صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ / ۱۱:۵۱
کد خبر: 13402
گزارشگر: 213
۸۶۷۸
۰
۰
۲
آخرین وضعیت پرداختی و دستمزد

جزئیات افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال جدید

جزئیات افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال جدید
وضعیت دستمزد افزایش حقوق کارگران و کارمندان برای سال آینده اعلام شد.

به گزارش آسیانیوز، میزان قطعی افزایش حقوق کارگران و کارمندان برای سال آینده اعلام شد. حال باید دید این میزان افزایش حقوق می‌تواند جوابگوی هزینه‌های جاری زندگی آنها باشد.
 
چهارم بهمن ماه بود که بعد از بگومگوهای بسیار درباره بحث حقوق در لایحه بودجه 1402، وزیر اقتصاد خبر داد که قرار است حقوق کارکنان دولت در سال آینده به میزان 15 تا 25 درصد افزایش یابد.

البته در متن لایحه همان 20 درصدی اعلام شده که پیشتر هم از زبان مقامات اقتصادی شنیده شده بود. حالا هم، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی می‌گوید که حقوق کارمندان دولت 20 درصد افزایش می‌یابد. این روزها این کلمات به کرات شنیده می‌شوند؛ حقوق، دستمزد، عیدی و پاداش آخر سال. روز یکشنبه هفته جاری تکلیف عیدی 1402 کارکنان و بازنشستگان مشخص شد؛ یک میلیون و 800 هزار تومان.

-------------
بیشتر بخوانید

اعلام مبلغ عیدی و دستمزد کارگران در ۱۴۰٢+جزئیات

----------------------------------------

طبق فرمول محاسبه حقوق هم حداقل و حداکثر حقوق 1402 به ترتیب هشت میلیون و 12 میلیون تومان است. امروز هم رئیس سازمان امور اداری و استخدامی مهر تاییدی بر میزان افزایش حقوق در لایحه بودجه سال آینده زده است؛ یعنی همان افزایش 20 درصدی. در این بین هنوز نگرانی کارگران از مبلغ دستمزد 1402 ادامه دارد. پس از بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش میزان حقوق بود که این احتمال تقویت شد که ممکن است دستمزد کارگران هم به همین میزان بالا رود و فراتر از هفت میلیون تومان پیش‎‌بینی شده حقوق کارمندان نباشد.

با این‌حال تنها یک جلسه از سلسله نشست‌های مزد متشکل از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت برگزار شده و هنوز تکلیف و سرنوشت دستمزد مشخص نیست. تاکید فعالان کارگری این است که دستمزد متناسب با دو مولفه یعنی تورم و سبد معیشت تعیین شود اما عده‌ای نگرانند که دولت تورم را بهانه کند و جلوی افزایش مزد را بگیرد. هرچند به باور همان نمایندگان کارگری مزد مولود تورم است نه مولد آن. رئیس سازمان امور اداری و استخدامی گفت: حقوق کارمندان دولت 20 درصد افزایش می‌یابد.

میثم لطیفی اظهار کرد: طبق بودجه برای سال 1402 مکلف هستیم حق اولاد را 100 درصد و حق عائله‌‌مندی را 50 درصد نسبت به سال قبل آن افزایش دهیم. در آذرماه گذشته اولین افزایش اتفاق افتاد.

بر اساس آن حق عائله‌مندی 600 هزار تومان و حق اولاد 200 هزار تومان اضافه شد. پیشنهاد در لایحه بودجه سال آینده، 900 هزار تومان حق عائله‌مندی و 400 هزار تومان حق اولاد خواهد بود.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: با همکاری مجلس، تحت عنوان یک ردیف جدید در احکام کارگزینی با نام ترمیم، حقوق قبلاً افزایش پیدا کرد که سه هزار امتیاز و معادل یک میلیون تومان بود. پیشنهاد برای امسال هم به همین صورت بود که انجام شود که به جای اینکه ضریب حقوقی را تغییر دهیم، این رقم را در حکم افزایش دهیم که این موضوع در حال بحث است. وی افزود: سازمان برنامه و بودجه معتقد بود همان 20 درصد را روی احکام افزایش دهیم.

برداشت ما هم این بود که اگر بخواهیم نظام عادلانه جبران خدماتی را داشته باشیم به مرور زمان باید از این الگوی ردیف جدید ترمیم حقوق استفاده کنیم، تا بتوانیم کم کم فضا را مدیریت کنیم و فاصله حداقل و حداکثر را در بخش دولتی نسبت به آنچه که الان است، کمتر کنیم. وی تأکید کرد: پیشنهاد ما افزایش دو میلیون تومان معادل 6000 امتیاز بود که برای همه کارکنان دولتی این مقدار اضافه می‌شد و ردیف فوق‌العاده ترمیم از 3 هزار امتیاز به 9 هزار امتیاز تغییر کند، اما در نهایت پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه تصویب شد که معادل همان 20 درصد افزایش حقوق بود./

پروانه توکلی

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/9co
اخبار مرتبط
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تا قبل از پایان اسفند میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران تعیین می شود.
روز یکشنبه هفته جاری بود که با تصویب هیات وزیران، میزان پرداخت عیدی پایان سال کارکنان و بازنشستگان تعیین شد.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور خبر داد: حق عائله‌مندی در سال ۱۴۰۲ با میزان ۵۰ درصد افزایش به حدود ۹۰۰ هزار تومان و حق اولاد صددرصد افزایش خواهد یافت.
اگرچه هنوز میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰٢ مشخص نیست اما مبلغ عیدی کارگران در سال جاری اعلام شده و مشخص است.
در آستانه برگزاری کمیته دستمزد 1402، فعالان کارگری بازهم خواستار اجرای یک ماده قانونی شده‌اند؛ بند دوم ماده 41 قانون کار. ماده‌ای که بر دو مولفه در تعیین حداقل دستمزد کارگران تاکید دارد؛ تورم و سبد معیشت.
دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: کار کردنِ با حقوق پایه ۷ میلیون تومانی باعثِ سرخوردگی می‌شود و این سرخوردگی کارگران را از کار می‌راند.
میزان دریافتی مستمری بگیران در سال ۱۴۰۲ در لایحه بودجه افزایش یافت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید