صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۲۴ آبان ۱۳۹۹ / ۲۲:۱۸
کد خبر: 2993
گزارشگر: 213
۱۵۱۹
۰
۰
۱
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی

فروشگاه‌های زنجیره‌ای و کاهش هزینه های تولید

فروشگاه‌های زنجیره‌ای و کاهش هزینه های تولید
فروشگاه‌های زنجیره‌ای نقش مهمی در عرضه محصولات تولیدی صنایع غذایی کشور به مشتریان و توزیع اثربخش محصولات در سراسر کشور دارند و سبب می شوند تولیدکنندگان بتوانند ظرفیت تولید خود را به شکل بهینه و موثرتری برنامه ریزی کنند که این موضوع به کاهش هزینه های تولیدکنندگان و مدیریت ضایعات کمک شایان توجهی می کند.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای نقش مهمی در عرضه محصولات تولیدی صنایع غذایی کشور به مشتریان و توزیع اثربخش محصولات در سراسر کشور دارند. این موضوع بویژه در سال جهش تولید اهمیت بسزایی در مدیریت تولید و عرضه محصولات تولیدکنندگان در کشور ایفا می کند و باعث می شود تولیدکنندگان بتوانند ظرفیت تولید خود را به شکل بهینه و موثرتری برنامه ریزی کنند که این موضوع به کاهش هزینه های تولیدکنندگان و مدیریت ضایعات کمک شایان توجهی می کند.

فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای یک ابزار موثر در تسهیل دسترسی مصرف‌کنندگان به کالا و مایحتاج روزمره، تامین کالا به‌طور متمرکز و حذف واسطه‌ها، سهیم‌کردن مصرف‌کننده و تولیدکننده در سود حاصل از توزیع و فروش و ثبات قیمت‌هاهستند که طبعا جایگاه منحصر بفردی در حمایت از تولید داخلی و ترغیب مصرف کنندگان به مصرف محصولات داخلی و ملی دارند.

فرصت پروموشن های یکپارچه از جمله مزایایی است که فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای برای برندها و مدیریت فروش آنها فراهم می کنند.اعتماد سازی برای مشتریان از دیگر بسترهای موثری است که مدیریت نظام مند فروشگاههای زنجیره ای ایجاد می کنند. مدیریت بهره وری سیستم فروش و توزیع موثر و نظام مند محصولات یکی دیگر از مزایای تعامل موثر فروشگاههای زنجیره ای با تولیدکنندگان است.

این فروشگاه‌ها در رقابت با یکدیگر، قیمت نهایی کالا را پایین می‌آورند و با این کار به تولیدکننده و هم به مصرف‌کننده کمک بزرگی می‌کنند. حمایت ملی و فرهنگ‌سازی مصرف کالاهای ایرانی اتفاق مهمی است که با برقراری تعامل سازنده بین تولیدکنندگان و فروشگاههای زنجیره ای می تواند رقم بخورد و اهداف مهم سال جهش تولید با این تعامل قابل دستیابی است.

تشکیل اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای گام بسیار مهمی در گسترش بهره گیری از مزایای این فروشگاهها و افزایش تعامل موثر تولیدکنندگان با فروشگاههای بزرگ و مدیریت هدفمند نظام توزیع در کشور است.

این اتحادیه باید هم منافع تولیدکننده و هم منافع فروشگاهها را توامان در نظر بگیرد و جایی که لازم باشد در قرارردادهای فی مابین اعمال نظر کند و پروتکل مشخص و کارآمدی برای نحوه انعقاد قرارداد بین تولیدکننده و فروشگاه ارائه نماید تا منافع هر دو طرف به نحو موثری تامین شود.

باید هدف اصلی این اتحادیه کمک به حمایت از تولید ملی و در عین حال کاهش هزینه خرید مشتری و همچنین هزینه های تولیدکننده باشد و این مهم به یک اتحاد، هم افزایی و تعامل سازنده با تولیدکننده و فروشگاههای زنجیره ای نیاز دارد.

آنچه مسلم است تکریک مشتری و اعتمادسازی و کمک به افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان بویژه در شرایط دشوار اقتصادی فعلی رسالت مهمی است که همه باید با عزم ملی و جهادی در آن مشارکت داشته باشند./

روزنامه آسیا
https://www.asianews.ir/u/1R9
اخبار مرتبط
کارآفرینی و ورود به فضای کسب و کار و تولید بویژه در شرایط بحران اقتصادی، رکود و تحریم ویژگی های شخصیتی منحصر بفرد در کنار همت عالی و شهامت مبارزه و تسلیم ناپذیری را می طلبد.
در اثر تنزل ارزش پول داخلی، خالص صادرات افزایش می یابد ولی بر شدت هزینه‌های تولید نیز افزوده می‌شود. از طرفی با بهبود ارزش پول داخلی از خالص صادرات کاسته شده و هزینه‌های تولید کاهش می یابند.
عدم ثبات اقتصادی در کشور و نوسانات بازار ایجاد شرایط امن و مطمئن برای سرمایه گذاری را مختل کرده و احساس امنیت و اعتماد کافی را در سرمایه گذاران به مخاطره می اندازد.
فلفل میوه درختچه ای بالارونده و گل دهنده و از خانواده Piperaceae می باشد که معمولاً این میوه خشک می شود و به عنوان یک چاشنی و ادویه استفاده می شود؛ دارا بودن آنتی اکسیدان قوی و خاصیت ضد پیری از مهم ترین خواص این میوه یا ادویه است.
بیش از ۱۰ درصد از ارزش افزوده بخش صنعت کشور از تولیدات صنعت غذای کشور تامین می‌شود. در سال 97 صادرات محصولات تبدیلی کشاورزی و مواد غذایی ایران به 5/5 میلیارد دلار رسید که با وجود تحریم های شدید علیه ایران این رقم قابل توجه است
عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی در پیشگیری از بیماری های تنفسی از جمله بیماری کرونا دارد و برای تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به عوامل بیماری‌زا به ویژه ویروس کرونا در این ایام، باید ضمن رعایت نکات بهداشتی، توصیه‌های تغذیه‌ای و دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن را بسیار جدی گرفت.
هر ایرانی سالانه به طور متوسط ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می‌کند و در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته ولی مصرف شیر و لبنیات تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است!
در حال حاضر حدود 60 شرکت فعال در ترکیه در زمینه صادرات به قطر فعالیت هستند و کشور ترکیه با قطر مناسبات سیاسی و تجاری خوبی دارد. اما یکی از مزیت های کشور ما نسبت به ترکیه این است که صادرات از ترکیه به قطر فقط از طریق هوایی امکانپذیر است در حالیکه صادرات ما به قطر از طریق بنادر هم انجام می گیرد.
با توجه به نوسان‌های ارزی و محدودیت‌های بین‌المللی، واردات محصولات مشابه خارجی و مواد اولیه با محدودیت‌هایی روبه‌رو شده است و شرایط فعلی فرصت مناسبی برای توسعه صنایع داخلی است.
مناطق آزاد با تسهیل مقررات و کاهش بروکراسی‌های اداری و با توجه به اینکه خارج از قلمرو گمرکی است در توسعه صادرات نقش مهمی ایفا می کند؛ این در حالی است که اصلاح نظام بانکی و تطابق با قوانین بین المللی از مهم ترین ضرورت هایی است که باید در مناطق آزاد در دستور کار قرار گیرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید