صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۹:۱۲
کد خبر: 10216
گزارشگر: 213
۶۵۰
۰
۰
۱
از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام شد

نحوه محاسبه و «نرخ مالیات مشاغل» تغییر کرد

نحوه محاسبه و «نرخ مالیات مشاغل» تغییر کرد
سازمان امور مالیاتی با صدور اطلاعیه‌ای از تغییر رویکرد دولت در خصوص محاسبه مالیات صنوف خبر داد.
به گزارش آسیانیوز، عصر امروز سازمان امور مالیاتی با صدور اطلاعیه‌ای از تغییر رویکرد دولت در خصوص محاسبه مالیات صنوف خبر داد. اما ماجرای اطلاعیه اخیر سازمان امور مالیاتی درباره نحوه اجرای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم چیست؟

 عصر امروز سازمان امور مالیاتی با صدور اطلاعیه‌ای از تغییر رویکرد دولت در خصوص محاسبه مالیات صنوف خبر داد. این اطلاعیه در شرایطی منتشر شده که برابر موعد قانونی کمتر از دو هفته زمان تا تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان صنوف وقت باقی است. به نظر می‌رسد این اطلاعیه با رویکرد ملاحظه‌گرانه تیم اقتصادی دولت در قبال بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای صنفی صادر شده باشد.

در ابتدای این اطلاعیه چهار بندی می‌خوانیم: به دنبال برگزاری جلسه مشترک وزیر اقتصاد و امور دارایی با مسئولان سازمان امور مالیاتی، نمایندگان اتاق اصناف ایران و تهران و هیات امنای بازار تهران تصمیماتی حول اجرای ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم اتخاد شد.

تجارت نیوز نوشت ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم به تسهیلات و تمهیداتی اشاره دارد که صاحبان مشاغل می‌توانند از آن برای پرداخت تعهدات مالیات صنوف استفاده کنند.

مودیان موضوع این فصل این قانون مکلفند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یک سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق نمونه‌ای که به وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد تنظیم و تا آخر خرداد ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات متعلق را به نرخ مذکور در ماده ۱۳۱ این قانون پرداخت نمایند.

 بر اساس تبصره موجود سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند برخی از مشاعل یا گروه‌هایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ۱۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارایه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مودیان مدکور را به صورت مقطوع تعیین و وصول نماید. در مواردی که مودی کمتر از یک سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلف نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود.

تغییر مالیات صنوف چه مزایایی دارد؟
در وهله اول این بخشنامه برای اصناف آسیب‌دیده از کرونا مانند مشاغل مرتبط با لوازم صوتی و تصویری و تلفن همراه تعدیل‌هایی را در نظر گرفت. همچنین در ادامه این اطلاعیه امتیازات و مزایایی پرونده‌های مشارکت مدنی منظور شد.

برابر اعلان سازمان امور مالیاتی صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۴۰۰ خود تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۱ مهلت دارند. این مهلت برای اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری پایان تیر ماه سال جاری تعیین شد.

مالیات صنوف یکی از انواع مالیات مستقیم است. این مالیات در کنار سایر مالیات‌های مرسوم بخشی از منابع درآمدی دولت را تشکیل می‌دهند.

در بودجه سال ۱۴۰۱ دولت برآوردی ۵۳۲ هزار میلیارد تومانی از درآمدهای مالیاتی دارد. این میزان درآمد در مقایسه با سال قبل ۳۸۷ درصد رشد داشته است./
https://www.asianews.ir/u/6xy
اخبار مرتبط
در حالی که دولت پیشنهاد ۴.۵ میلیون تومان برای هر دو را ارائه داده بود، اما در نهایت مبلغ حداقل حقوق کارکنان بیشتر اعلام شد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: تاکنون بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه کارتخوان به پرونده مالیاتی متصل و بیش از ۳ میلیون دستگاه کارتخوان غیرفعال شده‌اند.
مدیرکل تحلیل فرایندهای سازمان امور مالیاتی گفت: در صورت تصویب مالیات بر سپرده های بانکی اشخاص حقوقی در قانون بودجه ۱۴۰۱، این پایه مالیاتی صرفا به حقوقی ها اختصاص خواهد یافت.
بررسی ها نشان می دهد که نظام کیفری مالیات در قانون ایران به صورت مقتدر که موجب کاهش فرار مالیاتی شود وضع نشده است؛ به طوری که بسیاری از کاستی ها و ابهامات این قانون در برابر جرم انگاری مالیاتی موجب ایجاد بستری مناسب در جهت فرار مالیاتی خواهد شد؛ در حالی که در قوانین مالیاتی کشور کانادا این نقیصه وجود نداشته و به تناسب فرار مالیاتی مجازات در انتظار مرتکب است.
سرپرست معاونت حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی شهر و استان تهران طی نامه‌ای به رئیس اتاق بازرگانی تهران از ایجاد یک واسط نرم‌افزاری در پنجره ملی خدمات مالیاتی خبر داده است که به موجب آن، مؤدیان مالیاتی می‌توانند لیست تمامی پذیرنده‌های خود را مشاهده کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید