صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۸:۴۵
کد خبر: 10179
گزارشگر: 213
۷۸۲
۰
۰
۰
کمپ پناهجویان

وضعیت نامشخص رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در اقامتگاه کوزوو

وضعیت نامشخص رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در اقامتگاه کوزوو
بیش از ۴۵ نفر از پناهجویان افغان که از افغانستان به کشورهای ثالث انتقال داده شده بودند، پس از آنکه پرونده‌هایشان در بازرسی‌های امنیتی ایالات متحده آمریکا، برای تحقیق بیشتر علامت‌گذاری شد، به کشور کوزوو منتقل شدند و روند انتقالشان به آمریکا متوقف شد؛ این در حالی است که یکی از افغان‌هایی که در اقامتگاه «بونداستیل» با وضعیت نامعلوم زندگی می‌کند نیز عارف سروری، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان، است

به گزارش آسیانیوز، پناهجویان افغان به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی که در بازرسی پلیس فدرال آمریکا تشخیص داده شد، به کوزوو منتقل شدند.

عارف سروری از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ رییس امنیت ملی افغانستان بود و پس از آن در سمت‌های استاندار پنجشیر و عضو مجلس سنا کار کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه ۱۳ خرداد (۳ ژوئن)، گزارش داد بیش از ۴۵ نفر از پناهجویان افغان که از افغانستان به کشورهای ثالث انتقال داده شده بودند، پس از آنکه پرونده‌هایشان در بازرسی‌های امنیتی ایالات متحده آمریکا، برای تحقیق بیشتر علامت‌گذاری شد، به کشور کوزوو منتقل شدند و روند انتقالشان به آمریکا متوقف شد. این پناهجویان اکنون در چادرها و اقامتگاه‌های موقت در یک کمپ نظامی به‌ نام «بونداستیل» در کشور کوزوو به‌سر می‌برند و امکان خارج شدن از این اقامتگاه را ندارند.

یکی از افغان‌هایی که در اقامتگاه «بونداستیل» با وضعیت نامعلوم زندگی می‌کند، عارف سروری، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان، است. سروری که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ در سمت ریاست امنیت ملی افغانستان و سپس در سمت‌هایی همچون سناتور و استاندار پنجشیر کار کرده است، در ماه سپتامبر ۲۰۲۱، همراه با همسر و دو دخترش، از افغانستان به کویت رفت. او قرار بود به آمریکا برود، اما پس از بررسی‌های امنیتی ایالات متحده آمریکا، به کشور کوزوو فرستاده شد. سروری به آسوشیتدپرس گفت: «نمی‌دانم به چه دلیل مرا بازداشت کردند». او افزود: «تیم بازرسی مدام به ما می‌گویند متاسفیم، واشنگتن فقط در حال تصمیم‌گیری درباره برخی مسائل سیاسی است.»

جولی سیرز، وکیل عارف سروری، به آسوشیتدپرس گفت: «در تئوری، او آزاد است که برود اما مشخص نیست کجا می‌تواند برود. او به وضوح نمی‌تواند به افغانستان بازگردد. او در صورت بازگشت آشکارا در خطر است.»

افغان‌هایی که در کمپ بونداستیل در وضعیت نامعلومی زندگی ‌می‌کنند، به گفته مقام‌های امنیتی آمریکایی، کسانی‌اند که به دلایل متعددی از جمله اسناد ناکافی و یا نگرانی‌های امنیتی که در جریان بازرسی پلیس فدرال آمریکا و وزارت امنیت داخلی این کشور شناسایی شده است، به کوزوو منتقل شده‌اند.

بیشتر  آسوشیتدپرس نوشت دولت بایدن هیچ پاسخ مشخصی در مورد پناهجویان گیرافتاده در کوزوو نمی‌دهد اما اذعان می‌کند که برخی از افراد منتقل‌شده نتوانستند روندی را که «فرایند غربالگری و بازرسی سختگیرانه» نامیده می‌شود، با موفقیت پشت سر بگذارند و اجازه ورود به ایالات متحده را نخواهند داشت.

شان ساوِت، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس انتقال پناهجویان افغان از کشورهای سوم به کوزوو را نشانه‌ ارزیابی دقیق آمریکا در مورد پرونده‌های امنیتی افراد دانست و گفت: «پرونده‌های اکثریت قریب به اتفاق مهاجران افغان از طریق این روند پاکسازی شدند، تعداد اندکی از افرادی که رد شدند، نمونه‌هایی از عملکرد سیستم‌اند که دقیقا همانطور که باید عمل می‌کند.»

ایالات متحده آمریکا، در ماه اوت ۲۰۲۱، پس از تسلط طالبان بر افغانستان، هزاران شهروند افغان را از افغانستان به کشورهای ثالث و پس از مراحل ارزیابی مدارک امنیتی و بهداشتی، به ایالات متحده منتقل کرد.

از ماه اوت تاکنون، ۷۸ هزار شهروند افغان در آمریکا اسکان داده شده‌اند. با این وجود، شماری از پناهجویان که پرونده‌هایشان در بازرسی امنیتی با مشکل مواجه شده است، به کشورهای دیگر همچون کوزوو برگردانده شده‌اند. هرچند ایالات متحده اعلام کرده است که هیچکدام از این پناهجویان را به اجبار به افغانستان پس نخواهد فرستاد، اما سرنوشت آنان هنوز معلوم نیست. آمریکا، با کشور کوزوو در مورد استفاده از کمپ بونداستیل برای مدت یک سال توافق کرده بود، اما اکنون این مدت را تا اوت ۲۰۲۳ تمدید کرده است./

https://www.asianews.ir/u/6wy
اخبار مرتبط
در حالی که احمد مسعود که رهبری مهم ترین جبهه نظامی علیه طالبان را بر عهده دارد، تلاش می‌کند تا فعالیت‌های در حال گسترش جبهه مقاومت ملی؛ از طریق یک شورای عالی با احزاب تاثیرگذار سیاسی ادامه یابد، گفته است: اوضاع افغانستان به‌سرعت در حال تغییر است.
هم‌زمان با افزایش فعالیت جریان‌های ضد طالبان، این گروه تلاش می‌کنند با پیشنهاد امتیازهای مالی و مصونیت جانی، شماری از خلبان‌های دولت پیشین افغانستان و خلبان‌های بازنشسته را به کار دعوت کنند.
وقوع دو انفجار جداگانه در شهر مزار شریف افغانستان باعث کشته شدن ۹ نفر شد.
انتشار تصاویر و ویدیوهایی، از تحرکات نظامی و جنگی در مرز ایران و افغانستان خبر می دهند؛ در حالی که صف‌آرایی و استقرار نیروهای لشکر ٨٨ زرهی زاهدان نشان از حرکت به سوی مرز افغانستان است.
به نقل از منابع محلی طالبان در پی تنش با نیروهای مرزی ایران یک خودروی نظامی ایرانی را تصاحب کردند.
یک منبع آگاه گفته است در پی تنش بین مرزبانان جمهوری اسلامی و نیروهای طالبان گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه و از مهم‌ترین واحدهای گمرکی این منطقه بسته شد.
حملات هوایی پاکستان به شرق افغانستان که ده ها کشته در ولایت خوست بر جای گذاشته است از تحرکات تازه در این دو کشور پس از نخست وزیری شهباز شریف در پاکستان است.
مدیرکل آسیای جنوبی با احضار کاردار افغانستان اعلام کرد که بخش های کنسولی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان فعالیت های خود را متوقف کرده اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید