صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ / ۰۹:۰۴
کد خبر: 8020
گزارشگر: 213
۶۹۰
۰
۰
۲
کشفیات تازه درباره سویه جدید کرونا

ماندگاری اُمیکرون تا هشت روز روی پوست/مرگ و میر در ایران اوج می گیرد

ماندگاری اُمیکرون تا هشت روز روی پوست/مرگ و میر در ایران اوج می گیرد
یک اپیدمیولوژیست گفت: مطالعات جدید نشان داده است که ماندگاری اُمیکرون بر روی پوست و سطوح چند برابر وارایانت دلتا و واریانت‌های قبلی است، در آستانه پیک ششم جامعه دارد عادی برخورد می کند و ویروس هم در حال شیوع و کشنده است.

به گزارش آسیانیوز،  یک اپیدمیولوژیست گفت: مطمئنا طی دو تا چهار هفته آینده فراوانی بستری و مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور افزایش می‌یابد چراکه اثربخشی واکسن‌ها در مقابل واریانت‌های جدید کمتر است.

حمید سوری درباره وضعیت اُمیکرون در کشور، گفت: از حدود دو ماه پیش بحث اُمیکرون جدی و نگرانی‌هایی در کشور ایجاد شد. نگرانی این بود که سفرها و رفت‌وآمدهایی که از اروپا، ترکیه و… انجام می‌شود یا با سفرهایی که به صورت ترانسفر از دبی و … داشتیم، این ویروس وارد کشور شود.

شاید در آن زمان کنترل مرزها می‌توانست تاثیر بسیار جدی داشته باشد، اما انتظاراتی که می‌رفت برآورده نشد و باتوجه به سرعت بالای انتشار اُمیکرون، در مدت کوتاهی موارد بیماری به صورت پراکنده در همه جای کشور شناسایی شد.


 وی افزود: در حال حاضر هم آغاز پیک ششم کرونا با اُمیکرون اعلام شده است، اما نشانه‌های ورود به پیک ششم از چند هفته قبل در برخی استان‌ها کاملا مشهود بود و هشدارهای لازم هم داده شد، اما شاید مقداری ساده‌انگاری اتفاق افتاد.

سوری ادامه داد: وضعیت موجود، وضعیتی است که بیماری با سویه اُمیکرون به سرعت در حال گسترش است؛ به طوری که به صورت متوسط موارد ابتلا به صورت هفتگی سه تا پنج برابر می‌شوند.

نمی‌توان فقط به واکسیناسیون اتکا کرد
وی گفت: چند نکته‌ای که در حال حاضر بسیار حائز اهمیت است؛ یکی بحث افزایش واکسیناسیون است که باید به سرعت خلاءهای واکسیناسیون را پر کنیم. مشخص است که کارایی واکسن‌ها در حال کاهش است که دولت‌ها و کشورها دارند به سمت تزریق دز سوم و چهارم و … می‌روند. بنابراین نمی‌توان به تنهایی روی واکسن حساب باز کرد.

سوری همچنین ادامه داد: واکسیناسیون طبیعتا یکی از موثرترین مداخلات برای قطع زنجیره انتقال بیماری است. خوشبختانه اکنون واکسن وجود دارد، اما ویروس هم دارد در مقابل این واکسن‌ها عکس‌العمل و مقاومت نشان می‌دهد. بنابراین اثربخشی واکسن‌ها در مقابل واریانت‌های جدید کمتر می‌شود. در این صورت باید واکسن‌های بوستر و یادآور تزریق شود تا اثربخشی بالا بماند. اکنون عمده‌ترین تاثیر واکسن بر روی شدت بیماری‌زایی است. کسانیکه کامل واکسن تزریق کرده‌اند، کمتر بستری شده و کمتر دچار مرگ می‌شوند و واکسیناسیون اهمیت دارد، اما به تنهایی هم قابل اتکا نیست، بلکه مردم هم باید برای حفظ سلامت‌شان علاوه بر تزریق و تکمیل واکسن سایر شیوه‌نامه‌های بهداشتی را هم رعایت کنند.

ماندگاری اُمیکرون بر روی پوست و سطوح
سوری با بیان اینکه مطالعات جدید نشان داده است که ماندگاری اُمیکرون بر روی پوست و سطوح چند برابر وارایانت دلتا و واریانت‌های قبلی است، گفت: واریانت‌های قبلی کرونا هیچ کدام بیش از ۲۰ ساعت بر روی پوست و سطوح نمی‌ماندند، اما در حال حاضر تحقیقات نشان می‌دهد که اُمیکرون ممکن است حتی تا هشت روز بر روی پوست و سطوح بماند. بنابراین بهداشت دست، فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند و حتما برای این موارد باید پویش‌های کشوری برگزار شود که مردم از این فضای به ظاهرا عادی خارج شوند.

در حال حاضر در سطح شهرها نمودی از اینکه درگیر یک واریانتی با قابلیت انتقال بسیار بالا هستیم، نمی‌بینیم که به این معناست که جامعه دارد رفتارهای عادی و طبیعی خود را پیش می‌برد و ویروس هم کار خودش را انجام می‌دهد. بنابراین مردم باید شرایط جدید را به خوبی درک کرده و خود و زندگی‌شان را با شرایط اُمیکرونی که دارد به سرعت افزایش می‌یابد، منطبق کنند.

 بستری و مرگ؛تا چهار هفته دیگر
این اپیدمیولوژیست با بیان اینکه هنوز به اوج بیماری نرسیده‌ایم که نمود مرگ‌ومیر و بستری جدی را ببینیم، تاکید کرد: مطمئنا طی دو تا چهار هفته آینده فراوانی بستری و مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور افزایش می‌یابد. بنابراین باید حتما آمادگی کافی داشته باشیم.

رسیدن به اوج اُمیکرون؛  قبل از نوروز

سوری درباره میزان کشندگی اُمیکرون، گفت: کشندگی اُمیکرون از دلتا کمتر است، اما فراوانی و ابتلای اُمیکرون زیاد است. به این معنا که به عنوان مثال اگر یک نفر مبتلا به ویروس دلتا وارد جامعه می‌شد، در یک دوره یک ماهه از آن یک نفر ۱۰۰ نفر آلوده می‌شوند، اما در اُمیکرون ۵۰۰ نفر مبتلا می‌شوند و از این جهت می‌تواند خطرناک باشد.

وی گفت: رسیدن به مرگ و میر سه رقمی در این شرایط غیرممکن نیست. در عین حال اوج پیک ششم خیلی دیر نیست و احتمالا قبل از عید نوروز شاهد آن خواهیم بود. البته پیش‌بینی در اپیدمی خیلی کار راحتی نیست. زیرا مولفه‌هایی مانند تغییر رفتار ویروس دست ما نیست.(ایسنا)

 

به گزارش آسیانیوز،  همچینن حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد کرونا روز شنبه، ۹ بهمن در گفت‌وگو با شبکه خبر ایران با اشاره به افزایش چشمگیر تعداد بیماران بستری در پی شیوع گسترده سویه امیکرون در کشور در روزهای اخیر گفته است که تعداد مبتلایان به کرونا هر هفته نسبت به هفته گذشته ۵ برابر می‌شود.

در همین حال وزارت بهداشت  اعلام کرد که در یک شبانه‌روز گذشته ۲۴ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند و نزدیک به ۱۲ هزار بیمار جدید شناسایی شد./

https://www.asianews.ir/u/5ab
اخبار مرتبط
پزشک عضو ستاد کرونای استان تهران با اعلام اینکه تهران به پیک ششم کرونا رسید، گفت: نسبت به ماه‌های قبل ابتلای به کرونا در گروه سنی زیر ۱۰ سال افزایش یافته است.
یک عضو ستاد کرونا درباره افزایش آمار بستری‌ها و قربانیان در هفته‌های آینده هشدار داد.
یک پزشک درباه افرادی که آمادگی ابتلا به سویه اومیکرون را دارند، توضیحاتی ارایه کرد که در یک ویدیو آمده است.
در حالی که به گفته پزشکان والدین حتماً نسبت به واکسیناسیون کودکان اقدام کنند، یک متخصص بیماری‌های عفونی، با اشاره به شیوع سویه اومیکرون در کشور، گفت: همه سرماخوردگی ها را باید اومیکرون تلقی کنیم و تا دو هفته آینده با موج شدید بیماران بستری مواجه می شویم.
دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفت: با توجه به روند افزاینده تعداد مبتلایان به اُمیکرون در سراسر کشور به پیک اُمیکرون نزدیک می شویم؛ این در حالی است که پزشکان تاکید کرده اند استفاده از هر نوع واکسن در دور سوم می تواند بر سویه جدید اثرگذار باشد.
اومیکرون برآمده از سایر واریانت های کرونا نیست؛ بلکه به موازات آنها به وجود آمده و ممکن است اثربخشی واکسن ها را دور بزند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید