صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۶ مهر ۱۴۰۰ / ۱۶:۲۴
کد خبر: 6274
گزارشگر: 213
۴۱۲
۰
۰
۲
لاریجانی «بار دیگر» خواستار انتشار دلیل رد صلاحیتش شد

مراقب باشید به کسی ظلم نکنید!

مراقب باشید به کسی ظلم نکنید!
در پی اظهارات روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر محرمانه بودن دلیل رد صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری؛ علی لاریجانی با انتشار نامه‌ای نوشت «از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید.

به گزارش آسیانیوز، کشمکش بین علی لاریجانی و شورای نگهبان همچنان ادامه دارد.

-------------------------

بیشتر بخوانید

کناره گیری علی لاریجانی از پرونده توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین

-------------------------------------------

در پی اظهارات روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر محرمانه بودن دلیل رد صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری؛ علی لاریجانی با انتشار نامه‌ای ضمن تاکید بر تقاضای اعلام علنی دلایل رد صلاحیتش، خطاب به طحان‌نظیف گفت: «از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به نحو ایهام. »

 

---------------------

بیشتر بخوانید

«خسران سیاست» در جمهوری اسلامی بدون علی لاریجانی؟

------------------------------------------------
در این نامه با اشاره به ادعاهای شورای نگهبان برای عدم انتشار علنی دلایل رد صلاحیت، آمده است: «درباره افرادی نظیر حقیر که خود درخواست علنی کردن آن را دارم، وجاهت ندارد و مسئولیت آن به عهده شورای نگهبان نیست. ضمناً این‌گونه بیانات شما ابهام‌های دیگری نیز ایجاد می‌کند و شفاف کردن موضوع را بیش از پیش ضروری می‌سازد.»

پیش‌تر، علی لاریجانی که سابقه سه دوره ریاست بر مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد و هم‌اکنون نیز مشاور رهبر جمهوری اسلامی است، در اعتراض به رد صلاحیت خود، به طور رسمی از شورای نگهبان خواست تا دلایل «عدم احراز صلاحیت» او را منتشر کند.

او در نامه ای که بلافاصله پس از رد صلاحیت منتشر کرد، نوشت: «از شورای محترم نگهبان خواهشمندم بین خود و خدا با توجه به اثبات کذب بودن گزارش‌های داده شده به آن شورا در رابطه با بنده و خانواده‌ام، کلیه دلایل عدم احراز صلاحیت اینجانب را بدون هرگونه پرده‌پوشی به‌صورت رسمی و عمومی اعلام فرمایید.»
 
پس از انتشار این نامه، عباسعلی کدخدایی، عضو حقوق‌دان شورای نگهبان به درخواست لاریجانی واکنش نشان داد و در توییتی نوشت: «احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری بر اساس اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد انجام پذیرفته و برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلائل آن در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش‌بینی نشده است.»

در مقابل، علی لاریجانی نیز با استناد به سخنرانی رهبر انقلاب اظهار داشت مطابق دستور حاکمیتی رهبر جمهوری اسلامی، در پی ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات در سال ۹۵ و پیرو بند ۱۱-۲، شورای نگهبان موظف است در صورت درخواست داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در خصوص دلایل رد صلاحیت به آنان به‌صورت مکتوب دلایل خود را ارائه نمایند.

مطابق با قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب ١٣٧٨ کلیه مراجع رسیدگی‌کننده صلاحیت داوطلبان در انتخابات مختلف (به‌استثناء انتخابات خبرگان رهبری که مطابق اصل یک‌صد و هشتم قانون اساسی خواهد بود) موظفند صرفاً بر اساس مواد قانونی و بر اساس دلایل و مدارک معتبر که توسط مراکز مسئول قانونی به مراجع اجرائی و نظارتی ارسال شده است، به بررسی صلاحیت داوطلبان بپردازند و چنانچه صلاحیت داوطلبی را رد کردند باید علت رد صلاحیت را با ذکر مواد قانونی مورد استناد و دلائل مربوط به داوطلب ابلاغ نمایند./

اخبار مرتبط
مشاور علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی گفته است که او پرونده توافقنامه ۲۵ ساله با چین را به مقامات دولت ابراهیم رئیسی تحویل داده است.
نزدیکان سیاسی علی لاریجانی معتقدند نظام از کنارماندن آقای لاریجانی دچار خسران شده و حتما با حضور او در عرصه سیاسی زمینه‌های معقولی در عرصه تقنین یا اجرا فراهم می‌شود.
علی لاریجانی نوشته است: با وجود موافقت چین برای ارسال «۱۸ میلیون واکسن با قیمت ارزان»، به دلیل «تعلل مسئولان وزارت بهداشت» این کار انجام نشده است.
علی لاریجانی در کانال تلگرامی اش خطاب به شورای نگهبان صراحتا نوشت: مرحمت فرمایید مهر محرمانه نامه را حذف نمایید تا بتوانم نامه‌ی شورا را برای اطلاع عموم علنی نمایم.
سخنگوی شورای نگهبان امضا نشدن اعتبارنامه رئیسی توسط صادق لاریجانی را تایید کرد.
علی لاریجانی گفت: من ادعا نمی‌کنم نظراتم دقیق است، اما جمهوری اسلامی نشان داده که ما در برخی زمینه‌ها مانند تئوری‌پردازی، توسعه و اولویت‌بندی‌ها اشکالات داریم و افرادی که خود را از وضع موجود مبرا می دانند، بگویند از کجا آمده اند.
علی لاریجانی مشاور رهبر انقلاب که در ساعات ابتدایی امروز صبح رأی خود را به صندوق انداخت.
هم‌زمان با اصرار علی لاریجانی به شورای نگهبان برای اعلام دلایل رد صلاحیتش، واکنش‌ها به سخنان حیدر مصلحی درباره ایفای نقش در رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۱۳۹۲ همچنان ادامه دارد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید