صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲ آذر ۱۴۰۰ / ۰۳:۰۴
کد خبر: 6804
گزارشگر: 213
۹۴۱
۰
۰
۲
بلومبرگ تلویحا از شکست مذاکرات برجام خبر داد

اعلام «شکست» مذاکرات هسته‌ای

اعلام «شکست» مذاکرات هسته‌ای
یک خبرگزاری معتبر آمریکایی نوشت آمریکا باید برای شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران آماده باشد و از این رو احتمال درگیری آشکار با ایران در حال افزایش است.

به گزارش آسیانیوز، یک هفته مانده به برگزاری دور جدید مذاکرات میان ایران و طرف‌های باقی مانده در برجام، شورای سردبیری خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ روز دوشنبه اول آذر در یادداشتی نوشت که آمریکا باید برای شکست مذاکرات «آماده باشد».

این خبرگزاری از دولت جو بایدن خواسته است تا در صورت ناکامی مذاکرات وین، «تهدید ایران» را از راه‌های دیگر مهار کند.

----------------------

بیشتر بخوانید:

«مالی» گفت برجام «غیرقابل بازگشت» است!/انتقاد تند جواد ظریف
---------------------------------------------------------
بلومبرگ خواهان آن شده است که با شکست احتمالی مذاکرات وین، آمریکا تحریم‌های کنونی علیه تهران را سخت‌تر کرده و آن را دقیق‌تر اجرا کند.

این خبرگزاری تاکید کرده که واشینگتن باید از طریق متحدین خود شفاف روشن کند که خطوط قرمز آمریکا کدام است و خطراتی که ایران در صورت عبور از این خطوط قرمز به جان می‌خرد، چیست.

خبرگزاری بلومبرگ به دولت بایدن توصیه کرده تا به کشورهای مذاکره‌کننده در گفت‌وگوهای پیش‌رو با ایران، یادآور شود که هدف اولیه از گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران این بوده که در صورت ناکامی کوشش‌های دیپلماتیک، در بازه زمانی قابل قبولی به جهان بگویند که ایران تا دستیابی به بمب اتمی چقدر فاصله دارد.

-------------------

بیشتر بخوانید:

اسرائیل گفت برای حمله نظامی به ایران آماده است

----------------------------------------

به نوشته شورای سردبیری بلومبرگ، زمان گریز ایران برای برخورداری از تمامی مواد لازم جهت تولید بمب اتمی که قبلا حدود یک سال بود، اکنون به یک ماه کاهش یافته است.


 این خبرگزاری افزوده است: حتی در صورتی که بر اساس توافق جدید بخشی از مواد شکافت‌پذیر به خارج از ایران مننتقل شود یا چرخش سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم متوقف شود، هنوز فاصله ایران تا رسیدن به بمب اتمی، خیلی کوتاه نمی‌شود.

بلومبرگ توصیه کرده که آمریکا شفاف به مذاکره‌کنندگان اروپایی، چینی و روسی بگوید که نظارت دقیق‌تر بر تاسیسات اتمی ایران، یک ضرورت است زیرا هم سانتریفوژهای جدید ایران کارآیی بیشتری دارند و هم دانشمندان ایرانی از دانش پیشرفته‌تری در این زمینه برخوردار شده‌اند.

-----------------------

بیشتر بخوانید:

«جو خواب آلود» چه در سر دارد؟

-------------------------------------

این خبرگزاری تاکید کرده که رهبری ایران تنها در صورت روبه‌رو شدن با یک فشار هماهنگ بین‌المللی ممکن است با شرایط مورد نیاز موافقت کنند.


از این رو، به نوشته شورای سردبیری بلومبرگ، واشینگتن و حتی اسرائیل و امیرنشین‌های خلیج فارس باید به چین یادآوری کنند که «احتمال درگیری آشکار با ایران در حال افزایش است» و «بی‌ثباتی ناشی از یک بحران و افزایش بهای نفت، بیش از هر کشوری، به چین لطمه خواهد زد».

نیویورک تایمز: تلاش آمریکا برای دستیابی به تفاهم با ایران

یادداشت روز بلومبرگ در خصوص لزوم آمادگی آمریکا برای مهار ایران «از راه‌های دیگر» در حالی است که روزنامه نیویورک تایمز نیز روز دوشنبه در گزارشی نوشت آمریکا به اسرائیل گفته که حتی حمله نظامی اسرائیلی به تاسیسات اتمی ایران، موثر نخواهد بود زیرا ایران در برنامه هسته‌ای خود بسیار پیشرفت کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، دولت جو بایدن در مذاکرات محرمانه روزهای اخیر به مقامات اسرائیل یادآور شده است که اقدامات خرابکارانه اسرائیل در برنامه اتمی ایران، «نتایج معکوس» به بار آورده است؛ ایران برنامه هسته‌ای خود را به تجهیزات پیشرفته‌تر مجهز کرده و سرعت روند غنی‌سازی اورانیوم آن اکنون بسیار بیشتر از گذشته است.

اما مقامات اسرائیلی پاسخ داده‌اند که از رویه خود در برابر ایران کوتاه نخواهند آمد.

نیویورک تایمز افزوده که آمریکا در آستانه ازسرگیری مذاکرات وین در تلاش است تا زمینه دستیابی به تفاهم با تهران را فراهم کند که طبق آن، ایران با توقف غنی‌سازی اورانیوم بیشتر و خودداری از تبدیل آن به سوخت جامد، از لغو برخی از تحریم‌ها برخوردار خواهد شود.

این روزنامه به جزئیات تحریم‌هایی که قابل لغو است، اشاره نکرده است.

اما خبرگزاری بلومبرگ در یادداشت شورای سردبیری خود تاکید کرده که اگر ایران گام‌های مشخصی برای محدود کردن غنی‌سازی بردارد و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند، آمریکا فقط باید برخی کمک‌های بشردوستانه مانند واکسن کرونا و کاهش تحریم‌های محدودِ خارج از برجام را به تهران پیشنهاد کند.

بعید است که کمک‌های مورد نظر شورای سردبیری بلومبرگ، ایران را در مذاکرات وین راضی کند به ویژه آن‌که اکنون بیش از ۵۰ درصد از مردم ایران کاملا واکسینه شده و دولت ایران ظاهرا هنوز میلیون‌ها دُز دیگر واکسن برای واکسینه کردن شهروندانش در اختیار دارد.

از نظر ایران، آمریکا اصولا طرف اصلی در مذاکرات وین محسوب نمی‌شود. گفت‌وگوهایی که قرار است نخستین دور از زمان ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی باشد، از روز هشتم آذر از سرگرفته می‌شود.

ایران در آستانه این دور از مذاکرات، مانند شش دور گفت‌وگوهایی که در دولت حسن روحانی و تا اوایل خرداد امسال انجام شد، می‌گوید که آمریکا خود از برجام خارج شده و برای بازگشت به آن، باید «تمامی تحریم‌ها» را بردارد.

به گزارش آسیانیوز، این در حالی است که رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، چند روز گذشته با اشاره به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی ایران، هشدار داد که تهران به «نقطه غیرقابل بازگشت» برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نزدیک می‌شود، جواد ظربف در توییتی به این سخنان  انتقاد کرد.

برنامه هسته‌ای ایران از بزرگ‌ترین چالش‌های جمهوری اسلامی ایران با قدرت‌های غربی و به‌خصوص ایالات متحده است که در نتیجه آن تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران اعمال شده و اقتصاد کشور را بیش از بیش ضعیف کرده است./


https://www.asianews.ir/u/4dm
اخبار مرتبط
در حالی که رابرت مالی، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران با اشاره به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی هشدار داد که تهران به «نقطه غیرقابل بازگشت» برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نزدیک می‌شود، جواد ظربف در توییتی به این سخنان انتقاد کرد.
جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در واکنش به وضعیت اقتصادی و سیاسی حاکم بر ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که «زنگ خطر فقیرتر شدن مردم و احتمال رویارویی نظامی» به صدا درآمده است.
پس از حمله اخیر پهپاد ایرانی به یک پایگاه نظامی آمریکا در سوریه و سکوت دولت بایدن، تعدادی از جمهوری‌خواهان کنگره با ارسال نامه‌ای به جو بایدن، خواهان کنارگذاشتن ادامه دیپلماسی ایالات متحده با ایران شدند.
نظرخواهی‌های شبکه خبری ان‌بی‌سی نشان داده است که حدود ۷۱ درصد آمریکایی معتقدند که کشور تحت ریاست‌جمهوری بایدن در جهت غلط پیش می‌رود و به بیراهه خواهد رفت.
در حالی که نیروی هوایی ایالات متحده آزمایش موفقیت‌آمیز یک بمب پیشرفته ۲.۵ تُنی به نام جی‌بی‌یو ۷۲ در حمله به مراکز هسته‌ای ایران را علنی کرده است، شبکه تلویزیونی اسرائیل از اختصاص بودجه‌ برای آماده‌سازی نظامی اسرائیل با هدف حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران خبر داد.
مقام نظامی اسرائیل گفت در مقابله با تهدید ایران خود را برای همه گزینه‌ها ازجمله گزینه نظامی آماده می‌کنیم.
نشریه پولیتیکو امروز به نقل از مقام‌های اروپایی نوشت که هیئت اتحادیه اروپا در سفر هفته گذشته خود به تهران٬ نتوانست مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی را به بازگشت به مذاکرات برجام متعهد کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید