صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۱۷ تیر ۱۴۰۱ / ۱۴:۵۵
کد خبر: 10691
گزارشگر: 213
۲۱۱۰
۰
۰
۳
اعتراض تهیه‌کننده‌ سینما به کمپین باج گیری جنسی

سخنان جنجالی حسین فرحبخش: زنان معترض به آزار جنسی؛ خودشان قبلا غلط کرده اند/اعتراض کنندگان باید به مجازات برسند!

سخنان جنجالی حسین فرحبخش: زنان معترض به آزار جنسی؛ خودشان قبلا غلط کرده اند/اعتراض کنندگان باید به مجازات برسند!
حسین فرحبخش، تهیه‌کننده‌ سینما، زنان سینماگر را در موضوع تعرض و تجاوز جنسی مقصر دانست و گفت: اگر کسی خودش غلطی کرده و حالا پشیمان شده، نامش تعرض جنسی نیست، احمقی آن فرد است و همه زنان اعتراض کننده باید مجازات شوند!

به گزارش آسیانیوز، حسین فرحبخش، از تهیه‌کنندگان پرکار در سینمای ایران، خواستار «شلاق زدن» به سینماگران زنی شد که به «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» در عرصه سینما و تئاتر اعتراض کرده و خواستار توقف آن شده‌اند.

این تهیه‌کننده مردِ سینمای ایران در برنامه رادیویی «سینمامعیار» که بیانیه سینماگران زن و حواشی آن را بررسی می‌کرد از اقدام اعتراضی زنان سینماگر با عنوان «خیانت کثیف» نام برده که «باعث رفتن حیثیت سینما» شده است.

او در ادامه در این برنامه متعلق به صداوسیما با لحنی خشن و ادبیاتی تهاجمی خواستار محاکمه و شلاق زدن به ۸۰۰ سینماگر زنی می‌شود که با تنظیم یک «آیین‌نامه حقوقی» و درخواست تایید و اجرای آن از سوی خانه سینما خواستار بهبود شرایط کنونی سینما شده‌اند.

آغاز اعتراض علنی و دسته‌جمعی زنان دست‌اندرکار سینمای ایران به اواسط فروردین امسال بازمی‌گردد. ده‌ها تن از زنان سینماگر ایران با انتشار بیانیه‌ای به رواج «خشونت و آزار جنسی» در محیط‌ کار خود اعتراض کردند و خواستار مجازات متخلفان شدند.

خانه سینما در واکنشی دیرهنگام به این بیانیه «شورای صیانت» را مسئول رسیدگی به «هرگونه رفتاری مغایر با شئون فرهنگی و اخلاق حرفه‌ایی اهالی سینما» اعلام کرد.

اما زنان معترض به خشونت جنسی در واکنش به بیانیه خانه سینما اعلام کردند که این نهاد «استقلال لازم» برای رسیدگی به چنین پرونده‌هایی را ندارد و برخی از اعضای آن «روایت زنان سینماگر را فعالانه سرکوب کرده‌اند» و در ادامه به تشکیل هیئتی جهت رسیدگی به «آزار و خشونت جنسی» در عرصه سینما و تئاتر اقدام کردند و موضوع تنظیم یک آیین‌نامه حقوقی با هدف حمایت از زنان را در دستور کار قرار دادند.

در آیین‌نامه زنان سینماگر که با همراهی پنج حقوق‌دان اخیرا نهایی شده است، تنها به خشونت جنسی بسنده نشده و انواع دیگر خشونت اعم از فیزیکی، کلامی، روانی و اقتصادی نیز در نظر گرفته شده است.

اعتراض زنان دست‌اندرکار سینما و تئاتر و پیگیری آن‌ها برای مناسب‌سازی شرایط کار در کنار حمایت‌های گسترده با انتقادهایی نیز از سوی چهره‌های نزدیک به دولت و مسوولان همراه شد. از جمله محسن مهدیان، مدیرعامل موسسه همشهری پیشتر در یادداشتی این زنان معترض را «طوطیان نولیبرال وطنی» خطاب کرده و نوشته بود که «از هالیوودی شدن سینمای ایران، تبعیض و تعرضش به ما رسید.»

در ماه‌های گذشته بسیاری از منتقدان به اقدام‌های اعتراضی زنان هنرمند، یا فساد اخلاقی در عرصه سینما و تئاتر را انکار کردند یا زنان را به‌ عنوان مقصر اصلی وضعیت فعلی قلمداد کردند.

تازه‌ترین و تندترین واکنش‌ را اما حسین فرحبخش داشته است، تهیه‌کننده‌ای که خود پیشتر به «تجاوز» و تعرض به دست‌کم یک هنرپیشه زن متهم شده است.

حسین فرحبخش در برنامه رادیویی جرم زنان معترض را «اشاعه فحشا» خوانده و گفت: «کی برای این‌ها ارزش و احترام قائل است که در قرارداد خود به عنوان تهیه‌کننده این حرفهایی که این‌ها می‌گویند را بگذارد؟»

فرحبخش در ادامه تاکید کرده است که «ما این خانم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم» و «خانه سینما هیئت مدیره و نظام دارد، چه نیاز داریم که به این ۸۰۰ نفر اجازه دهیم بیایند!»

او با بیان این که «این‌ها غلط می‌کنند که آبروی ما را می‌برند» در ادامه مدعی می‌شود که «سینما از تمام ارکان این مملکت تمیزتر است».

این تهیه‌کننده همچنین زنان سینماگر را در موضوع تعرض و تجاوز جنسی مقصر دانسته و می‌گوید: «اگر کسی خواست خودش یک غلطی بکند و یک جا پشیمان شد، این تعرض جنسی نیست، این احمقی آن آدم است».

در ادامه فشارها به زنان سینماگر معترض، در ماه‌های گذشته شماری از مردان متهم به تعرض و تجاوز در عرصه سینما و تئاتر اقدام به شکایت از برخی بازیگران زن کرده‌اند. از جمله ترانه علیدوستی، بازیگر و از اعضای کمیته مستقل پیگیری «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» در سینما و تئاتر، روز هشتم تیرماه خبر داد که حبیب رضایی و مهدی کوشکی، ازجمله بازیگرانی که به آزار جنسی متهم شده‌اند، از او شکایت کرده‌اند.

سمیه میرشمسی، دستیار کارگردان که فروردین امسال فرهاد اصلانی، بازیگر سرشناس، را به «آزار جنسی» متهم کرده بود نیز ۲۳ خرداد از شکایت این بازیگر علیه خود در خانه سینما خبر داد.(برنامه رادیویی صدای جمهوری اسلامی)

این در حالی است که چند روز گذشته یک شبکه تلویزیونی خارج از ایران فایل صوتی فاطمه معتمدآریا، در باره حواشی آزار بازیگران زن سینمای ایران و جنبش «می تو» منتشر کرده است./

https://www.asianews.ir/u/7aj
اخبار مرتبط
فاطمه معتمدآریا که مسئولیت رییس هیات مدیره صنف بازیگران سینمای ایران را نیز بر عهده دارد، در یک فایل صوتی موضوعات جنجالی را درباره آزار و تعرض جنسی به زنان مطرح کرده است.
مدتی پس از آنکه جمعی از زنان سینماگر شروع به شرح روایت‌های خود از آزار و خشونت جنسی در سینمای ایران کردند، در روزهای اخیر یکی دو بازیگر زن،روایت تعرض به خود از سوی یکی از بازیگران و کارگردانان مرد سینمای ایران را افشا کردند.
بهنوش بختیاری، بازیگر زن درباره «فساد» در سینمای ایران و تجربه خودش از آزار جنسی در محل کار گفت: درخواست کندگان روابط جنسی در سینما، زنان را به عدم پرداخت دستمزدشان و قطع همکاری در صورت تن ندادن به رابطه جنسی تهدید می کردند.
در پی حمله و تجاوز جنسی به زنی ۸۷ ساله، پلیس دهلی روز سه‌شنبه ۱۴ فوریه، یک نظافتچی ۳۰ ساله را دستگیر کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید