صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۷:۱۲
کد خبر: 3372
گزارشگر: 213
۲۲۱۳
۰
۰
۲
واکنش و انتقاد یک رسانه داخلی به واکسن فایزر

حمله به واکسن فایزر توسط برخی رسانه ها همزمان با ساخت واکسن ایرانی کرونا !

حمله به واکسن فایزر توسط برخی رسانه ها همزمان با ساخت واکسن ایرانی کرونا !
در هفته‌های گذشته و پس از آغاز واکسیناسیون عمومی و جهانی با واکسن‌های شرکت آمریکایی فایزر در اغلب کشورها، مسوولان ایرانی با این سوال مردم و افکار عمومی مواجه شدند که چرا جمهوری اسلامی ایران این واکسن‌ها را نخریده است؛ این در حالی است که همزمان با ساخت واکسن ایرانی کرونا برخی رسانه ها به واکسن فایزر انتقاداتی وارد کردند.

صبح امروز با برگزاری مراسمی و با حضور رسانه‌های داخلی، واکسن کرونای ایرانی به یک داوطلب تزریق شد.

خبرگزاری تسنیم در این باره نوشت: فایزر تولیدکننده ویاگرا است که هر ساله جان تعداد زیادی از انسان‌ها را می‌گیرد.»

خبرگزاری فارس نیز گزارش کرد که ۵۶ نفر در مرحله نخست آزمایش‌های انسانی واکسن کرونا حضور دارند و وضعیت جسمی داوطلبان در روزهای آینده به صورت پیوسته رصد خواهد شد.

طبق خبرها، طیبه مخبر، فرزند رئیس‌ ستاد اجرایی فرمان امام نخستین ایرانی است که آزمایش واکسن کرونای ساخته‌شده در ایران بر روی او انجام شد.

واکسنی که امروز تزریق شد، در شرکت‌های دارویی زیرمجموعه این ستاد تولید شده است و علی عسگری، معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام نیز دومین داوطلبی بود که این واکسن را دریافت کرد.

بنا به اعلام مقام‌های وزارت بهداشت، ۵۶ نفر در مرحله نخست آزمایش‌های انسانی واکسن کرونا حضور دارند و وضعیت جسمی داوطلبان در روزهای آینده به صورت پیوسته رصد خواهد شد.

در هفته‌های گذشته و پس از آغاز واکسیناسیون عمومی با استفاده از واکسن‌های شرکت آمریکایی فایزر در کشورهای جهان، مقام‌های ایرانی با این سوال افکار عمومی مواجه شده‌اند که چرا جمهوری اسلامی این واکسن‌ها را نخریده است.

روز یکشنبه حسن روحانی اعلام کرد که اولویت ایران برای تهیه واکسن در وهله نخست، واکسن داخلی، در مرحله بعد واکسنی که به صورت مشارکتی با کشوری دیگر در حال ساخت است و در مرحله آخر خرید واکسن با استفاده از مکانیسم‌های سازمان بهداشت جهانی است.

در همین حال همزمان با آغاز آزمایش انسانی واکسن کرونا، خبرگزاری تسنیم نیز انتقاد به شرکت فایزر را آغاز کرد و با انتشار گزارشی این شرکت را متهم کرد که «اهداف انسانی» ندارد و فقط به موضوعات «تجاری و اقتصادی» فکر می‌کند.

در این گزارش ساخت داروی رفع ناتوانی جنسی آقایان «ویاگرا» به عنوان یکی از شواهد سلطه منافع تجاری بر موضوعات انسانی در شرکت فایزر مطرح شده است. این خبرگزاری نوشته است که ویاگرا «هر ساله جان تعداد زیادی از انسان‌ها را به دلیل فشار بالای خون می‌گیرد.»

هفته گذشته محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران نیز در اظهارنظری جنجالی، واکسن کرونای تولید شده در آمریکا را «خطرناک» خواند و گفت که «به هیچ عنوان به کارکنان و پرسنل سپاه و بسیج استفاده و تزریق واکسن‌های خارجی را به دلیل مکانیسم عمل واکسن‌های خارجی توصیه نمی‌کنیم.»/

https://www.asianews.ir/u/1WL
اخبار مرتبط
رییس جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد این سازمان از سوی وزارت بهداشت مامور شده تا یک میلیون دوز واکسن کرونا از چین خریداری کند. این در حالی است که رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس تاکید کرده واکسن‌هایی که ایران خواهد خرید از چین و روسیه نخواهد بود.
در حالی که هنوز برند واکسن کرونای خریداری‌شده توسط ایران مشخص نشده، رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرد که این سازمان واکسن کرونای چینی خریداری خواهد کرد؛ در حالی است که واکسن های تایید شده تا 90 و 95 درصد از سوی اغلب کشورهای جهان، شامل واکسن چینی نیست.
درحالی که کاربران پنج‌شنبه شب برای دومین بار در چند روز گذشته در کارزاری توییتری هشتگ #واکسن_بخرید را به ترند اول ایران تبدیل کردند، رییس کل بانک مرکزی، تایید کرد که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا(اوفک) تاکنون دست‌کم دو مجوز انتقال پول برای ایران به منظور خرید واکسن کرونا صادر کرده است و مجوز اول را مسوولان به دلایلی نپذیرفته‌ بودند.
رئیس بانک مرکزی ایران امروز پنج‌شنبه در پیامی اینستاگرامی خبر داد که مشکل خرید واکسن کرونا برای کشور رفع شده و واکسن‌ها «در اسرع وقت» به ایران انتقال خواهد یافت؛ این در حالی است این مقام دولتی نه زمان مشخص واردات واکسن را ارائه کرده و نه درباره نوع واکسن جزییاتی را ارایه کرده است.
آغاز خرید و تزریق واکسن های آمریکایی فایزر و مدرنا در بسیاری از کشورها و گفته های بسیار متناقض مسوولان در ایران درباره خرید واکسن کرونا ممکن است موجب نگرانی مردم شود و به فضای یاس آلود در خصوص مقابله با این بیماری مرگبار دامن بزند؛ در این حال محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به تدروس ادهانوم ، رییس سازمان بهداشت جهانی از او خواست تا همه تلاش خود را برای تامین دوزهای مورد نیاز واکسن کرونا در ایران به کار گیرد.
علی مطهری، نماینده پیشین و نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، امروز در پیامی از باطل شدن سهمیه جهانی واکسن کرونا برای مردم ایران خبر داد؛ این در حالی است که تأمین واکسن را «حیاتی، قهری و قطعی» خوانده و از مسئولان دولتی خواسته است که «دست بخش خصوصی» را در این زمینه باز نگه دارند؛همچنین رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران گفته که هیچ مشکلی برای انتقال ارز به منظور واردات واکسن کرونا و دیگر اقلام دارویی از خارج به ایران وجود ندارد.
محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، ضمن انتقاد از عدم تامین واکسن کرونا به میزان کافی برای مردم گفت خرید واکسن برای کل کشور تنها به ۲۰۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد و این مبلغ «عددی نیست.»
سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، خواستار روشن شدن زمان واکسیناسیون کرونا در کشور شد و بر تسریع در خرید واکسن تاکید کرد؛ این در حالی است که برخی از مقامات کشور نیز از قابلیت خرید واکسن فایزر برای ایران سخن گفته اند.
نایب رییس انجمن داروسازان ایران، گفت که واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر با فریزرهای معمولی قابل انتقال و نگهداری است؛ در حالی که چندی پیش رییس کمیته مقابله با کرونا، گفته بود که امکانات انتقال واکسن فایزر در دمای منفی ۷۰ درجه در سیستم حمل‌و‌نقل هوایی ایران وجود ندارد، ولی رییس سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که دو شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و ماهان شرایط لازم برای واردات انواع واکسن کرونا را دارند.
مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفته است ایران هواپیما و امکانات حمل و نقل لازم مرتبط با واکسن آمریکایی فایزر را ندارد و اعلام کرده است که این واکسن را نمی‌خواهد.
رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از دولت حسن روحانی در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، خواستار در اولویت قرار گرفتن ثبت سفارش و خرید واکسن ضد کرونا شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید