صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۱
کد خبر: 3740
گزارشگر: 213
۹۳۷
۰
۰
۲
روز گذشته

دونالد ترامپ و تبرئه از دومین استیضاح

دونالد ترامپ و تبرئه از دومین استیضاح
سنای آمریکا روز شنبه ۲۵ بهمن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را از اتهام «تحریک به شورش» تبرئه کرد.

سنای آمریکا روز شنبه ۲۵ بهمن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را از اتهام «تحریک به شورش» تبرئه کرد.

در این رای گیری ۵۷ سناتور به محکومیت دونالد ترامپ رای دادند و ۴۳ سناتور با محکومیت رئیس جمهوری سابق آمریکا مخالفت کردند.

هفت سناتور جمهوری‌خواه در این رای گیری به دموکرات‌ها پیوستند و به محکومیت دونالد ترامپ رای دادند.

محکومیت دونالد ترامپ در سنا به ۶۷ رای موافق از ۱۰۰ نماینده این مجلس نیاز داشت.

میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه پس از رای گیری در سخنرانی در صحن سنا، به شدت از اقدامات دونالد ترامپ در جریان حمله به کنگره انتقاد کرد و گفت، هیچ تردیدی وجود ندارد که رئیس جمهوری سابق آمریکا از نظر اخلاقی و عملی مسئول رویدادهای آن روز (شش ژانویه) است.

او اضافه کرد: کسانی که به ساختمان کنگره حمله کردند، خیال می‌کردند که به خواست رئیس جمهوری خود عمل می‌کنند.

میچ مک کانل با این حال گفت او به تبرئه دونالد ترامپ رای داده است، چرا که او دیگر رئیس جمهوری نیست و یک شهروند عادی است و سنا به لحاظ قانونی چنین حقی برای استیضاح یک مقام سابق را ندارد.

رهبر اقلیت جمهوریخواه همچنین تلویحا گفت که اکنون دونالد ترامپ می تواند به عنوان یک شهروند عادی در دادگاه مورد تعقیب قرار گیرد.

میچ مک کانل اظهار داشت، رئیس جمهوری ترامپ، به عنوان یک شهروند عادی، همچنان مسئول تمامی کارهایی است در زمان کار ریاست جمهوری خود انجام داده است.

رهبر اقلیت جمهوری‌خواه تصریح کرد، او هنوز به طور کامل قسر در نرفته است.

دونالد ترامپ هم در واکنش به تبرئه خود در سنا در بیانیه‌ای ضمن استقبال از این موضوع، از تیم وکلا و همچنین نمایندگان کنگره که از او دفاع کردند، تشکر کرده است.

رئیس جمهوری سابق آمریکا اضافه کرده است، جنبش تاریخی، میهن پرستانه و زیبای دوباره عظمت را به آمریکا بازگردانیم، تازه آغاز شده است. در ماه‌های آینده چیزهای زیادی برای در میان گذاشتن با شما دارم.

وی همچنین گفته است، ما کارهای بسیار زیادی پیش روی خود داریم و به زودی با دیدگاهی برای آینده روشن، درخشان و بدون محدودیت در آمریکا، ظهور خواهیم کرد.

دومین دادگاه استیضاح رئیس جمهوری سابق آمریکا ۲۱ بهمن در مجلس سنا آغاز شد. این کوتاه‌ترین دادگاه استیضاح در سنای آمریکا بود.

یکی از نمایندگان مجلس نمایندگان که نقش دادستان در این دادگاه را به عهده داشت، در دادخواست خود دونالد ترامپ را متهم کرد که طرفداران خود را «تحریک به شورش» و حمله به کنگره کرده است.

در جریان حمله روز ۱۷ دی به ساختمان کنگره یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شدند.

نخستین دادگاه استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا در اوایل بهمن ماه سال ۱۳۸۸ برگزار شد. دونالد ترامپ در نخستین دادگاه استیضاح خود در سنای آمریکا در سال گذشته تبرئه شده بود.

مجلس نمایندگان آمریکا ۲۴ دی ماه سال جاری برای دومین‌بار ظرف ۱۳ ماه به استیضاح دونالد ترامپ، به اتهام «تحریک به شورش» رای داد.

۱۰ تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان از جمله لیز چینی، یکی از رهبران فراکسیون این حزب، برخلاف سیاست حزب جمهوری‌خواه از استیضاح آقای ترامپ حمایت کردند.

شماری از نمایندگان در مجالس قانون‌گذاری آمریکا به دنبال حمله به کنگره، لایحه پیشنهادی برای استیضاح آقای ترامپ را مطرح کردند.

با این حال، دونالد ترامپ در آخرین پیام خداحافظی خود، حمله به کنگره را محکوم کرد و گفت، همه آمریکایی‌ها از هجوم به کنگره وحشت‌زده شدند. خشونت سیاسی حمله‌ای است به هر آنچه که ما آمریکایی‌ها آن را گرامی می‌داریم. این هرگز قابل تحمل نخواهد بود.

دونالد ترامپ اولین رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکاست که دو بار استیضاح شده و دادرسی مربوط به استیضاح دوم پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری او انجام می‌شود. ترامپ که هیچ‌گاه شکست خود و پیروزی جو بایدن در انتخابات را نپذیرفت، حتی حاضر نشد در مراسم سوگند جانشین خود شرکت کند و عرف سیاسی و مدنی آمریکا را زیر سئوال برد./

https://www.asianews.ir/u/22l
اخبار مرتبط
سردار حسین دهقان در گفت و گویی با روزنامه گاردین، رویکرد دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا را ادامه سیاست های بین المللی دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا دانست و هشدار داد که تهران در حال آماده سازی اقداماتی تلافی جویانه برای مجبور کردن آمریکا به تغییر مسیر دیپلماتیکش است.
بیش از ۵۰ عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رییس جمهوری این کشور، از او خواستند به برجام بازنگردد.
نام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در کنار سازمان بهداشت جهانی، الکسی ناوالنی منتقد سرسخت کرملین و گرتا تونبرگ فعال جوان محیط زیست به فهرست نامزدهای جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۱ راه یافت.
اکثریت غالب سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق را «خلاف قانون اساسی» خواندند، امری که احتمال برائت وی را در رای‌گیری نهایی روز ۷ فوریه بیش از پیش تقویت کرده است.
دونالد ترامپ در سخنرانی خداحافظی خود در روز تحلیف ضمن آرزوی موفقیت برای دولت آینده، از همه مردم آمریکا خواست با تکیه بر ارزش‌های مشترک این کشور با هم متحد شوند؛ در حالی که مراسم تحلیف جو بایدن، با شرایطی بسیار متفاوت و منحصر به فرد در تاریخ آمریکا برگزار می‌شود، برخلاف عرف همیشگی رئیس جمهور قبلی برای انتقال قدرت حضور ندارد، نگرانی‌های امنیتی به شدت بالاست و ظاهرا فقط نیروهای امنیتی حاضران در مراسم تحلیف را تشکیل می‌دهند.
بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها با ارایه چند توصیه به جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا و بیان ادعاهایی درباره ایران، از او خواسته‌اند که سیاست «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران را به شیوه موثرتری ادامه دهد.
پس از حمله ششم ژانویه شماری از طرفداران دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری، به ساختمان کنگره حالا سطح حفاظت از کنگره و ساختمان‌های دولتی بیشتر شده است. با وجود آن‌که همه مقام‌های ارشد ایالات متحده حمله به کنگره را محکوم کردند و حتی خود دونالد ترامپ هم این حمله را غیر قابل قبول خواند، اما حالا شهردار و پلیس واشینگتن ترجیح داده‌اند که با استقرار نیروهای گارد ملی سطح حفاظت را بالاتر ببرند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه روز جمعه در یک حرکت تکراری برای بیستمین بار صنعت فولاد کشور را نشانه گرفت و حمیدرضا عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه را به لیست تحریم ها اضافه کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید