صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۵ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۵
کد خبر: 3337
گزارشگر: 213
۱۲۹۶
۰
۰
۱
اظهارات جدید رییس بانک مرکزی و آخرین وضعیت خرید واکسن کرونا

آمریکا برای انتقال پول واکسن مجوز داده بود/آیا واکسن های معتبر به ایران می رسند؟!

آمریکا برای انتقال پول واکسن مجوز داده بود/آیا واکسن های معتبر به ایران می رسند؟!
درحالی که کاربران پنج‌شنبه شب برای دومین بار در چند روز گذشته در کارزاری توییتری هشتگ #واکسن_بخرید را به ترند اول ایران تبدیل کردند، رییس کل بانک مرکزی، تایید کرد که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا(اوفک) تاکنون دست‌کم دو مجوز انتقال پول برای ایران به منظور خرید واکسن کرونا صادر کرده است و مجوز اول را مسوولان به دلایلی نپذیرفته‌ بودند.

درحالی که کاربران پنج‌شنبه شب برای دومین بار در چند روز گذشته در کارزاری توییتری هشتگ #واکسن_بخرید را به ترند اول ایران تبدیل کردند، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، تایید کرد که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، اوفک، تاکنون دست‌کم دو مجوز انتقال پول برای ایران به منظور خرید واکسن کرونا صادر کرده است که مجوز اول را مسوولان نپذیرفته‌ بود.

همزمان علیرضا بیگلری، رییس انستیتو پاستور ایران، با بیان اینکه «از شرکت‌های مطمئن به صورت مستقیم در شرف خرید واکسن کرونا هستیم»، گفت که واکسن‌های کوواکس زودتر، بین ۶ تا ۸ هفته آینده، تحویل کشورهای مختلف از جمله ایران می‌شوند و واکسیناسیون هم به تبع آن شروع خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی نیز تاکید کرد که «اولویت اول ما تامین ارز قطعات خط تولید واکسن داخلی است و هیچ محدودیت ارزی در این زمینه نداریم اما درحال حاضر ۲۰۰ میلیون یورو برای خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا تخصیص داده‌ایم.»

او گفت که براساس قراردادی که وزارت بهداشت با سازمان جهانی بهداشت دارد واکسن را تهیه می‌کنیم.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی شامگاه پنج‌شنبه ۴ دی ماه در یک برنامه تلویزیونی، تایید کرد که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، اوفک، تاکنون دست‌کم دو مجوز برای نقل و انتقال پول به منظور خرید واکسن کرونا برای ایران صادر کرده است.

او گفت که مجوز اول مدت‌ها پیش برای انتقال پول از کره جنوبی صادر شده بود اما مقام‌های جمهوری اسلامی آن را نپذیرفتند.

همتی افزود که پیشتر مقرر شده بود که تهیه واکسن را از طریق منابع مالی ایران در کره جنوبی تامین کنیم و به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی و کارگزار مربوطه‌اش از دولت آمریکا و اوفک، مجوز گرفته بودند که پول واکسن از طریق کره پرداخت شود اما در آخرین لحظه کره‌ای‌ها از ما خواستند که فرایندش را قبول کنیم که ما قبول نکردیم.

رییس کل بانک مرکزی گفت که انتقال پول از کره جنوبی ریسک داشت چون این پول باید به یک بانک آمریکایی منتقل و به دلار تبدیل می‌شد و بعد به حساب سازمان بهداشت جهانی در اروپا منتقل می‌شد. ما نگران بلوکه براساس احکام دادگاه‌های آمریکا بودیم و درخواست کره جنوبی برای تایید این فرایند را نپذیرفتیم.

همتی افزود که بار دوم نیز «ما از طریق سه بانک شامل یک بانک ترکیه‌ای، اروپایی و یکی از شعب بانک‌های ایرانی فعال در امور بین الملل اقدام کردیم که همین بانک ایرانی توانست مجوز اوفک را دریافت کند».

علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی نیز شامگاه پنج‌شنبه در حساب توییتری خود از صادر شدن مجوز خرید واکسن کرونا خبر داد و اما زمان صدور این مجوز را «ساعت یک بامداد پنج‌شنبه] چهارم دی ماه[ عنوان کرد.

این درحالی است که نیمه آذر ماه روزنامه واشنگتن پست از قول یک سخنگوی پروژه کوواکس خبر صدور مجوز دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، اوفک، برای نقل و انتقال پول از سوی ایران برای خرید واکسن کرونا را منتشر کرده بود. سخنگوی پروژه کوواکس همان زمان گفته بود که ایران از مجوز لازم را برای پرداخت هزینه‌های خرید واکسن کرونا دریافت کرده است و هیچ منع قانونی بر سر خرید واکسن از سوی ایران وجود ندارد.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی و عبدالناصر همتی‌ رییس کل بانک مرکزی ایران اما در روزهای ۱۷ تا ۲۰ آذر ماه همچنان تاکید داشتند که انتقال پول برای خرید واکسن «به خاطر تحریم و ضرورت اخذ مجوز اوفک،‌ با مانع مواجه شده است».

سخنان روحانی و همتی البته در همان زمان نیز از سوی ناصر ریاحی رییس اتحادیه واردکنندگان دارو، با رد شد و او تاکید کرد که امکان انتقال ارز برای خرید واکسن کرونا و دارو وجود دارد و هیچ مشکلی در این مورد نیست.

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو با بیان اینکه ماهانه ۲۰۰ میلیون یورو ارز برای خرید دارو از سوی شرکت‌های ایرانی به شرکت‌های مختلف از جمله شرکت‌های آمریکایی منتقل می‌شود.

به این ترتیب دست‌کم ۲۰ روز طول کشید تا رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی، خبر دریافت مجوز اوفک، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، را به طور علنی اعلام کند.

واردات ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار دارو در سال‌جاری

همتی که تا چند روز قبل از ناممکن بودن انتقال پول خرید واکسن کرونا سخن می‌گفت، شامگاه پنج‌شنبه ۴ دی ماه، علاوه تایید صدور دو مجوز از سوی آمریکا برای نقل و انتقال پول خرید واکسن کرونا، گفت که «ما از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون میلیارد دلار دارو خریداری کردیم».

او البته عنوان کرد که در انتقال پول خرید دارو از «روش‌های تغییر سند، خنثی کردن و دور زدن تحریم‌ها» استفاده کردیم و حتی گفت که در مورد خرید واکسن کرونا نیز آمریکا «تحت فشار افکار عمومی دنیا»، آن را پذیرفته است.

مقام‌های دولت آمریکا همواره تاکید کرده‌اند که تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی شامل دارو و کمک‌های بشر دوستانه نمی‌شود.

این موضوع که مقام‌های مسوول با عدم تخصیص ارز لازم برای خرید دارو تلاش دارند کمبود دارو را به تحریم‌ها نسبت دهند، دست‌کم از یک دهه پیش و در جریان تحریم‌های پیش از برجام نیز سابقه دارد.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت اسبق، در خرداد۹۲، گفت که «۹۰ درصد مشکلات کشور گیر مدیریتی دارد و آقایان نباید آن را به گردن تحریم‌ها بیاندازند» و حسن قاضی‌زاده هاشمی، اولین وزیر بهداشت دولت روحانی، نیز در همان سال گفت که «مشکلات دارویی ربطی به تحریم ندارند.»

علاوه بر این، سعید نمکی وزیر بهداشت فعلی، نیز تیر ماه۹۸ طی سخنانی در جمع نمایندگان فراکسیون اصولگرایان ولایی مجلس شورای اسلامی، از وجود شبکه‌های پیچیده و با نفوذ «فساد و انحصار» در بخش «تجهیزات پزشکی و دارو» خبر داد.

او مشکلات بخش دارو را ناشی از فساد عنوان کرد و گفت که فقط در سال ۹۸ «یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز دارو تجهیزات پزشکی به خارج از کشور رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه کسی برده و چه چیزی آورده و به چه کسی داده است.»/


واکسن کروناواکسنعبدالناصر همتیاوفک

https://www.asianews.ir/u/1Wd
اخبار مرتبط
رئیس بانک مرکزی ایران امروز پنج‌شنبه در پیامی اینستاگرامی خبر داد که مشکل خرید واکسن کرونا برای کشور رفع شده و واکسن‌ها «در اسرع وقت» به ایران انتقال خواهد یافت؛ این در حالی است این مقام دولتی نه زمان مشخص واردات واکسن را ارائه کرده و نه درباره نوع واکسن جزییاتی را ارایه کرده است.
وزیر بهداشت انگلستان ضمن تأیید شناسایی گونه جدید دیگری از ویروس کووید۱۹ در دو بیمار در این کشور، گفت: این گونه جدید با آفریقای جنوبی ارتباط دارد و بسیار نگران‌کننده است، زیرا به نظر می‌رسد جهش بیشتری نسبت به ویروس جهش یافته‌ای دارد که چند روز پیش در کشور ظاهر شد.
آغاز خرید و تزریق واکسن های آمریکایی فایزر و مدرنا در بسیاری از کشورها و گفته های بسیار متناقض مسوولان در ایران درباره خرید واکسن کرونا ممکن است موجب نگرانی مردم شود و به فضای یاس آلود در خصوص مقابله با این بیماری مرگبار دامن بزند؛ در این حال محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به تدروس ادهانوم ، رییس سازمان بهداشت جهانی از او خواست تا همه تلاش خود را برای تامین دوزهای مورد نیاز واکسن کرونا در ایران به کار گیرد.
علی مطهری، نماینده پیشین و نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، امروز در پیامی از باطل شدن سهمیه جهانی واکسن کرونا برای مردم ایران خبر داد؛ این در حالی است که تأمین واکسن را «حیاتی، قهری و قطعی» خوانده و از مسئولان دولتی خواسته است که «دست بخش خصوصی» را در این زمینه باز نگه دارند؛همچنین رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران گفته که هیچ مشکلی برای انتقال ارز به منظور واردات واکسن کرونا و دیگر اقلام دارویی از خارج به ایران وجود ندارد.
محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، ضمن انتقاد از عدم تامین واکسن کرونا به میزان کافی برای مردم گفت خرید واکسن برای کل کشور تنها به ۲۰۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد و این مبلغ «عددی نیست.»
سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، خواستار روشن شدن زمان واکسیناسیون کرونا در کشور شد و بر تسریع در خرید واکسن تاکید کرد؛ این در حالی است که برخی از مقامات کشور نیز از قابلیت خرید واکسن فایزر برای ایران سخن گفته اند.
نایب رییس انجمن داروسازان ایران، گفت که واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر با فریزرهای معمولی قابل انتقال و نگهداری است؛ در حالی که چندی پیش رییس کمیته مقابله با کرونا، گفته بود که امکانات انتقال واکسن فایزر در دمای منفی ۷۰ درجه در سیستم حمل‌و‌نقل هوایی ایران وجود ندارد، ولی رییس سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که دو شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و ماهان شرایط لازم برای واردات انواع واکسن کرونا را دارند.
وزیر خارجه آمریکا می‌گوید پیشنهاد آن کشور برای کمک به ایران جهت مقابله با همه‌گیری کووید ۱۹ «همچنان پابرجاست»،
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید