صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ / ۰۵:۱۵
کد خبر: 8266
گزارشگر: 213
۷۱۰
۰
۰
۳
روز عشاق؛ تاملی بر خشونت علیه زنان

ولنتاین و بیداری زنانه

ولنتاین و بیداری زنانه
از سال ۲۰۱۳ و در پی راه‌اندازی کمپین One Billion Rising روز ولنتاین به روزی برای آگاه‌سازی درباره خشونت جنسیتی تبدیل شده است.

به گزارش آسیانیوز، از سال ۲۰۱۳ و در پی راه‌اندازی کمپین One Billion Rising روز ولنتاین به روزی برای آگاه‌سازی درباره خشونت جنسیتی تبدیل شده است.
هر سه روز یک زن در آلمان به دلیل جنسیتش به قتل می‌رسد. آمار خشونت خانگی علیه زنان نیز در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، ۴/۹ درصد رشد داشته و مجموع موارد ثبت شده به ۱۴۸ هزار مورد رسیده است. این آماری است که در روز ولنتاین، روز عشاق اعلام شده است.

 والنتاین؛ روز نه گفتن به خشونت علیه زنان با رقص و پایکوبی

 رییس کمیسیون حقوق جزایی انجمن حقوقدانان آلمان خواستار آن شده که ساختار قدرت پدرسالارانه، استریوتیپ سازی جنسیتی و ارتباط آن با خشونت بر اساس جنسیت، جزو مواد آموزشی در تمامی سطوح سیستم آموزشی شود. او همچنین تاکید کرد که به خصوص حقوقدانان، دادستان‌ها و پلیس‌ها باید به صورت هدفمند آموزش داده شوند تا بتوانند دلایل و ساختار خشونت جنسیتی را تشخیص داده و واکنش مناسب و درخور نشان دهند.

------------

بیشتر بخوانید

زوج های بازداشت شده در ولنتاین باید ازدواج رسمی کنند

---------------------------------

به گفته دکتر لئونی اشتاینل آلمان آشکارا در اجرای تعهداتش در زمینه کنوانسیون استانبول (منع خشونت علیه زنان) و قوانين بین‌المللی عقب است و "زمان آن رسیده که دولت فدرال وارد عمل شود".

الگوی اسپانیا
اسپانیا یکی از کشورهای پیشرفته در این زمینه است. این کشور از سال ۱۹۹۷ موضوع خشونت‌های جنسیتی را در مرکز بحث‌های اجتماعی خود قرار داده است. جامعه مدنی اسپانیا از آن زمان موفق شده تا فشار بر سیاستمداران را افزایش دهد. از سال ۲۰۰۴ "زن‌کشی" در اسپانیا به طور مجزا در آمار مربوط به جرایم ذکر می‌شود.
تبلیغات

  اسپانیا همچنین در سال ۲۰۱۷ یک بسته قانونی شامل مجموعه قوانینی علیه خشونت‌های جنسیتی را تصویب کرد. این مجموعه که با مشارکت و همکاری متخصصان و نهادها و انجمن‌های مرتبط با این موضوع تهیه شد، شامل ۲۱۲ بند برای حساسیت‌زایی، پیش‌گیری و حمایت از قربانیان خشونت است.
 مدیر انجمن وکلای اروپایی و رییس گروه اسپانیای انجمن حقوقدانان آلمان، کاتارینا میلر، امشب دوشنبه ۱۴ فوریه همراه با اورزولا ماتیسن، معاون انجمن حقوقدانان آلمان در برنامه‌ای ویدیویی با عنوان "محافظت در برابر خشونت به جای گل در روز ولنتاین؛ اسپانیا به عنوان الگو؟" شرکت می‌کنند. در این برنامه قرار است مدلی که در اسپانیا اجرا شده و امکان اجرای آن در آلمان مورد بررسی قرار بگیرد.

چرا روز ولنتاین؟
در پی تجاوز گروهی به دو زن در هند در سال ۲۰۱۲ و در پی آن سخن رئیس‌جمهور هند مبنی بر این که متجاوز باید با قربانی ازدواج کند، ولوله‌ای در میان زنان و برابری‌خواهان برانگیخته شد.

 اِو اِنسلِر یکی از این زنان بود که در همان سال در فراخوانی برای روز ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۳ از زنان دعوت کرد با رقص و پایکوبی در خیابان‌های شهرشان، توجه افکار عمومی را به خشونت علیه زنان جلب کنند.

--------------

یشتر بخوانید

با من روی فرش قرمز ازدواج کن!

---------------------------------

این کمپین One Billion Rising نام گرفت و از فوریه ۲۰۱۳ تا کنون هرساله و در مناسبت‌های مختلف برگزار می‌شود؛ ۸ مارس روز جهانی زن، ۲۵ نوامبر روز جهانی منع خشونت علیه زنان و نیز ۱۴ فوریه روز والنتاین.
عدد یک میلیارد در نام این کمپین از آماری آمده که می‌گوید یک سوم زنان در همه دنیا حداقل یک بار خشونت را در زندگی خود تجربه کرده‌اند؛ این یعنی یک میلیارد زن خشونت‌دیده.

 خیزش یک میلیارد نفری برای اعتراض به خشونت علیه زنان در روز والنتاین

 "خیزش یک میلیارد نفری" کمپینی است که با ابتکار ایو انسلر (چپ) هنرمند آمریکایی و از فعالان جنبش زنان به راه افتاد و از سال ۲۰۱۳ به این سو هر ساله به مناسبت‌های گوناگون از جمله در روز والنتاین (۱۴ فوریه) برگزار می‌شود تا اذهان عمومی را به معضل خشونت علیه زنان متوجه کند.
 
سایت رسمی این کمپین که onebillionrising.org نام دارد، به زبان‌های مختلف از جمله فارسی در دسترس است و کاربران می‌توانند از تازه‌ترین برنامه‌ها و رویدادها در سراسر جهان آگاه شوند. جزییاتی چون زمان، محل و کم و کیف برگزاری این رویدادها در نقاط مختلف دنیا به‌گونه‌ای در این سایت تنظیم شده که کاربران می‌توانند در صورت تمایل در گردهمایی‌های دلخواه خود شرکت جوید.

 چرا یک میلیارد؟

  عدد یک میلیارد در نام این کمپین از آماری می‌آید که طبق آن یک سوم زنان در سراسر جهان دست‌کم یک بار خشونت را در زندگی خود تجربه کرده‌اند. برنامه‌های این کمپین به ویژه در کشورهایی که با معضل خشونت علیه زنان دست به گریبان هستند، پررنگ‌تر است. نمایی از گردهمایی پرشمار زنان در فیلیپین در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ در چارچوب فعافیت‌های این کمپین.

 تلاشی بدون مرز
اعتراض به خشونت علیه زنان حد و مرز نمی‌شناسد. در مراسمی عظیم که در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ در فیلیپین برگزار شد، زنان پیر و جوان و حتی کودک در کنار هم شرکت داشتند. همه‌ی آنان نواری به رنگ بنفش که رنگ فمینیسم است، به مچ خود بسته بودند و لباس‌های یک‌شکل به تن داشتند.

 خیزشی گسترده
در کشورهای اروپای شرقی نیز بحث خشونت علیه زنان جریان داشته و دارد. نمایی از گردهمایی در ورشو، پایتخت لهستان که در چارچوب کمپین "خیزش یک میلیارد نفری" برگزار شد.

 برنامه در ۱۷۵ شهر آلمان
در آلمان مراسم و برنامه‌های گسترده‌ای در چارچوب این کمپین از جمله با رقص‌های خیابانی برگزار می‌شود. از طریق سایتی ویژه می‌توان درباره نقاط و برنامه‌هایی که تدارک دیده‌ شده‌اند، اطلاعات لازم را کسب کرد. ۱۷۵ نقطه در آلمان در برنامه‌های این کمپین در روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ شرکت جسته‌اند. در خور توجه آنکه در مدارس آلمان هم برنامه‌هایی در این روز به منظور روشنگری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

 لزوم روشنگری
هلند نیز از کشورهایی است که در مدارس آن برنامه‌هایی برای اعتراض به خشونت علیه زنان در چارچوب کمپین "خیزش یک میلیارد نفری" برگزار می‌شود. این برنامه‌ها با حضور دختران و پسران انجام می‌گیرد و مانند بسیاری از نقاط جهان با رقص همراه است.

 

کمپین "خیزش یک میلیارد نفری" حامیان روزافزونی دارد که با رقص و پایکوبی و اجرای برنامه‌های مبتکرانه به خشونت علیه زنان "نه" می‌گویند. تصویری دیگر از برنامه‌ی دانش‌آموزان مدرسه‌ای در هلند برای پیوند دادن اعتراض به خشونت علیه زنان و روز عشاق./

 Deutsche Welle

https://www.asianews.ir/u/5h2
اخبار مرتبط
متخصصان می‌گویند: در حالیکه طی ۲۰ سال گذشته پیشرفت هایی در جهت کاهشِ پیامدهای بیماری قلبی حاصل شده اما عوامل خطرزا و نرخ مرگ و میر در زنان زیر ۵۰ سال، همچنان تغییری نداشته است.
هر دختر و پسری که در این روز بازداشت شود نکاح آنان شرعاً توسط منسوبین امارت صورت خواهد گرفت.
اهالی محله ناصر خسرو اهواز روایت های تکان دهنده ای درباره زندگی و قتل مونا(غزل) حیدری بیان کرده اند.
شوهر یک کودک‌همسر اهوازی پس از کشتن او، سرش را برید و دقایقی بعد به خیابان آورد.
اوایل دهه شصت تا اواسط دهه هفتاد قرن گذشته میلادی که برابر است با دهه چهل و پنجاه خورشیدی در خاطر مردم ایران به عنوان یک دوران طلایی؛ خصوصا از حیث رشد اقتصادی، دیپلماسی سازنده و آزادی‌های اجتماعی به جا مانده است و اکثر ایرانیانی که در آن دوره می‌زیسته‌اند از آن دوران نوستالژی داشته و این نوستالژی با وجود تبلیغات وسیعی که علیه آن طی چهار دهه اخیر چه از طرف حکومت و چه جریان‌های سیاسی و محافل دانشگاهی و روشنفکری انجام شده، به نسل فعلی رسیده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید