صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۱۷:۰۳
کد خبر: 11394
گزارشگر: 213
۵۷۱
۰
۰
۲
ادامه تجمعات بغداد در اعتراض به دخالت گروه های متمایل به ایران

مراکز دولتی پایتخت عراق محاصره شد/مخالفت میلیونی با ائتلاف شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران

مراکز دولتی پایتخت عراق محاصره شد/مخالفت میلیونی با ائتلاف شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران
یک روز پس از فراخوان برای برگزاری تظاهرات میلیونی و پیوستن مردم به تحصن در منطقه سبز بغداد، مراکز دولتی پایتخت عراق به محاصره تظاهر کنندگان درآمده است.
به گزارش آسیانیوز، یک روز پس از فراخوان مقتدی صدر برای برگزاری تظاهرات میلیونی و پیوستن مردم به تحصن هوادارانش در منطقه سبز بغداد، مراکز دولتی پایتخت عراق به محاصره حامیان این روحانی درآمده است.

در حالی که همزمان در بغداد دو تحصن، یکی از سوی هواداران صدر در منطقه سبز و دیگری از سوی هواداران «چارچوب هماهنگی» در یک خیابان بغداد برگزار شده، صالح محمد العراقی، یکی از نزدیکان صدر در توییتی نوشت زمان نشان دادن آن است که «کدام یک از دو اردوگاه بیشترین حمایت را در میان مردم دارد.»

پیشتر گزارش داده بود که در پی فراخوان مقتدی صدر برای برگزاری تظاهرات میلیونی و پیوستن بە تحصن کنندگان در منطقە سبز بغداد، صدها معترض در حال ورود بە پایتخت عراق هستند.

رهبر جریان صدر همزمان با فراخوان برای گسترش اعتراضات، به چارچوب هماهنگی، ائتلافی از گروەهای شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران، «آخرین مهلت» برای انحلال مجلس عراق را داد.

اما شورای عالی قضایی عراق با انتشار بیانیه‌ای رسمی در پاسخ به مطالبه مقتدی صدر، تاکید کرد که اختیارات لازم برای انحلال مجلس نمایندگان را ندارد. این شورا روز یکشنبه در این بیانیه نوشت که بر اساس اصل «تفکیک قوا»، مجوز دخالت در دو قوه مقننه و مجریه را ندارد.

با این حال، شورای عالی قضایی عراق با انتقاد مقتدی صدر مبنی نقض قانون اساسی با انتخاب نشدن یک رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و تشکیل دولت موافق است.

در بیانیه شورای عالی قضایی آمده است: «این یک وضعیت غیرقابل قبول است که باید اصلاح شود و نباید تکرار شود.»

بن‌بست سیاسی کنونی عراق از زمانی آغاز شد که چارچوب هماهنگی بدون رعایت قانون اساسی و انتخاب رئیس‌جمهور، نامزد خود برای مقام نخست‌وزیری عراق را معرفی کرد.

عضو جریان حکمت ملی عراق، از گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران اعلام کرده که برای پرهیز از تحریک مقتدی صدر، از نوری المالکی خواسته‌ شده به هیچ وجه در مقابل دوربین‌ها ظاهر نشود.

هواداران مقتدی صدر همواره علیه فساد در عراق موضع گرفته و دولتمردانی که تاکنون در قدرت بوده‌اند را رد کرده‌اند.

پیشتر صدر در یک نطق تلویزیونی از شهر نجف گفته بود بیشتر مردم عراق از چهره‌های قدیمی احزاب سیاسی «دلزده» شده‌اند و می‌خواهند با برگزاری انتخابات جدید «چهره‌های کهنه» را کنار بزنند./
https://www.asianews.ir/u/7tr
اخبار مرتبط
دور جدید اعتراضات مقتدی صدر و حامیانش که شکل انقلاب و حرکت به سوی ایجاد جامعه مدنی به خود گرفته است، از زمانی آغاز شد که احتمال نخست ‌وزیری محمد شیاع السودانی(متمایل به جمهوری اسلامی) به گوش رسید.
براساس گزارش های متعدد، هواداران مقتدی صدر و معترضان به نخست وزیری تخت حمایت ایران، پس از ورود به داخل پارلمان، بر تداوم تحصن تاکید کردند و گفتند تا زمانی که به خواسته‌هایشان پاسخ داده نشود، متفرق نخواهند شد.
صدها معترض عراقی در اعتراض به انتخاب نامزد نخست وزیری توسط احزاب مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، به پارلمان بغداد هجوم بردند؛ این در حالی است که به گفته برخی تحلیلگران مقتدی صدر، روحانی عراقی و رهبر جریان صدر، احتمالا جلو نخست‌وزیر شدن محمد السودانی را خواهد گرفت.
در حالی جمعیت کفن پوش یک میلیون نفری مقتدی صدر در عراق به خیایان های بغداد آمدند که پیش از قرائت پیام مقتدی صدر نمازگزاران شهرک صدر در شعارهایشان اعلام کردند که گوش به فرمان صدر هستند نه کسانی که از تهران هدایت می‌شوند!
مقامات عالی دولت عراق و مقتدی صدر از حمله به اربیل عراق شدیدا انتقاد کردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید