صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ / ۱۶:۵۸
کد خبر: 9098
گزارشگر: 213
۱۵۱۹
۰
۰
۸
چینی ها شهرهای شمالی را برای بهره برداری «غنی» توصیف کردند

اجرای قرارداد ۲۵ ساله؛ چینی‌ها به «دریای مازندران» رسیدند!

اجرای قرارداد ۲۵ ساله؛ چینی‌ها به «دریای مازندران» رسیدند!
یکی از نمایندگان شرکت چینی به مسوولان استان مازندران گفت که آنها می‌دانند مازندران یکی از قوی‌ترین استان‌ها از نظر اقتصادی است و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در ایران را از این استان آغاز کرده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، قرارداد ۲۵ ساله؛ چینی‌ها در مازندران هم دیده شدند. یک شرکت چینی قرار است یک میلیارد دلار در مازندران سرمایه‌گذاری کند.

نمایندگان شرکت مهندسی ساخت‌وساز دولتی چین در چارچوب قرارداد ۲۵ ساله این کشور با ایران و با هدف سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری وارد استان مازندران شدند.

همچنین ایرنا، گزارش کرد نمایندگان این شرکت چینی روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین با مقام‌های ارشد استان مازندران درباره زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این استان دیدار و گفتگو کرده‌اند.

حسن خیریان‌پور، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران زمینه‌های مورد علاقه این شرکت به منظور سرمایه‌گذاری در این استان را حوزه‌های «بنادر، ساختمان و سدسازی» اعلام کرده است.

یکی از نمایندگان شرکت چینی هم این دیدار به مقام‌های استان مازندران گفت که آنها می‌دانند «مازندران یکی از قوی‌ترین استان‌ها از نظر اقتصادی» است و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در ایران را از این استان آغاز کرده‌اند.

او گفت شرک ساخت‌وساز دولتی چین علاقه دارد در زمینه «راه‌آهن، ساختمان‌سازی، سدسازی و بسیاری از پروژه‌های مهم و بزرگ دیگر» با ایران همکاری کند.

از قرارداد بد آوازه ۱۹۱۹ تا توافقنامه ۲۵ ساله با چین

جزئیات بیشتری از این دیدار و قرارداد‌هایی که قرار است در آینده این شرکت با مقام‌‌های استان مازندران منعقد کند، منتشر نشده است.

برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین، توافقی سیاسی، استراتژیک و اقتصادی با جنبه‌هایی پنهان میان تهران و پکن است که در یک سال اخیر جنجال‌ها و نگرانی‌های زیادی به همراه داشته است.

براساس این قرارداد که از مفاد و جزئیات آن اطلاعاتی در دسترس نیست، قرار است چین در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و زیرساخت‌های ایران سرمایه‌گذاری کرده است. 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه پیش‌تر اعلام کرده بود این قرارداد از روز ۲۴ دی ماه ۱۴۰۰ وارد فاز اجرایی شده است. همچنین دی ماه سال ۱۴۰۰ مسوولان کشور اعلام کردند با تصویب هیات ‌وزیران، سرکنسول‌گری چین در بندرعباس راه‌اندازی خواهد شد.

تحلیل‌گران اقتصادی و سیاسی می‌گویند جمهوری اسلامی ایران، با امضای این قرارداد بسیاری از منابع خود را به چینی‌ها واگذار کرده است.روزنامه نیویورک‌تایمز پیش‌تر گزارش کرده بود هدف اصلی قرارداد ۲۵ ساله، جذب ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه چین در مقابل دریافت نفت ایران است.

نبود شفافیت و طولانی مدت بودن این قرارداد در یک سال گذشته با نگرانی‌ بسیاری از مردم ایران همراه شده است.

سال گذشته در پی گسترش این اعتراض‌ها و نگرانی‌ها، محمدجواد ظریف، وزیر وقت امور خارجه گفت این سند «قرارداد و معاهده نیست»، «هیچ تعهدی» برای طرف‌ها ایجاد نمی‌کند.

همچنین در یک ویدیو یک صیاد بوشهری با اشاره به ماهی‌گیری چینی‌ها در آبهای خلیج فارس می‌گوید چند روز است برای صید می‌رویم و فقط تور خالی بالا می‌آوریم. چینی‌ها همه دریا را جارو کردند./

 

https://www.asianews.ir/u/63m
اخبار مرتبط
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه بسیار نامناسب است و «با قرارداد ترکمانچای تفاوتی ندارد».
شهرام شریعتی، دبیرکل خانه صنعت و معدن تهران اعلام کرد سرمایه‌گذاری یا بهره‌برداری از معادن ایران از جمله معادن طلا بخشی از سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین است.
۱۸ فیلم‌ساز ایرانی در بیانیه‌ای قرارداد ایران و چین را برخلاف منافع ملی و «فاقد وجاهت و مشروعیت» خواندند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید