صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۰۳:۰۷
کد خبر: 9625
گزارشگر: 213
۳۲۳۰
۰
۰
۱
وزارت اقتصاد اعلام کرد:

نان «سهمیه‌ بندی» شد/فروش به مردم با کد ملی

نان «سهمیه‌ بندی» شد/فروش به مردم با کد ملی
همزمان با افزایش چشمگیر قیمت نان، یک مقام ارشد وزارت اقتصاد گفت که نان به صورت سهمیه‌ای و با کد ملی فروخته خواهد شد.
به گزارش آسیانیوز، همزمان با انتشار اخبار مبنی بر آزاد شدن نرخ گندم و آرد و افزایش چشمگیر قیمت نان، یک مقام ارشد وزارت اقتصادگفته است که نان به صورت سهمیه‌ای و با کد ملی فروخته خواهد شد.

ابراهیم صیامی، مدیرکل آینده‌پژوهی، مدل‌سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد، روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت درباره سازوکار این برنامه گفت: «برای هر کد ملی یارانه نان ثبت می‌شود. مردم به هنگام خرید نان، به همان قیمت قبلی پول پرداخت می‌کنند و مابه‌التفاوت آن را دولت پرداخت می‌کند».

به گفته او، «مزیت این کار این است که افرادی که بیش از الگو مصرف کنند باید الگوی مصرف را اصلاح یا به قیمت آزاد خریداری کنند».

فهرستی از نرخ جدید انواع نان‌های پرمصرف در روزهای گذشته رسانه‌ای شد که نشان می‌دهد برای مثال قیمت نان باگت معمولی از سه هزار تومان به ده هزار تومان افزایش یافته است.

در این میان، سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد و کشاورزی روز چهارشنبه مدعی شد: «یارانه‌ای به منظور جبران افزایش قیمت آرد به مردم خواهیم داد که بیش از هزینه‌ای است که به آن‌ها تحمیل شده است».

او به موضوع «قاچاق» گندم و آرد از کشور اشاره کرد و گفت: «وقتی یک کیسه آرد ۵۰ کیلویی را ۳۸ هزار تومان می فروشیم، آن طرف مرزها قیمت به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هم می‌رسد».

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز گفت که «روزانه هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی مردم ایران به جیب همسایگان می‌رود».

این رقم حتی با احتساب دلار ۲۸ هزار تومانی بالای ۱۳ میلیارد دلار و با ارز دولتی ۸۷ میلیارد دلار در سال است، در حالی که طبق گزارش رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران، «مجموع صادرات و واردات قاچاق» در ایران حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار است که «یک سوم آن‌ها» نیز کشف می‌شود.

در این میان، جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی با انتشار توئیتی نسبت به آزاد کردن قیمت آرد و محاسبه آن با نرخ جهانی به دلار هشدار داد و گفت این یک «اشتباه فاحش» مدیران اجرایی دولت است: «اگر قرار است هزینه مردم به قیمت جهانی باشد، درآمدشان هم باید در سطح جهانی و با دلار باشد نه ریال بی‌ارزش؛ صبر مردم را آزمایش نکنیم، زیرا آستانه تحمل مردم سال‌هاست به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است».

رئیس انجمن آردسازان هفته گذشته خبر داده بود که ده روز پیشتر به کارخانجات ابلاغ شده است که قیمت آرد برای تولیدکنندگان ماکارونی، کیک، کلوچه، نشاسته و رشته‌پزی، پنج برابر شده، و به همین دلیل قیمت این محصولات هم در ایران به صورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

گزارش برخی رسانه‌ها نشان می‌دهد که افزایش قیمت ماکارونی باعث سهمیه‌بندی این کالا شده است و برخی فروشگاه‌ها تنها بین دو تا شش بسته ماکارونی به هر مشتری می‌فروشند.

قیمت دیگر محصولات تولیدی از آرد، از جمله در قنادی‌ها، نیز به شدت افزایش یافته است./
https://www.asianews.ir/u/6hs
اخبار مرتبط
وزیر جهاد کشاورزی از پرداخت یارانه‌ جدید خبر داد.
قیمت نان های صنعتی از جمله باگت معمولی و فرانسوی افزایش یافت.
این روزها در حالی که افزایش قیمت گندم به‌ عنوان مهم‌ترین ماده غذایی در سفره مردم، نگرانی‌های بسیاری را ایجاد کرده، عرضه ماکارونی به بازار تقریبا متوقف شده است.
طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولتی و حذف پیمانکاران از دغدغه های اصلی کارگران پالایشگاهی است که به گفته کارشناسان در صورت عدم تحقق این موضوعات، نیروهای تخصصی به کشورهای همسایه مهاجرت می کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید