صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ / ۲۱:۵۲
کد خبر: 10446
گزارشگر: 213
۹۹۳
۰
۰
۲
وال استریت ژورنال فاش کرد

پرده برداری از «دکترین اختاپوس» اسرائیل در حمله به داخل ایران

پرده برداری از «دکترین اختاپوس» اسرائیل در حمله به داخل ایران
وال استریت ژورنال امروز نوشت اقدامات جدید اسرائیل، تازه‌ترین تحول استراتژی این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران است که نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل آن را «دکترین اختاپوس» نامیده است.

به گزارش آسیانیوز، در حالی که مذاکرات احیای برجام از چند ماه پیش متوقف شده، وال استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع از استراتژی جدید اسرائیل در قبال تهدیدهای تهران، مدعی شد این کشور طیف وسیع‌تری از اهداف کلیدی هسته‌ای، موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران را در یک سری عملیات مخفی مورد حمله قرار می‌دهد.

---------------------

بیشتر بخوانید

زنجیره مرگ کارشناسان هسته ای/جزییات کشته شدن عضو دیگر سپاه پاسداران

---------------------------------------------
وال استریت ژورنال روز دوشنبه ۳۰ خرداد نوشت این اقدامات جدید اسرائیل، تازه‌ترین تحول استراتژی این کشور در قبال جمهوری اسلامی است که نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل آن را «دکترین اختاپوس» نامیده است.

این روزنامه اضافه کرد بر اساس این استراتژی جدید، اسرائیل قصد دارد نبرد علیه جمهوری اسلامی را که پیشتر به مدت سال‌ها با هدف قرار دادن عوامل جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش در خارج از ایران از جمله سوریه پیش برده بود، اکنون وارد خاک ایران کند.

بنت در اوایل ماه جاری میلادی در یک کمیته پارلمان اسرائیل ادعا کرد: «در سال گذشته، دولت اسرائیل علیه سر اختاپوس تروریست اقدام کرده است، برخلاف دهه‌های گذشته که فقط علیه بازوهایش اقدام شد.»

نخست وزیر اسرائیل ادعا کرد: «روزهای مصونیت، که در آن ایران به اسرائیل حمله می‌کرد و تروریسم را از طریق نیروهای نیابتی منطقه‌ای خود گسترش می‌داد اما بدون آسیب باقی می‌ماند، به پایان رسیده است.»

وال استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع از کارزار اسرائیل علیه جمهوری اسلامی، نوشت اسرائیل در سال گذشته با حملات پهپادهای کوچک برای ضربه زدن به تاسیسات هسته‌ای ایران و حمله به پایگاه‌ پهپادهای جمهوری اسلامی، این کارزار را شدت بخشیده است.

جمهوری اسلامی پس از مرگ حسن صیاد خدایی از فرماندهان سپاه پاسداران در تهران، انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفت. این در حالی است که پس از این فرمانده سپاه نیز تعداد دیگری از عوامل دخیل در برنامه‌های تحقیقاتی هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی ایران در چند نقطه ایران کشته شدند که گمانه‌زنی‌ها را درباره نقش اسرائیل در این میان افزایش داده است.

------------------

بیشتر بخوانید

جزییات مرگ مشکوک دانشمند جوان سازنده «پهپاد و موشک» در یزد

----------------------------------------------

اسرائیل هیچ‌گونه مسئولیتی در این زمینه بر عهده نگرفته، اما «شهید» خوانده شدن برخی از این کشته‌ها از سوی جمهوری اسلامی گمانه‌زنی‌ها درباره کشته شدن هدفمند آنها را تقویت کرده است.


منابع مطلع وال استریت ژورنال می‌گویند اسرائیل پس از سال‌ها تمرکز بر تلاش‌های مخفیانه خود در زمینه برنامه هسته‌ای ایران، اکنون با توجه به این که تهران پیشرفت قابل توجهی در تولید اورانیوم غنی‌شده با غلظت تسلیحاتی دارد، کارزار خود علیه جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد.

آنان اضافه کردند اکنون هدف اسرائیل این است که جمهوری اسلامی را از تولید کلاهک هسته‌ای و موشکی که بتواند آن را حمل کند، بازدارند. یکی از افراد مطلع گفت: «هر چند ایران ممکن است بر چرخه سوخت تسلط پیدا کرده باشد، اما آنان در توسعه کلاهک پیشرفتی نکرده‌اند.»


رهبران اسرائیل به تازگی مدعی شده اند که با وجود تلاش‌های مشترک صورت گرفته میان اسرائیل و ترکیه، هنوز خطر ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه به دست جمهوری اسلامی وجود دارد.

در چارچوب همین همکاری‌ها میان اسرائیل و ترکیه یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل روز پنج‌شنبه به آنکارا سفر کند.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز روز یکشنبه ۲۹ خرداد به کانال ۱۲ اسرائیل گفت: «با مقام‌های مربوط در ترکیه در تماسیم و البته، به طور عمده، در حال آماده کردن توانایی‌های تهاجمی هستیم؛ برای موقع نیاز و هر زمان که لازم باشد.»/

https://www.asianews.ir/u/742
اخبار مرتبط
محمدرضا حسنی آهنگر، فرمانده دانشگاه امام حسین تایید کرد کشته شدن یک عضو وزارت دفاع به نام احسان قدبیگی در یک واحد تحقیقاتی در منطقه پارچین و جراحت یکی از اعضای این واحد در روز چهارم خرداد خبر داد.
بخشی از ساختمان سازمان منطقه ویژه انرژی پارس در عسلویه شامگاه شنبه، ۲۸ خرداد از سوی «افراد ناشناس» آتش زده شد.
در حالی که تد کروز، سناتور جمهوری خواه دولت بایدن را متهم کرد که طرحی در قبال این مذاکرات ندارد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است ماه آینده به عربستان سعودی و اسرائیل سفر کند تا در مورد موضوعات ایران و قیمت جهانی انرژی گفت‌وگو کند.
کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه قطعنامه شورای حکام می تواند زمینه ای برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت باشد گفت: همین موضوع می تواند بهانه برای مکانیسم ماشه باشد و روسیه و چین کاری نمی توانند بکنند.
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، ادعا کرد که ایران به‌طرز «خطرناکی» به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک شده است و اگر غرب مقابلش نایستد، به‌زودی به بمب اتم می‌رسد؛ این در حالی است که منابعی آگاه در دولت بریتانیا مدعی شده اند که غرب دارد به جایی می‌رسد که دیگر به ادعای صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای‌ ایران باور ندارد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک کنفرانس خبری قطع دوربین‌های نظارتی این آژانس را تایید کرد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی عصر چهارشنبه ۱۸ خرداد با اکثریت آراء قطعنامه‌ای علیه ایران به تصویب رساند که در آن از عدم همکاری تهران با این نهاد انتقاد شده است.
برخی رسانه‌ از مرگ یک «کارشناس هسته‌ای شاغل در سایت نطنز» خبر دادند و بنا بر ادعای برخی گزارش ها دکتر کامران ملاپور، دانشمند جوانی که در سایت هسته‌ای نطنز کار می‌کرد، به طرز مشکوک جان باخته است.
ایوب انتظاری که «دانشمند هوافضا» و سازنده موشک و پهباد معرفی شده هفته گذشته در شهر یزد به دلایل نامعلوم جان باخته است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید