صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۲
کد خبر: 3314
گزارشگر: 213
۶۶۲۸
۳
۰
۵
وضعیت خرید واکسن کرونا و گفتار متناقض مسوولان در این باره

مردم ایران از تزریق واکسن فایزر و مدرنا محروم می مانند؟!/نامه نظام پزشکی ایران به سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واکسن کرونا

مردم ایران از تزریق واکسن فایزر و مدرنا محروم می مانند؟!/نامه نظام پزشکی ایران به سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واکسن کرونا
آغاز خرید و تزریق واکسن های آمریکایی فایزر و مدرنا در بسیاری از کشورها و گفته های بسیار متناقض مسوولان در ایران درباره خرید واکسن کرونا ممکن است موجب نگرانی مردم شود و به فضای یاس آلود در خصوص مقابله با این بیماری مرگبار دامن بزند؛ در این حال محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به تدروس ادهانوم ، رییس سازمان بهداشت جهانی از او خواست تا همه تلاش خود را برای تامین دوزهای مورد نیاز واکسن کرونا در ایران به کار گیرد.

محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به تدروس ادهانوم ، رییس سازمان بهداشت جهانی از او خواست تا همه تلاش خود را برای تامین دوزهای مورد نیاز واکسن کرونا در ایران به کار گیرد.

رییس سازمان نظام پزشکی ایران همچنین اضافه کرد: «متاسفانه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان به ویژه محدودیت‌ها در مورد نظام بانکی و تبادلات مالی به طور جدی مانع تلاش‌ها برای انجام ماموریت‌مان در این زمینه است.»


دو روز پیش نیز رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به وزیر بهداشت این کشور اعلام کرد این سازمان درباره تامین واکسن کرونا کمیته‌ای را تشکیل داده است.

او روز دوشنبه نیز در یک نشست خبر اعلام کرد: «تامین ۵۰ میلیون دوز واکسن در طول ۸ ماه خیلی موثر نیست بلکه این مقدار باید در عرض ۳ماه تامین و تزریق شود چراکه اگر فاصله بیافتد، زنجیره ویروسی قطع نمی‌شود.»

معرفی تحریم‌های آمریکا به عنوان مانع اصلی خرید واکسن کرونا از سوی ایران در حالی است که علی مطهری، نایب رییس پیشین مجلس ایران، اعلام کرد مانع اصلی در این زمینه تصویب نشدن لوایح مرتبط با گروه اقدام ویژه مالی برای مقابله با پولشویی در ایران است.

علی مطهری اما روز دوشنبه در صفحه توییتر خود با بیان اینکه «به خاطر این که در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار داریم نتوانستیم ۵۰ میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد» تاکید کرد که «مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد.»

به گزارش آسیانیوز، این در حالی است که امروز مصظفی قانعی عضو ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرد که واکسن کرونا و فایزر در اولویت ما نیست.

همچنین به نقل از برخی معدود مسوولان هم بیان شده که ایران اصلا واکسن فایزر نمی خواهد.

در این حال به نظر می رسد با توجه به آغاز خرید و تزریق واکسن های آمریکایی فایزر و مدرنا در بسیاری از کشورها، گفته های بسیار متناقض مسوولان درباره خرید واکسن کرونا موجب نگرانی مردم شود و به فضای یاس آلود در خصوص مقابله با این بیماری مرگبار دامن بزند.

البته دلسوزی مسوولان در بخش خصوصی درباره خرید واکسن را نیز نباید از نظر دور نگاه داشت./ 

https://www.asianews.ir/u/1VQ
اخبار مرتبط
محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، ضمن انتقاد از عدم تامین واکسن کرونا به میزان کافی برای مردم گفت خرید واکسن برای کل کشور تنها به ۲۰۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد و این مبلغ «عددی نیست.»
سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، خواستار روشن شدن زمان واکسیناسیون کرونا در کشور شد و بر تسریع در خرید واکسن تاکید کرد؛ این در حالی است که برخی از مقامات کشور نیز از قابلیت خرید واکسن فایزر برای ایران سخن گفته اند.
نایب رییس انجمن داروسازان ایران، گفت که واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر با فریزرهای معمولی قابل انتقال و نگهداری است؛ در حالی که چندی پیش رییس کمیته مقابله با کرونا، گفته بود که امکانات انتقال واکسن فایزر در دمای منفی ۷۰ درجه در سیستم حمل‌و‌نقل هوایی ایران وجود ندارد، ولی رییس سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که دو شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و ماهان شرایط لازم برای واردات انواع واکسن کرونا را دارند.
وزیر خارجه آمریکا می‌گوید پیشنهاد آن کشور برای کمک به ایران جهت مقابله با همه‌گیری کووید ۱۹ «همچنان پابرجاست»،
مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفته است ایران هواپیما و امکانات حمل و نقل لازم مرتبط با واکسن آمریکایی فایزر را ندارد و اعلام کرده است که این واکسن را نمی‌خواهد.
سخنگوی بودجه ۱۴۰۰ گفت: یک هزار میلیارد تومان برای خرید واکسن کرونا تخصیص یافت.
رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از دولت حسن روحانی در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، خواستار در اولویت قرار گرفتن ثبت سفارش و خرید واکسن ضد کرونا شد.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پنج‌شنبه شب، ۲۲ آبان‌ماه، خبر داد که چهار میلیون واکسن ضد کرونا ساخت شرکت فایزر به اسرائیل خواهد رسید و محموله‌های نخست واکسن تا یک ماه و نیم دیگر در دسترس اسرائیلی‌ها خواهد بود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
Nima
۱۳۹۹/۱۰/۰۵
0
0
0

تو خودت نون به نرخ روز نمیخودی و دلت برای مردم میسوخت و خایه داشتی نظر مردم رو انتشار میدادی و اینجوری متن خبر نمیزدی و اعتراضی مینوشتی نه خبری :) !

ناشناس
۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
0
0

واکسن فایزر بخر ببر خودت زن بچه استفاده کنند که آن شاالله بمیرین تا ما از دست شما خلاص شیم با اون علوم قصابی که تو این کشور راه انداختین

فرهاد
۱۴۰۰/۰۴/۱۹
0
0
0

فقط بگم خاک تو سرتون بااین واکسن زدن اگرخداخداباشه جوابتونومیدهدکه اگرندهدمردم خدمتتون میرسن


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید