صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۵ فروردین ۱۴۰۱ / ۰۲:۱۲
کد خبر: 8877
گزارشگر: 213
۵۶۴
۰
۰
۵
بنا بر اعلام بانک مرکزی در سال ۱۴۰۱

رمزارز ملی جایگزین اسکناس می شود!

رمزارز ملی جایگزین اسکناس می شود!
به گفته بانک مرکزی رمزارز ملی در سال ۱۴۰۱ وارد بازار خواهد شد و قرار است جایگزین اسکناس شود.

به گزارش آسیانیوز، به گفته بانک مرکزی: رمزارز ملی در سال ۱۴۰۱ وارد بازار می‌شود و با اجرای این طرح، افراد اسکناس‌های خود را تحویل بانک مرکزی خواهند داد و به ازای آن «رمز ریال» تحویل خواهند گرفت

این «رمز ریال» برای سرمایه‌گذاری استفاده نمی‌شود و فقط جایگزین اسکناس فیزیکی خواهد شد‌.(تسنیم)

بانک مرکزی ایران اعلام کرد سال جاری از «رمز‌ارز ملی» بر پایه ریال رونمایی خواهد کرد. قرار است این رمز‌ارز جایگزین اسکناس در ایران شود.

مقام‌های بانک مرکزی اعلام کرده‌اند با اجرای این طرح، افراد اسکناس‌های خود را تحویل بانک مرکزی خواهند داد و به ازای آن رمز ریال تحویل خواهند گرفت. این «رمز ریال» برای سرمایه‌گذاری استفاده نمی‌شود و فقط جایگزین اسکناس فیزیکی خواهد شد. بانک مرکزی هدف از اجرای این طرح را تبدیل اسکناس به موجودیتی قابل برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی اعلام کرد.

این اقدام بانک مرکزی برای عرضه «رمز ریال» به‌‌منزله تلاش برای بین‌المللی کردن ریال هم محسوب می‌شود. مهران محرمیان، معاون فناوری‌های بانک مرکزی، گفت با اجرای این طرح بانک که پیش‌تر نقش واسط را داشت و امکان انتقال وجه را فراهم می‌کرد، حذف خواهد شد.

راه‌اندازی «رمز‌ارز ملی» یا دیجیتالی کردن ریال در ایران به اعتقاد گروهی از کارشناسان «با ارزش و پشتوانه فعلی، بی‌معنی است چراکه برای این حوزه هنوز مقرراتی وضع نشده است». این کارشناسان همچنین می‌گویند که «ریال دیجیتالی هم‌اکنون در کیف پول‌ها و کارت‌های بانکی افراد وجود دارد و رمز ریال قرار است چه تفاوتی داشته باشد و چه سودی در این امر وجود دارد؟»

بسیاری از کارشناسان «رمز ریال» را مکمل پول نقد می‌دانند که در کنار سایر ابزارهای پرداخت روزمره مانند کارت بانکی، اینترنت بانک و همراه بانک فعال خواهد شد و به افزایش سرعت مبادله‌های پولی کمک خواهد کرد.

بانک مرکزی اعلام کرد که «رمز ریال» برخلاف رمز‌ارزهایی همچون بیت کوین استخراج‌شدنی نیست و میزان عرضه آن را این بانک تنظیم می‌کند. بانک مرکزی اعلام کرد از فناوری مشابه عرضه رمز‌ارزها برای انتشار ریال دیجیتال استفاده خواهد کرد.

در ایران به‌‌دلیل محدودیت‌های اقتصادی و تجاری ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، رمزارز‌ها از جذابیت بسیاری برخوردارند. برخی از مقام‌ها و نهاد‌های در کشور هم درباره ضرورت استفاده از این رمز‌ارزها برای دور زدن تحریم‌ها صحبت کردند. بر اساس برخی آمار‌ها، در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون نفر در ایران صاحب دست‌کم یک رمز‌ارزند و حجم مبادله روزانه رمز‌ارزها رقمی بین پنج تا ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود./

https://www.asianews.ir/u/5xj
اخبار مرتبط
​آمریکا و کشورهای اروپایی بر سر قطع دسترسی برخی بانک‌های روسیه به سوئیفت، توافق کردند؛ در حالی که بازارهای طلا، نفت و رمزارز، به تحریم جدید روسیه در رابطه با سوئیفت، واکنش نشان دادند.
داده‌ها نشان می‌دهد بازار بیت کوین با وجود نوسانات عجیب طی یک سال اخیر به پختگی چشمگیری رسیده است و نشانه‌ای از خروج گسترده سرمایه نیست و همین باعث می‌شود احتمال افت قیمت شدید ناشی از ترس بیشتر شود.
جالب است بدانید تتریا USDT پراستفاده‌ترین ارز دیجیتال دنیا است. حجم معاملات روزانه آن بیش از دو برابر بیت کوین است و با سایر رمز ارزها حتی اتریوم اختلاف فاحش دارد.
کارشناسان گفتند بیت کوین همچنان پادشاه است و احتمالا این ارز دیجیتال می‌تواند در نیمه دوم سال به اوج خود برسد.
رئیس سازمان بورس تا پایان سال قرار است رمز ارزهایی در داخل کشور تولید می‌شوند در قالب صندوق سرمایه گذاری معامله شوند.
در حالی که بانک مرکزی هنوز درباره «رمزریال» و قابلیت تبدیل آن به ارزهای دیگر جزییاتی منتشر نکرده است، از همگانی شدن رمزریال خبر داده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید