این نشست گفت: «دو مسئله مهم در افغانستان را باید به رسمیت بشناسید: اول آپارتاید جنیستی علیه زنان و دوم، نسل‌کشی‌ هزاره‌ها.»
 
صدور ویزای موقت برای افغان‌ها مشروط به خالی بودن پناه‌گاها است
دولت برازیل:
پیش از این، پناهجویان افغان می‌توانستند با مراجعه به سفارتخانه‌ها در مسکو، انقره، دوحه و ابوظبی برای ویزای برازیل درخواست بدهند اما مطابق با تصمیم جدید اکنون آنان فقط می‌توانند در سفارت‌خانه‌های این کشور در تهران و اسلام‌آباد درخواست بدهند.
 
محرومیت بیش از یک میلیون مادر و کودک در افغانستان از کمک‌های غذایی
هشدار برنامه جهانی غذا؛
برنامه جهانی غذا نوشت در افغانستان چهار میلیون مادر و کودک از سوء تغذیه رنج می‌برند.
 
زنده ایم؛ ولی زندگی نمی کنیم!
یادداشت/درباره زندگی زنان در حکومت طالبان
مشکلات بهداشت روانی گسترده و گزارش های فزاینده خودکشی در میان زنان و دختران در افغانستان در هیچ کجای جهان نظیر ندارد.
 
طالبان دست آمریکا را رو کرد
اظهارات هیلاری کلینتون درباره زد و بند با طالبان
در حالی که آمریکا با بیرون راندن اشرف غنی، راه را برای حکومت طالبان در افغانستان گشود، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا، گفت که طالبان تعهدات خود را زیر پا گذاشتند.
 
احمد مسعود گفت افغانستان به قبل از تاریخ بازگشت
پس از سلطه گروه تروریستی طالبان
احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، روز یکشنبه، ۱۳ شهریور، در مراسم نخستین سالگرد کشته شدن فهیم دشتی، سخنگوی پیشین جبهه مقاومت ملی، که در کانادا برگزار شد، گفت که سلطه طالبان بر افغانستان این کشور را به عصر حجر برگردانده است.
 
پذیرایی چین و پاکستان از طالبان!
در آستانه یک سال سلطه گروه تروریستی بر افغانستان
پس از سلطه طالبان بر افغانستان، دولت‌های چین و پاکستان به این گروه اجازه دادند که پرچمشان را در سفارت‌های افغانستان در اسلام‌آباد و پکن به اهتزاز درآورد.
 
کشته شدن فرماندهان ارشد «طالبان پاکستان» در انفجار شدید انتحاری
در جنوب شرق افغانستان رخ داد
در اثر انفجاری در شامگاه یکشنبه در جنوب شرق افغانستان، سه فرمانده ارشد طالبان پاکستانی کشته شدند.
 
جزئیات کشته شدن رهبر القاعده در بالکن این ویلا+عکس
به دستور جو بایدن در کابل
تصویر ویلایی که رهبر القاعده در بالکن آن هدف حمله آمریکا قرار گرفت و کشته شد، منتشر شده است.
 
بیش از دو هزار کشته و زخمی و هزاران مفقودی در زلزله افغانستان/افزایش تعداد جانباختگان
تلفات تکان دهنده زلزله‌ای ۶ ریشتری در کشور همسایه
تلفات زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر جنوب‌شرق افغانستان به بیش از هزار کشته و هزاران مجروح رسیده است که با ادامه آوار برداری افزایش خواهد یافت.
 
حمله خونین به کارمندان فرودگاه مولانا
چهار نفر کشته شدند
خودرو حامل کارکنان فرودگاه مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مزارشریف، بعدازظهر یکشنبه، ۲۲ خرداد، در ناحیه دهم این شهر، هدف حمله افراد مسلح قرار گرفت که طی آن، چهار کارمند فرودگاه کشته و چهار نفر هم زخمی شدند.
 
جنایت تکان دهنده طالبان؛ «تیرباران ناگهانی» خواهر و برادر
عضو مقاومت پنجشیر کشته شد
سهراب عضو جبهه ملی مقاومت پنجشیر، برای آسیب نرسیدن به خانواده‌اش تسلیم شد، اما طالبان او و خواهرش را به طرز فجیعی تیرباران کردند.
 
وضعیت نامشخص رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در اقامتگاه کوزوو
کمپ پناهجویان
بیش از ۴۵ نفر از پناهجویان افغان که از افغانستان به کشورهای ثالث انتقال داده شده بودند، پس از آنکه پرونده‌هایشان در بازرسی‌های امنیتی ایالات متحده آمریکا، برای تحقیق بیشتر علامت‌گذاری شد، به کشور کوزوو منتقل شدند و روند انتقالشان به آمریکا متوقف شد؛ این در حالی است که یکی از افغان‌هایی که در اقامتگاه «بونداستیل» با وضعیت نامعلوم زندگی می‌کند نیز عارف سروری، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان، است