صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۴
کد خبر: 4354
گزارشگر: 213
۹۱۸
۰
۰
۱۲
شامگاه دیشب در کربلا

سفارت ایران را «عراقی ها» آتش زدند

سفارت ایران را «عراقی ها» آتش زدند
کنسولگری ایران در شهر کربلا شامگاه اردیبهشت مورد حمله شماری از معترضان عراقی قرار گرفت که در جریان این حمله دیوار کنسولگری و اتاقک نگهبانی آن به آتش کشیده شد.

کنسولگری ایران در شهر کربلا شامگاه یکشنبه ۱۹ اردیبهشت مورد حمله شماری از معترضان عراقی قرار گرفت که در جریان این حمله دیوار کنسولگری و اتاقک نگهبانی آن به آتش کشیده شد.

--------------------
بیشتر بخوانید:

بازگرداندن پول‌های ایران از عراق دشوار است

------------------------------------------------------------------

ایسنا، به نقل از رسانه‌های عراقی گزارش داده که معترضان در واکنش به ترور یک فعال مدنی به نام ایهاب جواد در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا تجمع کردند.

ایهاب جواد الوزنی، از فعالان سرشناس مخالف دولت عراق، روز یکشنبه در شهر کربلا به ضرب گلوله کشته شد. طبق گفته مقامات امنیتی عراق، چندین موتورسوار آقای الوزنی را در بیرون خانه وی هدف گلوله قرار دادند که دوربین‌های شهری تصاویر این موتورسواران را ثبت کرده است.این رخداد واکنش هواداران ایهاب جواد الزونی را به دنبال داشت که به خیابان‌ها ریختند و خواستار پایان دادن به کشتار مخالفان حکومت عراق و چهره‌های جنبش ضدفساد در این کشور شدند.

-----------------------------

بیشتر بخوانید:

نخست وزیر عراق تهدید کرد با شبه‌نظامیان شیعه مقابله می‌کند

---------------------------------------------------------------

خبرگزاری فارس به نقل از یک رسانه عراقی دیگر گزارش داده که نیروهای امنیتی در کربلا به مقابله با معترضان پرداخته و از دو طرف نیز تعدادی مجروح شده‌اند.

این گزارش شمار معترضان را ده‌ها نفر عنوان کرده است و می‌گوید که آنها همچنین اقدام به آتش زدن لاستیک‌های خودرو در اطراف کنسولگری ایران کرده‌اند.پیش از این کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا قتل ایهاب جواد الوزنی را رخدادی «تروریستی» نامیده و آن را محکوم کرده بود. بیانیه کنسولگری ایران در این رابطه می‌گوید که این گونه اقدامات در چارچوب «ناامنی و بی ثبات کردن» جمهوری عراق است.

-------------------------------

بیشتر بخوانید:

عراق پول های بلوکه شده را «آزاد نمی کند»؛ «واکسن کرونا» به جایش می دهد؟!
--------------------------------------------------------

جنبش موسوم به اعتراضات ملی در عراق از دو سال قبل در واکنش به فساد گسترده و ناکارآمدی دولت عراق شکل گرفته است. از آن زمان تاکنون حدود ۶۰۰ نفر از اعضای این جنبش کشته شده‌اند که بسیاری از آنها در اطراف خانه‌هایشان هدف قرار گرفته شدند. ایران از دولت‌های صاحب نفوذ در عراق محسوب می‌شود که با ویژه با دولت‌های شیعه مذهب آن پیوندهای بسیاری دارد. معترضان عراقی در این دو سال نیز بارها شعارهای خود را متوجه ایران کردند. کنسولگری ایران در شهر نجف نیز آذر ماه ۱۳۹۸ هدف حمله معترضان قرار گرفت که آنجا را به آتش کشیدند./


https://www.asianews.ir/u/2kI
اخبار مرتبط
حمید حسینی، عضو هیات رییسه اتاق ایران و عراق، درباره خرید واکسن کرونا با بخشی از پول‌های مسدودشده تهران در بغداد، گفت: توافق شده که از محل مطالبات صادرات برق و گاز به عراق، واکسن استرازنکا و اسپوتنیک خریداری شود؛ این در حالی است که حتی با تلاش های رییس بانک مرکزی در اواخر سال گذشته، وضعیت پول های بلوکه شده ایران در عراق، کره جنوبی و کشورهای دیگر هنوز نامشخص است.
پس از آنکه هفته گذشته در خیابان‌های بغداد یک کاروان مسلح شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در اعتراض به حضور نیروهای آمریکایی تظاهرات کردند، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، درنامه‌ای به ایران هشدار داد با این گروه‌ها مقابله خواهد کرد.
علی اکبر رشاد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، به عراق، او را از «اسقف‌های تندرو علیه مسلمانان» خواند که پیش از این «جریان گفت‌وگوهای دینی» را مختل کرده است.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان با آیت‌الله سیستانی مرجع بزرگ شیعیان دیدار کرد. این دیدار تاریخی که تحت تدابیر شدید امنیتی صورت گرفت، توجه بسیاری از مردم جهان را به خود جلب کرده است. در این دیدار آیت‌الله سیستانی تأکید کرد دولت عراق مسئول حفظ جان و امنیت مسیحیان این کشور است.
ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، گفت که متهم اول ترور سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، دونالد ترامپ و فرماندهان ارتش آمریکا هستند اما بین‌المللی کردن این پرونده به مصلحت نیست.
طبق توضیحات رئیس شورای مشورتی عراق، مبلغ استقراض عراق بالغ بر 90 میلیارد دلار است و علاوه بر آن این کشور شش میلیارد دلار به ایران و سه میلیارد دلار به ترکیه مقروض است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید