صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۲۰
کد خبر: 4247
گزارشگر: 213
۱۴۴۰
۱
۰
۱۳
اظهارات رئیس شورای عالی نظام پزشکی درباره ضعف مدیریت مهار کرونا

وزیر بهداشت باید «استعفا» می داد/ چرا واکسن «پولی» و «طبقاتی» شود؟!

وزیر بهداشت باید «استعفا» می داد/ چرا واکسن «پولی» و «طبقاتی» شود؟!
رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: پولی و طبقاتی کردن واکسن کرونا نشان دهنده ضعف اخلاق حرفه‌ای و ناکارآمدی در مدیریت بحران این کشور و مردم ایران است و اگر در موردی مصوبه ستاد بر خلاف مصالح جامعه و مثلا در تعارض با سلامت مردم بود و علیرغم نظرات کارشناسی او تحمیل شده بود، آقای وزیر می تواند به صورت شفاف از خود سلب مسئولیت کند و استعفا دهد، هیچ نیازی هم به متهم کردن دیگران و فرافکنی مسائل و مسئولیت‌ها وجود ندارد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: پولی و طبقاتی کردن واکسن کرونا نشان دهنده ضعف اخلاق حرفه‌ای و ناکارآمدی در مدیریت بحران این کشور و مردم ایران است.

مصطفی معین رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی با اشاره به انتقادات وزیر بهداشت از ستاد کرونا درباره آزاد گذاشتن سفرهای نوروزی و از سویی دیگر موافقت ایشان با برگزاری مراسم‌ شب‌های قدر، بیان کرد: ضد و نقیض‌گویی و رفتارهای دوگانه نشان دهنده‌ی ضعیف و سست بودن مبانی علمی و اخلاقی و غلبه رویکردهای پوپولیستی در یک مدیر اجرایی است که باعث بدآموزی برای جامعه و سلب اعتماد مردم از مسئولان و تصمیمات ایشان می‌شود.

----------------------------------

بیشتر بخوانید:

آیا «واکسیناسیون کرونا در ایران» مانند دیگر کشورها «رایگان» خواهد ماند؟

آیا «واکسیناسیون کرونا در ایران» مانند دیگر کشورها «رایگان» خواهد ماند؟

چرا واکسیناسیون در ایران تنها یک درصد است؟/اغلب کشورها چندین برابر جمعیت واکسن خریداری کردند

تشریح و «جزییات» ثبت نام «دریافت واکسن کرونا»

-----------------------------------------------------------------------------------------

وی ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین راهبردهای مدیریت در بحران کرونا، ضرورت و توان بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های کشور در بخش‌های دولتی، سازمان‌های غیردولتی، بخش خصوصی و به ویژه هماهنگی در میان دستگاه‌های اجرائی است.

هر کدام از اعضای ستاد ملی کرونا باید پاسخگوی تصمیمات ستادی باشند

به گزارش آسیانیوز، معین به ایلنا گفت: دلیل اصلی تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا با مسئولیت رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت نیز ایجاد هماهنگی و همکاری در بین وزارتخانه‌های عضو ستاد به منظور سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اقدام سریع برای کنترل همه‌گیری بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین طبیعی است که هر کدام از اعضای ستاد ملی علاوه بر وظایف و اختیارات قانونی خود، باید پاسخگوی تصمیمات ستادی که خود در آن مشارکت داشته است، هم باشند.در صورت تعارض مصوبه ستاد با سلامت مردم، وزیر بهداشت باید استعفا می‌داد

هیچ نیازی به متهم کردن دیگران و فرافکنی نیست

رییس شورای عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: حال اگر تصمیمی در ستاد گرفته شود که در تعارض با وظایف و اختیارات قانونی وزیر بهداشت باشد و یا آن تصمیم از نظر کارشناسی نادرست تشخیص داده می‌شود، وزیر محترم باید تذکر می‌داد و از تصویب آن جلوگیری می‌کرد و اگر در موردی مصوبه ستاد بر خلاف مصالح جامعه و مثلا در تعارض با سلامت مردم بود و علیرغم نظرات کارشناسی او تحمیل شده بود، آقای وزیر می تواند به صورت شفاف از خود سلب مسئولیت کند و استعفا دهد، هیچ نیازی هم به متهم کردن دیگران و فرافکنی مسائل و مسئولیت‌ها وجود ندارد.

ماجرای واکسن پاکبان‌ها نمونه‌ی بارز فساد و فقدان اخلاق در مدیریت است

معین در واکنش به ماجرای واکسیناسیون برخی اعضای شورای شهر و عوامل شهرداری در برخی استان‌ها به جای پاکبان‌ها و همچنین روند واکسیناسیون، گفت: این مسائل نمونه‌ی بارز و مصداقی از فساد و فقدان اخلاق در مدیریت است که موجب تاسف و مستوجب برخورد قاطع قانونی است.

وی افزود: عوامل زمینه‌ساز اینگونه رفتارهای مشمئز کننده و غیراخلاقی، نبود منطق علمی، عدالت و شفافیت در تعیین اولویت‌های توزیع و تزریق واکسن و اعمال نظارت بر اجرای دقیق آنها است.

احساس مسئولیت در قبال نجات جان شهروندان با خرید فوری واکسن استاندارد

معین ادامه داد: خوشبختانه در عصر اینترنت و فضای مجازی، حق نظارت عمومی بر عملکرد مسئولان بیش از پیش واقعیت خود را نشان می‌دهد و در شرایط وخیم مرگ و میر روزانه صدها تن به علت کرونا، حداکثر تدبیر و برنامه‌ریزی و احساس مسئولیت در قبال نجات جان شهروندان از سوی دولت و حاکمیت باید مشاهده شود که موثرترین راه آن خرید فوری و ده‌ها میلیونی واکسن‌های استاندارد و انجام واکسیناسیون عمومی بصورت رایگان است.

وی در پایان گفت: احراز آخرین رتبه‌های واکسیناسیون در سطح جهانی و یا پولی و طبقاتی کردن واکسن کرونا نشان دهنده ضعف اخلاق حرفه‌ای و ناکارآمدی بحران این کشور و مردم است.

به گزارش آسیانیوز، در حالی که در ایران مردم همچنان منتظرند تا دولت درباره خرید واکسن کرونا تصمیم بگیرد و بالاخره واکسن وارد کند، برخی از کشورها سه تا چهار برابر جمعیت خود واکسن کرونا خریده‌اند و مدت‌هاست که واکسیناسیون گسترده را آغاز کرده‌اند.

تجارت نیوز نوشت مقامات داخلی می‌گویند در حال خرید واکسن کرونا هستند. مقادیر این خرید هم متفاوت است. از ۶۰ میلیون تا ۲۴۰ میلیون دوز. اما آنچه تاکنون وارد و تزریق شد رقمی معادل یک میلیون و ۸۰۰ هزار دوز است که سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده است.

بر این اساس اگر این رقم را معیار قرار دهیم میزان واکسن خریداری و وارد شده به ایران ۱.۱ درصد از کل جمعیت کشور است. اما در بسیاری از کشورها، دولت دو تا شش برابر جمعیت خود واکسن کرونا پیش خرید کرده است.

------------------------------------
بیشتر بخوانید:

شکست برنامه واکسیناسیون کرونا در ایران/عدم وجود «واکسن فایزر» یک خلاء مهم در هر کشور است
آیا «واکسیناسیون کرونا در ایران» مانند دیگر کشورها «رایگان» خواهد ماند؟
اعلام «قیمت واکسن کرونا»؟!/ از مردم پول واکسن دریافت نمی شود
دچار شدن برخی از ایرانی ها به «عوارض شدید» واکسن روسی اسپوتنیک
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
بر اساس این گزارش کواکس، بیشترین میزان واکسن پیش خرید شده تاکنون مربوط به اتحادیه اروپاست. اتحادیه اروپا تاکنون یک میلیارد و ۸۳۵ میلیون دوز واکسن کرونا خریده که بیش از چهار برابر جمعیتش است. بعد از آن بیشترین میزان واکسن خریداری شده مربوط به آمریکاست. یک میلیارد و ۲۱۰ میلیون دوز که ۳.۵ برابر جمعیت این کشور است. بریتانیا شش برابر جمعیت خود و ژاپن بیش از دو برابر جمعیت خود واکسن کرونا پیش خرید کرده است./

https://www.asianews.ir/u/2fA
اخبار مرتبط
شیوع ویروس کرونا اکثر کسب‌و‌کارها را در دنیا با چالش مواجه کرده است و در این میان مراکز خرید تجاری نیز از این آسیب مصون نمانده‌اند. این مراکز که زمانی یکی از مهم‌ترین مراکز تفریح و خرید برای مردم در سراسر جهان بودند، اکنون به‌دلیل خطر ناشی از انتشار ویروس و تجمع متراکم افراد در این مراکز، با مشکلات فراوانی مواجه شده‌اند.
مدیر درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر وجود تریاک در یک «شربت گیاهی ضد کرونا» را تائید کرد، اما گفت که بنا بر ادعای سازمان غذا و دارو غلظت تریاک این شربت در حدی نیست که شربت تریاک تلقی شود؛ در حالی که مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، پیشتر تاثیر شیره تریاک بر درمان کرونا را تکذیب کرده و گفته بود که «در دنیا ثابت نشده است که مواد مخدر و سیگار از ابتلا به کرونا پیشگیری می‌کند.»
این روزها کمتر کسی است که از اوضاع نابسامان اقتصادی دولت بی خبر باشد؛ در حالی که فشارهای اقتصادی به جای گشایش اقتصادی با جهان، بر سر مردم و تولید ملی آوار شده است.
ثبت‌نام اولویت دوم واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز شد. بر این اساس افراد بالای ۶۰ سال می‌توانند با مراجعه به پایگاه و مراکز جامع سلامت تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران برای واکسیناسیون کرونا ثبت‌نام کنند؛ در حالی که ثبت‌نام در مراکز سلامت، در شرایطی انجام می‌شود که متقاضیان هیچ اطلاعی از زمان واکسیناسیون و واکسنی که قرار است تزریق شود، ندارند.
علیرضا رئیسی گفت: ستاد کرونا مصوب کرده که مراسم شب‌های قدر و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل مراسم برگزار شود.
در حالی که در ایران مردم همچنان منتظرند تا دولت درباره خرید واکسن کرونا تصمیم بگیرد و بالاخره واکسن وارد کند، برخی از کشورها سه تا چهار برابر جمعیت خود واکسن کرونا خریده‌اند و مدت‌هاست که واکسیناسیون گسترده را آغاز کرده‌اند.
وضعیت تهران به جهت مرگ و میر در اثر ویروس کرونا بسیار حاد و بحرانی گزارش شده است و مسوولان بهشت زهرا آمار متوفیان را در 50 سال اخیر در تهران بی سابقه اعلام کردند.
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه فراخوان تزریق واکسن کرونا از سوی وزارت بهداشت خواهد بود، گفت: افرادی که فاقد پرونده الکترونیک سلامت هستند می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین پایگاه سلامت یا خانه بهداشت برای تشکیل پرونده خود اقدام کنند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران در توئیتر اعلام کرده واردات واکسن انجام شده و میان کارگران صنعتی توزیع می‌شود؛مساله اینجاست که این کار چقدر به طول می‌انجامد و آیا واقعاً این واکسن‌ها رایگان میان کارگران توزیع خواهد شد؟
وقتی روند جهانی عرضه و تقاضای واکسن کرونا، نامتعادل است، خطر انحراف و رانت و سوءاستفاده وجود دارد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
محبوب از تبریز
۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
0
1

جناب دکتر معین مگر تا حالا کدام یک از مسولان کشور در قبال عملکرد غاطشان باز خواست و یا استعفا داده اند که اینهم یکی باشد در کشور صحبت کردن از جان انسان یک شوخی است وقتی در جامعه انسانها را به طبقات مختلف تفسیم کنیم دیگر جان انسان ارزشی ندارد در این کشو.ر مسولان خودشان را فراتر از قانون می دانند و خودشان را منتسب خدا می دانند و به کسی هم پاسخگو نیستند دلیل بر اینکه حقوق شهروندی معنی ندارد و مردم از نظر مسولان هیچکاره هستند و فقط در انتخابات است که از مردم صحبت می کنند


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید