صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۸
کد خبر: 2964
گزارشگر: 213
۷۵۴
۰
۰
۱
دلایل منفی شدن بازار

اعتماد به بازار بورس بازمی گردد؟

اعتماد به بازار بورس بازمی گردد؟
شاخص بورس علیرغم تلاش نمادهای شاخص‌ساز، در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۰ آبان ۳ هزار و ۲۴۴ واحد افت کرد و به ۱ میلیون و ۲۱۱ هزار و ۹۱۹ واحد رسید.

شاخص بورس تهران امروز سه شنبه ۲۰ آبان، علیرغم تلاش نمادهای شاخص‌سازی همچون کگل، کچاد و فملی که سبزپوش بودند، سه هزار و ۲۴۳ واحد افت کرد.

بر این اساس شاخص کل به یک میلیون و ۲۱۱ هزار و ۹۲۰ واحد رسید؛ ضمن اینکه شاخص کل هم وزن نیز با افت ۱۲۰۲ واحدی، به ۳۶۴ هزار و ۸۷۷ واحد رسید.امروز در بورس تهران ۸۶۵ هزار و ۵۴۴ معامله صورت گرفت و نمادهای کگل، کچاد و فملی بیشترین اثر مثبت و نمادهای وامید، جم، شتران و حکشتی بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.
 
اما بورس به کدام سمت می‌رود؟

به نقل از خبرآنلاین، علیزاده آرانی ، کارشناس بازار سرمایه  دراین باره که چرا بورس امروز را سبز شروع کرد، اما فشار عرضه دوباره شاخص را منفی کرد؟گفت: این اتفاق بیشتر به عدم اعتمادی که در بین سرمایه گذاران وجود دارد، بازمی‌گردد. با توجه به عرضه‌هایی که از سوی شرکت‌ها یا اشخاص حقوقی در ساعات معاملات و مخصوصا در ساعات اولیه صورت گرفت،در برخی نمادها صف تشکیل شداما عدم اعتماد موجود در بازار بلافاصله سبب شد فشار فروش شکل بگیرد.نتیجه این شد شرکت‌هایی که از لحاظ بنیادی هم وضعیت مناسب و ارزنده‌ای دارند در حوالی نقطه صفر و یا قیمت دیروزشان در نوسان بودند. .در کل هنوز اعتمادی که باید از سوی سهامداران به بازار وجود داشته باشد ،وجود ندارد و کماکان فشار فروش بر فشار تقاضا ارجحیت دارد و همین فشار اجازه نمیدهد تقاضا جان بگیرد و بازار را به حرکت دربیاید.

وی با اشاره به اعتراض سهامداران در دو روز متوالی گفت: به هر حال بخشی از سهامداران بخش اعظمی از دارایی‌های خودشان را از دست دادند به دنبال صیانت از مابقی دارایی خودشان هستند اما میبینند که دارایی‌هاشان هر روز کمتر می‌شود و این وضعیت نگران کننده است.

طبیعی است که هر فردی که دارایی خود را از دست میدهد خشمگین میشود. تا الان حدود ۸۰ درصد از دارایی های این سهامداران از دستشان رفته است. باید یک جایی باشد که از حق و حقوق این سهامداران صیانت بکند و سهامشان را به نحوی حمایت بکنند و اجازه ندهند بیشتر از این آب شود.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: ببینید بورس قبلا هم دستخوش ریزش شده است. در سال ۹۲ و سال ۸۷ نیز با ریزش مواجه شد اما من تا کنون این چنین فشار فروش و افت شاخصی را ندیده بودیم. الان به یک شکلی شاخص و ارزش سهام به شکل آبشار می‌ریزد. اما سئوال این است که آیا در آینده نزدیک قیمت و شاخص به صورت فواره‌ای بالا می‌رود؟ جواب قطعا نه هست.

علیزاده آرانی در خصوص دلایل منفی شدن و منفی ماندن بورس گفت: دلایل منفی شدن و منفی ماندن به ابتدای سال ۹۹ باز می گردد. بورس فرایند رشد خود را از انتهای سال ۹۸ شروع کرد و به صورت آهسته و پیوسته در سا ل۹۸ رشد را تجربه نمود.ولی با توجه به دعوت مسئولان که به صورت خیلی واضح سرمایه‌گذاری در طلا و ارز را نکوهش میکردند و تاکید میکردند که اگر در سهام سرمایه‌گذاری کنید بازدهی خوبی خواهد داشت،مردم وارد این فضا شدند.

از آن طرف از ابتدای سال با توجه به حجم تقاضاهایی که وجود داشت نهاد نظارتی، دستورالعمل‌ها و قوانین و بخشنامه‌ها و ابلاغیه هایی را منتشر میکرد که عامل بازدارنگی بازار بود.از سوی دیگر عواملی مثل عوامل سیاسی که بر عوامل اقتصادی فائق آمده بود باعث شد که شاخص با افت مواجه شود. این عامل سیاسی خارجی مخصوصا انتخابات دولت آمریکا نقش مهمی در ریزش و افت بازار سهام داشت. البته بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات امریکا بازار سهام بین المللی با رشد همراه بود و اکثر بازارهای جهانی شاخص‌هایشان مثبت بود، پس می‌بینید وضعیت در ایران عکس بازارهای جهانی بوده است.

او در توضیح این مطلب ادامه داد:مشکلی که الان با ان مواجه هستیم،کاهش یا عدم وجود نقدینگی در جامعه است و حتی منظورم این است که حتی دولت هم با همین کمبود نقدینگی روبروست. دولت بزرگترین سهامدار بورس ایران است. شاید بیشترین انتفاع را خود دولت ازافزایش قیمت سهام دارد می‌برد. به این ترتیب شاید بخشی از فشار فروشی که در بازار مشاهده می‌کنیم ناشی از فروش خود شرکت‌های دولتی باشد که با کمبود نقدینگی روبرو هستند. اما در نهایت خروج ترامپ از کاخ سفید می تواند امنیت را به بازارها بازگرداند.

او در پیش بینی وضعیت شاخص در آخرین روز هفته گفت: احتمالا فردا نیز بازار مثبت آغاز شود اما در اثر فشار فروش با افت مواجه شود./

https://www.asianews.ir/u/1QH
اخبار مرتبط
روند بازار سهام در روز ابتدایی هفته نزولی بود اما امروز تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز افزایش یافت و شاخص کل روند صعودی پیدا کرد.
اگرچه از زمان کاهش شدید شاخص بازار سرمایه تا به امروز گوش‌ همه از جمله «نوسان ذات بازار است» پر شده، اما آیا اکنون دوران سختی های بازار سهام به سر آمده است؟
قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله از 120 هزار تومان به 95 هزار تومان کاهش یافته است و فعالان بازار پیش‌بینی میکنند ریزش قیمت آن تا 75 هزار تومان ادامه داشته باشد؛ این در حالی است که از ابتدای ماه جاری قیمت گوشت قرمز روند افزایشی به خود گرفت تا جایی که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله به بیش از 120 هزار تومان رسید
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت که مجلس شورای اسلامی با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی حتی برای واردات کالاهای اساسی مخالف است، به جز در موارد خاص که آن هم باید مدیریت شود تا فساد ایجاد نکند.
شروع معاملات اولین روز بازار سهام شاخص کل بازار سهام در ۲۰ دقیقه ابتدایی حدود ۱٫۵ درصد صعود کرد و به یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد رسید.
عضو ناظر شورای عالی بورس با تاکید براینکه دولت میزبان خوبی نبود و پشت مردم را در بورس خالی کرد، گفت که مردم پول جیب خود، طلای همسران، خانه و اتومبیل خود را فروختند وارد بورس شدند اما حالا متضرر شده‌اند.
امروز قیمت سکه می‌تواند وارد کانال ۱۴ میلیون تومانی شود؟ قیمت دلار قادر خواهد بود یک‌بار دیگر کانال ۲۹ هزارتومانی را مورد آزمون قرار دهد؟ پاسخ به این سؤال بستگی به یک پرسش دیگر دارد؛ معامله گران سکه و دلار تا چه اندازه حاضر هستند بر روی برد ترامپ و ماندن در کاخ سفید قمار کنند؟
با شروع معاملات امروز بازار سهام شاخص کل متاثر از عرضه زیاد در نمادهای شاخص‌ساز بیش از ۱ درصد افت کرد و به یک میلیون و ۲۶۲ هزار واحد رسید و به نظر می‌رسد در روز آخر معاملات بازار سهام قبل از انتخابات آمریکا روند عرضه و تقاضای متعادل در نمادهای شاخص‌ساز بازار سهام را شاهد باشیم اما کلیت بازار سهام و نمادها کوچک روند نزولی دارند.
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: درصد اندکی از فولاد تولیدی در بورس عرضه می‌شد که عملا کفاف نیاز خریداران یا تولیدکنندگان زنجیره را در بازار نمی‌داد و کمتر از ۴۰ درصد مصرف داخل بود، بنابراین عملا در بازار عطش ایجاد می‌شد.
با وجود روند نزولی شاخص بورس در سه ماه اخیر اما همچنان پربازده‌ترین بازار امسال تلقی می‌شود، با این حال این بازار پس از هفته پیش‌رو که در آن انتخابات آمریکا برگزار خواهد شد، چه روندی را در پیش خواهد گرفت؟
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید